Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemelerini Yapmayanlar Dikkat! Son Gün 30 Kasım

Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemelerini Yapmayanlar Dikkat!  Son Gün 30 Kasım
Editör: Melih SANCAK Gündem 30 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ev sahiplerinin yılda iki dönem olarak taksitlendirilerek ödemesi gereken emlak vergisinin, 2017 yılına ilişkin ilk taksit ödemeleri Mayıs ayı itibariyle son bulmuştu. 1 Kasım tahsil edilmeye başlayan İkinci taksit ödeme süresi ise 30 Kasım’da (bugün) sona eriyor. Peki emlak vergisi nasıl hesaplanıyor ve nerelere ödeniyor? Kimler emlak vergisinden muaftır? Merak edilen tüm soruların cevapları haberimizde…

Bilindiği üzere ev sahiplerinin tümü emlak vergisi ödemekle yükümlüyken ancak bazıları için vergi ödeme zorunluluğu bulunmuyor. Bunların arasında hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, emekli, dul, yetim, gazi ve engelliler ile faiz, kâr payı ve temettü gelir toplamları 30 bin TL’yi geçmeyenlerden emlak vergisi tahsil edilmiyor. Yalnız kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup on sekiz yaşını doldurmamış olanlar vergi muafiyetinden yararlanamıyor. Önemli bir diğer konu da Türkiye sınırları içinde bulunan tek mesken şartına brüt 200 m2’yi geçmeme şartının da unutulmaması gerektiği. Yani evi 200 metrekareden büyük olanlar ile birden fazla evi olanlar da bu istisnadan yararlanamıyor.

2005 yılına kadar işsiz olan vatandaşların emlak vergisi ödememek için birçok belgeyi toplayıp belediyeye vermeleri gerekiyordu. 2005’te çıkarılan bir tebliğ sayesinde vatandaşların sadece hiçbir gelirleri olmadıklarını taahhüt etmeleri yeterli oluyor. Öte yandan 2. Taksit ödemesinin son günü olan bugün içerisinde ödeme yapmayan vergi mükelleflerini vergi cezası bekliyor. Zamanında ödenmeyen vergi için aylık ceza yüzde 1.40 olup, gecikmenin yaşandığı her ay için bu bedel toplam vergi borcuna yansıtılarak hesaplanacak.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com