Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018

Emlak Komisyonu Ne Kadar 2018
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 30 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gayrimenkullerin alım, satım ve kiralanması gibi işlemler için tüketici ile mal sahibi arasında Emlakçılar aracılık ederler. Bu şekilde kiralanmak ya da satışa sunulmak istenen gayrimenkullerin sahipleri kolayca alıcı ve kiracı bulurken, kiralık ya da satılık ev dükkan arayışında olanlarda hızlıca aradıkları yapılara ulaşma imkanı bulurlar.

HESAPLAMA ARACI İÇİN TIKLAYIN..

Resmi kurumların denetiminde yapılan bu aracılık hizmeti belli yasal işlemlere bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten emlakçılar da bu işlemler esnasında hem alıcılardan hem de satıcılardan belli oranlarda komisyon tahsil etmektedir. Peki emlakçı komisyon oranları neye göre belirlenir? 2018 yılı için belirlenen emlakçı komisyon oranı ne kadar? Detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Teamül karara göre İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan emlakçı komisyon ücreti, gayrimenkulün satış bedeli üzerinden belirlenmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus, alım satım işlemleri ile kiralama işlemlerinde uygulanan komisyon oranları aynı şekilde hesaplanmaz. 

Emlakçı komisyon oranlarının hesaplanışı;
Gayrimenkulün net alım ya da satım bedeli üzerinden % 2 + KDV (%18) olarak belirlenmiştir.
İlgili mevzuatta belirlen bu ücret alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir.

Gayrimenkulün kiralanması durumunda ise; yalnızca kiracıdan bir defaya mahsus olmak üzere alınacak olan emlakçı komisyonu ise kontrat süresi ne olursa olsun, bir yıllık kira bedelinin %10’u + KDV (%18) olarak belirtilmiştir.

Bir gayrimenkul almaya karar verdiğinizde bu işi emlakçı aracılığıyla gerçekleştiriyorsanız, ilk etapta sözleşme yapmayı unutmayın. Yapılacak olan sözleşmede gayrimenkulün değeri, ödenecek komisyon tutarı ve diğer işlemler hakkında detayların yer almasına da dikkat edilmeli. Diğer bir önemli hususta satış ve kiralama işlemlerinde sadece yer gösterme karşılığında komisyon talep edenlere itibar edilmemeli.

Emlakçının alıcı ve satıcı arasında aracı olduğu tüm işlemler bu sözleşme kapsamında gerçekleştirilir. Yasal dayanaklara bağlı olan komisyon sözleşmesi alıcı ve satıcıya bazı hak ve sorumluluklar yükler. Bu yüzden alıcı ya da satıcının emlakçı ile yaptığı sözleşmeye göre belirlenen komisyon oranını ödemek zorundadır.

2018 yılına göre belirlenen oranlar dahilinde bir örnekle açıklayacak olursak;

  • Alım satım işlemi gerçekleştirilmesi esnasında % 2 alıcıdan % 2 satıcıdan toplam % 4 oranında alınacak olan ve 200 bin TL’ye satılan gayrimenkul için emlak komisyon bedeli:

200.000 × % 4 = 8.000 TL bunun 4.000’ni alıcı diğer yarısını satıcı öder.

  • Kiralama işlemlerinde ödenecek emlakçı komisyonu; Kira bedeli 1000 TL olan dairenin yıllık toplam bedeli:

12.000 × % 10 = 1200 TL + KDV şeklindedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com