Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 23 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Her yıl mart ayı ile kasım ayı, emlak vergisi ödenmektedir. Bu vergi, tüm gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmekle birlikte, vergiden muaf olanlar da vardır. Emlak Vergi Yasası’na göre emlak vergisi, arazi, arsa ve binalar için ödenmektedir.  Gayrimenkul olarak tanımlanan bu mülklerin emlak vergileri, vergi mükellefleri tarafından ödenmektedir. Peki, emlak vergisi nereye ödenir? Öncelikle ödeme yapılabilmesi için emlak vergisinin nereye ödenmesi gerektiği bilinmelidir.

Emlak vergisi nereye ödenir sorusunun tek cevabı, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyelerin emlak servisleridir. Gayrimenkulün farklı şehirlerde olması durumunda tüm belediyelerden PTT’den havale yapılabilmekte, ya da ilgili belediyesinin banka hesap numarasına mükellef numarası belirtilerek yapılabilmektedir. Ayrıca internet üzerinden de emlak vergisi ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir

Emlak vergisi nereye ödenir diye sorulan sorulara, belediyelerin web sitelerine giriş yapılarak “ödemeler” kısmından online olarak ödeme yapılabilmektedir. Belediyelerin çoğu e-devlet sistemine geçmiştir ancak bu sistemde olmayan belediyelerin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle belediyelerin web sitelerinin kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.

Emlak vergisi nereye ödenir denirken emlak vergisinin ödenebilmesi için neler gerektiği de bilinmelidir. Bu verginin ödenmesi için mükelleflerin her taşınmaz türü için ayrı ayrı bilgi formunu doldurmaları gereklidir. Bu formlar, ilgili belediyelerden ya da web sitelerinden temin edilebilmektedir.

Emlak vergisi bildirimi için tapunun fotokopisi, binalar için gerekli olan yapı kullanma izin belgesinin fotokopisi, gayrimenkulün bulunduğu açık adres, mükellefin ikamet adresi, vergi numarası ve T.C. Kimlik Numarası gereklidir. Emlak vergisinin ilk taksit ödemesinin başlangıç tarihi 1 Mart’tır. İlk taksit 31 Mayıs tarihine kadar ödenebilmektedir. Emlak vergisinin ikinci taksiti ise 1 Kasım ile 1 Aralık tarihleri arasında ödenebilmektedir.

Emlak vergisi nereye ödenir sorusunun yanı sıra verginin nasıl hesaplandığı da sorulmalıdır. Gayrimenkullere ait vergiler, ödeneceği yılın en az rayiç değerleri üzerinden hesaplanmaktadır. Her yıl farklı oranlar hesaplanabilmektedir.2016 yılı için Maliye Bakanlığı’nın hesapladığı oran yüzde 5,58’dir. Arsalar için vergi oranı yüzde 0.6, araziler için vergi oranı yüzde 0.3, meskenler için vergi oranı yüzde 0.2, işyerleri için vergi oranı ise yüzde 0.4’ dür.

Emlak vergisinin zamanında ödenmesi önemlidir. Zamanında ödenmeyen vergiler için gecikme cezası tahakkuk edilmektedir. Bu nedenle mükelleflere emlak vergilerini zamanında öremeleri tavsiye edilmektedir.

Emlak vergisinin ikinci taksitinin ödemesi de ihmal edilmemelidir. Peki, ikinci taksit emlak vergisi nereye ödenir? Verginin ikinci taksiti de ilk taksitte olduğu gibi gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödenmektedir. Emlak vergisinden 200 metrekareden küçük mesken sahipleri, başka bir geliri bulunmayanlar,  emekliler, özürlüler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, geliri olmayan işsizler ve ev hanımları emlak vergisi ödememektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Depozito Geri Ödenir Mi

Depozito Geri Ödenir Mi

Tema Tasarım | Osgaka.com