Emeklilere Özel Konut Projesi! İşte Detaylar!

Emeklilere Özel Konut Projesi! İşte Detaylar!

Son dönemler içerisinde konut satış oranlarının büyük bir düşüş yaşaması ile birlikte mevcut konut stokları giderek artış gösterdi. Konut satışlarındaki durgunluk ile birlikte ülke ekonomisi de bu durumdan olumsuz yönde etkilendi. Yeni gelen konut kampanyası ile konut satışlarının artması öngörülüyor.

Ülkemizin son iki haftadır gündemini meşgul eden konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile birlikte konut satışlarında bir hareketlenme beklenirken bu uygulamanın yanı sıra konut satış işleminde uygulanan tapu harcı uygulamasında tahsil oranında indirim uygulanırken konut satışlarında uygulanan KDV oranında da bir indirim geldi. Bu kadar avantajlı girişimlerin gerçekleştiği şu günlerde bir de TÜED yani Türkiye Emekliler Derneğinden sevindirici bir haber geliyor.

Türkiye Emekliler Derneği TÜED emekli vatandaşların konut ihtiyaçlarını oldukça uygun bir şekilde karşılayabilmek için hayata geçirdiği projenin ilk etabını Ankara’da inşa edecek. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabiri ile gerçekleştirdiği konuşmada yüz binlerce emekli vatandaşın giderek ilerlemekte olan yaşlarına karşın halen maddi yetersizlikler sebebi ile ev sahibi olamadığına değindi.

Bu gibi emekli vatandaşların kendilerine bu soruna bir çözüm bulunması adına müracaatta bulunduğunu söyleyen Başkan Ergün, bu durum karşısında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafınca sürdürülen proje çalışmalarının yanı sıra kendilerinin de dernek bünyesinde bazı çalışmalara adım attıklarını iletti.

Başkan Ergün, emekli vatandaşların zor imkanlar ile konut sahibi olmalarını sağlamak amacı ile bankalar ile birlikte önemli bazı planlamalar yürüttüklerini ifade etti. Elekli vatandaşların kendi evlerine sahip olurken sadece kira öder gibi bu evlerin taksitlerinin ödenmesine imkan sağlayan bazı modeller de dahil olmak üzere sınır olmayan ödeme seçenekleri üzerinde de gerekli çalışmaları yürütmekte olan ekibimiz, ülkemizde faaliyet göstermekte olan büyük bankalar ile inşaat alanında sözü geçen firmalar ile önemli bazı projeler üzerine görüşüyoruz.

Bankalar ile inşaat alanının icat şeklinde nitelendirdiği bu konut projesi sayesinde emekli vatandaşlar ile birincil derecede olan yakınlarının nerdeyse yarı fiyatına kadar özel konumlarda yer alan ve 20 yıla kadar uzayan vade imkanları ile kendi evlerinin sahibi olabilecekler. Söz konusu olan projenin tümü banka güvencesinde olup en geç 18 aylık süreç sonunda anahtar teslim işleminin garantisi ile inşa edilecektir şeklinde açıklamalarını noktaladı.

İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Mersin Etapları

Başkan Ergün hayata geçirilecek olan bu dev proje kapsamında İncek bölgesinde yer alan konutlar için başvuru aşamasının sona erdiğini, Yukarıyurtçu bölgesinde inşa edilecek olan konutlar için ise 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren başvuru döneminin başlayacağını belirtti.

Banka garantisi ile birlikte tüm projeler ilgili dernek ve Emekkent’in titiz denetimi eşliğinde inşa edilecektir. Söz konusu olan projelerden faydalanmak için hiçbir özel koşul yer almamaktadır. Evi olan emekli vatandaşlarda bu projelerden yararlanabilecektir. Bu duruma ek olarak kiralayamamak ve satamamak gibi sınırlayıcı unsurlar da proje kapsamında yer almamaktadır. Kalite noktasında üstün, fiyat olarak ucuz, uygun vade ve ödeme seçenekleri ile emekli vatandaşların ev sahibi olabilmesini amaç edinen bu dev proje Ankara’da hayata geçmesinin ardından İstanbul, İzmir, Antalya ve Mersin ellerinde de hayata geçecektir.

Etiketler : Güncel