Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?
Editör: Vahap AYZET Emlak Rehberi 10 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Bina, arazi ve arsa sahipleri, emlak statüsü içinde değerlendirilen tüm gayrimenkulleri için Emlak Vergisi ödemeleri gereklidir. Çoğu kişi emlak vergisi borcu nasıl sorgulanır diye merak etmektedir. Bunun için emlakın bulunduğu belediyeye başvurulmalıdır.

Emlak vergisi ödeme tarihleri de her yıl yayınlanan vergi takviminde ifade edilmektedir. Bu vergi, her yıl iki eşit taksitte ödenmektedir. Emlak vergisinde ilk taksit, mart ile mayıs ayları arasında, ikinci taksit ise kasım ayında ödenmektedir. Arzu edildiğinde emlak vergisinin tamamı, ilk taksit zamanında ya da öncesinde ödenebilmektedir. Emlak vergisi borcu nereden öğrenilir denildiğinde de bağlı olunan belediyeden öğrenilebilmektedir. İnternet üzerinden de sorgulama yapma imkanı bulunmaktadır. Bunun için e-belediye sistemine girilmelidir.

E-belediye sistemi üzerinden borç, bildirim, tahakkuk, ödemeler, evrak takibi, sıhhi ruhsat başvuru gibi çok sayıda işlemin online olarak yapılması mümkündür. Emlak vergisi borcu öğrenmek ve ödemek de sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

E belediye sistemini bazı belediyeler aktif olarak kullanmaktadır, bazı belediyeler ise sistemde bulunmamaktadır. Bu nedenle belediye binasına giderek yada Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan emlak vergisi borcu sorgulanmalıdır. Bu arada emlak vergisi iki taksitte ödenebilirken, ilk taksitte borcun tamamı ödenmeden ikinci taksitin zamanında ödenmesi mümkün olmamaktadır.

Emlak vergisi borcu sorgulandıktan sonra kredi kartı ile ödenebilmektedir. Bazı bankalar verginin kredi kartı ile 5 taksit olarak ödenmesine imkan sağlamaktadır. Emlak vergisi ödemesini iki taksitten fazla sürede yapmak isteyenlere bankaların emlak vergisi kampanyalarını takip etmeleri tavsiye edilmektedir.

Emlak vergisi, ev, arsa, işyeri ve bina sahipleri tarafından ödenebilmektedir. Emlak vergisi borcu olup olmadığını öğrenmek için de bağlı bulunan belediyeye gidilmesi yeterli olmaktadır. Ayrıca belediyenin hesabının bulunduğu banka şubeleri aracılığı ile de emlak vergisi borcunun olup olmadığı öğrenilebilmektedir.

Emlak vergisi, devlete ödenmesi zorunlu olan vergiler arasında yer almaktadır. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’na göre Türkiye’nin her yerinde bulunan tüm taşınmazlar için emlak vergisi ödenmektedir. Emlak vergisini birden fazla daireye ya da daire hissesine sahip olanlar, 200 metrekareden küçük gayrimenkulü olup da bir de yazlık evi bulunanlar, emekli aylığının haricinde gelire sahip bulunanlar, kamu ve özel sektör çalışanları, kira ve faiz geliri gibi geliri bulunanlar ödemektedir. 200 metrekareyi geçmeyen tek konutu bulunan emekliler, ev kadınları, herhangi bir gelire sahip olmayanlar, şehit yakınları, gaziler ve özürlüler için emlak vergisi borcu bulunmamaktadır. Çünkü anılan bu kişiler emlak vergisinden muaf tutulmaktadır.

Emlak vergisi borcu olanların ödemelerini zamanında yapmaları gereklidir. Ödemenin zamanında yapılmaması halinde her ay için gecikme faizi hesaplanmakta ve ödeme zamanında bu faizle birlikte ödeme yapılmaktadır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Tapu Vekaletname Örneği

Tapu Vekaletname Örneği

Tema Tasarım | Osgaka.com