Emlak Sektörü, Altın Dönemini 2018 Yılında Yaşayacak!

Emlak Sektörü, Altın Dönemini 2018 Yılında Yaşayacak!
Editör: Hasan Aker Gündem 28 Haziran 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

İzmir Emlak Kulübü Başkanı Rıdvan Akgün, emlak piyasasında referandumun ardından beklentilerin meydana geldiğini ifade etti. Akgün, belirsizliğin tamamen yok olması beraberinde, inşaat sektöründe rafa kaldırılan projelerin uygulama kapsamına alındığına değindi. İnşaat maliyetlerinde meydana gelen artışa birlikte, konut fiyatlarının %30 ila %40 arasında arttığını sözlerine ekleyen Akgün, Bir yıl içerisinde fiyatlardaki artışın %30 oranında olmasını beklediklerinin altını çizdi ve bunun gerçekleştiğini de ifade ederek noktayı koydu.

İzmir yatırımcılarının tatil yapmak için şehri terk ettiğini ve aynı zamanda işlerinden dolayı yatırımlara ara verdiğini aktaran Akgün, Büyükşehir’in yeni planlamalar yapmadan, ada bazın ya da mahalle bazında kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlı bir şekilde hayata sokmadan, bireysel olarak konut ihtiyacı bulunan insanların yüksek maliyetle konut sahibi olduğunu görebildiklerini vurguladı. İzmir yatırımcılarının tatile çıktığını bir kez daha söyleyen Akgün, konuta yatırım yapan insanların %50’den fazlasının tatilde olduğunu, Eylül ve ekim ayı itibarıyla tekrar yatırım faliyetlerine devam edeceklerini açıkladı. Konut ihtiyacı bulunan, konut sahibi olma arzusunda olan, ilk kez konut sahibi olacak kişilerin banka ve Mortgaga kredi sistemiyle konut sahibi olma arayışının büyük bir hızla devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Sektörü 16 Nisan referandum sürecinden öncesi ve sonrası olarak değerlendirme altına alan Akgün, 16 Nisanın ardından sonucun ne çıkacağının belirsiz olmasından dolayı inşaat sektöründe yavaşlamanın meydana geldiğini iletirken, Referandumun ardından günümüze bakıldığında, inşaat sektöründe projelerin tamamen gözler önüne çıkarıldığını ve uygulama çerçevesine alındığını ifade etti. 

Fiyatlar konusunda ise demire yapılan zamlar ve doların artış göstermesiyle birlikte rakamların birer birer netlik kazandığını ileten Akgün, özellikle yeni inşa edilen konutlarda fiyatların sektör normallerinin üzerinde seyrettiğini vurguladı. 2016 – 2017 aralığında kendi öngörülerinin rakamların Eylül ayına kadar olan süreç çerçevesinde olduğunun da altını çizen Akgün, Bir yıl aralığında %30’luk artışı sezdiklerini ve bunun şuan gerçekleştiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com