Emlak Bankası 2018 Yılında Faaliyetlerine Başlayacak!

Emlak Bankası 2018 Yılında Faaliyetlerine Başlayacak!
Editör: Zeynep Kaya Gündem 12 Temmuz 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Türkiye’de ekonomide en çok etkisi olan inşaat sektörüne destek vermek, gerekli kredileri sağlamak ve yetim haklarını korumak amacıyla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği talimatlarla 3 Haziran 1926 tarihinde temelleri atılan fakat 1990’lı dönemlerde meydana gelen yolsuzluk olayları neticesinde 2001 yılında tasfiyesine karar kılınan Emlak Bankası, tasfiyesinden tam 16 yıl sonra tekrar faaliyet göstermeye başlayacak.

Hükümet tarafından alınan kararla, yatırımlara finansman sağlamak ve konut sektörüne destek vermek için bankacılık yapmasının önündeki engeller kaldırılan Emlak Bank, 1 yıllık süreç içerisinde gerekli çalışmalarda sona geldikten sonra 2018 yılında hizmet verecek. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bankanın Genel Müdürü Zeki Sayın ve ekibine 1 yıllık hazırlık süresi verdi. BDDK, 300.000.000 $’lık banka sermayesinin ve gerekli altyapının kurulması durumunda Emlak Bankası’nın durumunu inceleme altına alarak bankacılık lisansı alıp alınamayacağına karar verecke. Zeki Sayın tarafından alınan bilgilere göre, şuan faaliyet halinde olmayan Emlak Bankası’nın 250.000.000 $ nakdi ve gayri nakdi sermayesi, Hazine’den de 123.000.000 TL alacağı var. Bankanın kurucu müdürü olan Saın, bu tablo karşısında Emlak Bankası’nın, Hazine’den herhangi bir yardım almadan kendi sermayesini oluşturabilecek olduğunu ve gelecek yıl tekrardan faaliyet göstermeye başlayacağını sözlerine ekledi. 



Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com