Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

truck

Gayrimenkul alım, satım ya da kiralama işlemlerini emlakçı aracılığıyla gerçekleştiriyorsanız belirli prosedürlere de uygun hareket etmeniz gereklidir. Emlakçılar, kendilerini garantiye almak adına yaptıkları aracılık hizmetinin yasal çerçeveler içerisinde yürütülmesi için sözleşme yaparlar. Peki aracılık sözleşmeleri hangi durumlar için gereklidir işte yanıtı!

Gayrimenkul alım, satım ya da kiralama işlemlerini emlakçı aracılığıyla gerçekleştiriyorsanız belirli prosedürlere de uygun hareket etmeniz gereklidir. Emlakçılar, kendilerini garantiye almak adına yaptıkları aracılık hizmetinin yasal çerçeveler içerisinde yürütülmesi için sözleşme yaparlar. Bahsettiğimiz şekilde gayrimenkul alım-satım, kiralama ve arsa üzerine inşa yapımı gibi işler için taraflar arasındaki aracılık ortamını oluşturmak için düzenlenen sözleşme gayrimenkul aracılık sözleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Peki hangi hallerde aracılık sözleşmesi imzalanır? Aracılık sözleşmelerinin yasal yükümlülükleri nelerdir?

Mal sahibine ya da ev kiralamak için emlakçıdan destek alan kişilere çeşitli yükümlülükler yükleyen aracılık sözleşmeleri üç şekilde kurulur. Sözleşme çeşitlerini ve içeriklerini kısaca özetleyelim;

  • Gayrimenkul Alım-Kiralama Aracılık Sözleşmesi
  • Gayrimenkul Kiralama (Kiraya Veren) Aracılık Sözleşmesi
  • Gayrimenkul Satımı Aracılık Sözleşmesi şeklindedir.

Aracılık sözleşmelerinin geçerliliği resmi şekilde gerçekleştirilmiş olmalarıyla ilgilidir. Bu sebeple hazırlanacak olan sözleşmelerde tarafların kimlik bilgileri, sözleşmeye konu olan taşınmazlar ve detayları, sözleşme süresi, herhangi bir vazgeçme durumundaki cezai şartları, sözleşme süresince çıkacak masrafların kim tarafında üstlenileceği gibi konuların net bir şekilde belirtilmesi gerekir. Borçlar Kanunu’na göre detay belirtilmeden hazırlanan sözleşmelerden taraflar hak talep edemeyebilirler. Sözleşmelerin yazılı olarak hazırlanması yeterli olduğu için resmi başka bir işlem yapılması gerekiyor.

Gayrimenkul Alım-Kiralama Aracılık sözleşmesi, sokak sokak dolaşıp gayrimenkul arama zahmetinde bulunmak istemeyenler ile emlakçı arasında düzenlenir. Hazırlanan sözleşme sayesinde kiracı ya da alıcı istediği özellikleri belirten bir form doldurmuş oluyor. Kiralanmak/Alınmak istenen evin bedeline kadar detay belirtilebiliyor. Sözleşmenin kurulduğu andan itibaren tarafların belirlediği süre içerisinde istenen özelliklerde gayrimenkul temininden emlakçı sorumlu oluyor. Aracı bu süreçte dilerse belirtilen özelliklerde gayrimenkul temini için kaparo alabilmekte. Sözleşme süresince yakınları aracılığıyla konut alım-kiralama işlemi gerçekleştiren kişiler sözleşmede yer alan ilgili maddeye göre cezai sorumluluğu vardır.

Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

Ev ya da arsasını kiralamak isteyenler ile gerçekleştirilen sözleşme türü de Gayrimenkul Kiralama Aracılık sözleşmesi olarak geçer. Bu sözleşme türünde de gayrimenkulünü kiralamak isteyenler taşınmazlarının özelliklerini, istedikleri kira ve depozito bedellerini, hangi saatlerde ziyaret edilebileceğini, ne kadar süre ile kiralanabileceği gibi durumları belirtirler. Kiraya vermek isteyene çeşitli sorumluluklar yükleyen bu sözleşmede, kiraya veren kendisine başvuruda bulunanları da aracıya bildirmekle yükümlü olur. Yine örnekler de inceleyebilirsiniz aracının mağdur olmaması için cezai sorumlulukları içerir.

Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

Gayrimenkul Satım Aracılık sözleşmesi de bir nevi kiralamak isteyenle aynı detayları içermektedir. Yine gayrimenkulünü satmak isteyen kişi istediği bedeli sözleşmede belirtir ve belirtilen satış bedeli sözleşme süresi boyunca artırılamaz. Aracıdan habersiz hareket edildiği takdirde satıcı yine cezalı duruma düşmektedir.

Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

"Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği" Yorumlar

"Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği" Benzer Haberler


Emlak Danışmanlığı Nedir?

Emlak Danışmanlığı Nedir?

Pek çok kişinin ev satın alma aşamasında karşısına çıkan emlakçı ve emlak danışmanları, çoğu insan tarafından yanlış bilinmektedir. Bir çok kişi emlakçı ve emlak danışmanını aynı zannetmektedir ancak gerçek asında öyle değildir. Emlak danışmanlığının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde…. Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Gayrimenkul sahibi olanlar, emlak beyanı vermelidir. Peki, emlak beyanı nasıl verilir? Öncelikli olarak bilinmesi gereken kural, emlak beyanının ilgili belediyenin Emlak Servisi’ne verilmesidir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği. Günümüzün popüler mesleklerinin arasında sayılan Emlakçılığın, yapıldığı şehir ve muhite göre kazancıda değişiklik göstermektedir. Bunların yanında sahip olunan müşteri sayısı ve ofisin açılacağı yerin seçimi de kazancın artması noktasında önem arz etmekte.

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Torba Yasa olarak bilinen ve bazı Vergi Kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığı bilgisinin paylaşılmasının ardından gözler emlak sektöründe yapılacak olan değişikliklere çevrildi. Yeni düzenleme ile sektörde neler değişecek? İşte detaylar.... Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

2016'nın 3. çeyreğinden beri süregelen döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle emlak piyasası dar boğazdan geçiyor desek abartmış olmayız. İşte TÜİK verileriyle konut satışlarının yıllara göre eğilimi

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Son günlerde ekranlarda sıkça reklamlarını gördüğümüz 20 yıl vadeli konut satışlarına dair bütün ayrıntıları haberimizde sizler için açıkladı. Emlak Konut tarafında uygulamaya koyulan konut kampanyası kapsamında yer alan 30 farklı konut projesi kapsamında ne gibi ödeme seçeneklerinin yer aldığını ve bu kapsamda kampanyadan yararlanmak için ne gibi koşulların yer aldığını haberimizde ayrıntıları ile birlikte açıkladık.. Emlak Aracılık Sözleşmesi Örneği

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları satışları yarın başlıyor. Nevşehir Emlak Konutları Fiyatları ise 247 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcılarını buluyor.Nevşehir Emlak Konutlarında 8 konut bloğu ve 1 ofis bloğu yükseliyor.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Yeni emlak vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ni ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca belediyelerin internet siteleri üzerinden de emlak vergileri ödenebilmektedir.