Emlak Komisyonculuğu Yasa Taslağıyla İlgili Sektörden Açıklamalar

Emlak Komisyonculuğu Yasa Taslağıyla İlgili Sektörden Açıklamalar
Editör: Ahmet Yaman Gündem 12 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kasım ayında emlak sektörünün görüşüne sunulan Emlak Komisyonculuğu Yasa Taslağıyla, sektörün yasalara uygun zemine kavuşturulması hedefleniyor. Öte yandan sektörün önde gelen isimlerinin tespitlerine göre emlakçıların hizmet bedellerinde yüzde 50’ye varan azalmayı öngören tasarıyla ilgili hazırlanılan öneri listesi de 15 Ocak’a kadar bakanlığa iletiliyor olacak.
 
Emlak Komisyonculuğu Yasa Taslağının içeriğinin öğrenilmesinden ardından harekete geçen sektör çalışanlarının isteklerini dile getirebilmek için 5 maddelik bir taleple Bakanlığa gidecekleri öğrenildi. Kendilerini olumsuz etkileyecek yönetmelikle ilgili Türkiye gayrimenkul sektöründe milyarlık satışlara aracılık eden emlak firmaları, eğer istekleri doğrultusunda düzenleme olmazsa premier modele geçeceklerinin sinyallerini verdi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, yönetmeliğin şimdiki haliyle kalması durumunda satış hızlarının düşebileceğini ifade etti.

Hali hazırda gündemde olan yönetmeliğin bireylere ve firmalara ek maliyetler getireceği düşünülürken, İspanya’daki gibi normal ve premier olmak üzere ayırıcı sözleşmelerinde ortaya çıkmasına neden olacağı öngörülüyor. Diğer konuda komisyon oranlarıyla ilgili. Alıcıdan yüzde 3 artı KDV, satıcıdan yüzde 3 artı KDV şeklinde uygulanmaya devam eden oranlar yeni yönetmelikte toplam yüzde 3 olarak belirtilmiş durumda. Yani KDV düşüldüğünde emlakçının eline kalan miktar yüzde 1 civarında oluyor. Yönetmeliğin bu şekilde onaylanmasıyla komisyon miktarının masrafları karşılamayacağından dolayı, kurumsal markaların kapanmasına neden olacağı da beklentiler arasındaYorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com