Ekonomide Olan Yavaşlama Konut Alımlarına Etki Göstermedi!

Ekonomide Olan Yavaşlama Konut Alımlarına Etki Göstermedi!
Editör: Ahmet Yaman Gündem 30 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

15 Temmuz hain darbe girişimi ve darbecilerin tek tek temizlenmesinin hemen sonrasında, Doğu ve Güneydoğu bölgeleri içerisinde bulunmakta olan yerleşim alanlarında terörü bitirme hareketi kapsamında ve hemen sonrası Suriye ve Irak üzerinde bulunmakta olan aktif operasyonlar neticesinde Türkiye üzerinde olağan yaşamı olağanüstü bir duruma getirdi. Ekonomi üzerinde bunlara bağlı olarak gelişmekte olan yavaşlamaya rağmen vatandaşlar 3 sektörde para harcalamalarını kısıtlamadı. 

İçeride talep daraldıktan sonra, mal satımı gerçekleşmiş olan ülkelerdeki olan durgunlukda ihracatı azaltmış bir vaziyet aldı. Buna bağlı olarak yatırımlar durma noktasına geldikten sonra, üretim çok hızlı bir şekilde yavaşladı.

Türkiye’nin, toprakları üzerinde yaşamakta olanların iyiliği, yatırımların ve üretimin direkt olarak artmasıyla doğrudan ilişkilidir. Üretim artmadan istihdam artmaz, istihdam artmayınca toplum huzuru bozulur. Gelir arttığında harcamalar artar, ekonominin çarkları normal yönde dönmeye devam eder. Bunların hepsi birbirileriyle doğrudan ilişkilidir. Birindeki herhangi bir eksilme direkt olarak diğerine yansıyacaktır.

2016 yılı biterken, genelde hep yıl bitimlerinde yılın getirdiği iyiliklerden bahs edilirken 2016 yılı için çok iyi şeylerden bahsedemiyoruz. 

CANLI SEKTÖRLER BULUNMAKTA

Otomotiv, Konut ve Cep telefonu sektörlerinde, Türkiye genelinde yaşanmış olan tüm olumsuzluklara rağmen gelişim asla durmadı. Vatandaşlar kısıtlamalarını bu 3 sektör içerisinde yapmadı, Şu anda 2016 veya 2017 model bir otomobilin en ucuz fiyatı 60 ila 70.000 TL arasında değişmekte bununla birlikte en ucuz konut ise 100.000 TL’den başlamakta aynı zamanda en ucuz telefon fiyatı ise yaklaşık olarak 1000-1.5000 TL arasında.

2016 Yılının bir özelliği ise şudur ki, ekonomide yaşanmış olan gerilemeye rağmen bankalar üzerinde bulunan TL ve döviz mevduat hesaplarının artış içerisine girmesidir.

Bu, iki madde üzerinde değerlendirilebilir, 

İlk olarak insanlar, vatandaşlar az da olsa çokda olsa birikim yapmaktan nolursa olsun vazgeçmiyorlar ve birikimlerini harcama eğilimine asla girmiyorlar. Koruma altına alıyorlar hatta ve hatta birikimlerinin üzerine eklmeye devam ediyorlar. 

Birikimi olan tüm vatandaşlar bankalara son derece güven duymaktalar, sebep olarak ise banka sistemi anaparayı korumakla yükümlüdür. Mevduat faizleri ise enflasyonun ana parayı eritmesine direkt olarak karşı durmaktadır.

2017 Yılı 2016’ya Kıyasla Daha İyi Olacak ve Geçecek

2016 yılı içerisinde altın %26, dolar %20 düzeylerinde getiri sağlaması yılın özel şartlarının sonucu olarak aktarılıyor.

Vatandaşlardan tasarruf ettikleri parayı altın veya dolara çevirenler için devamlı kazanma imkanı riskli, çünkü dolar ve altın öyle bir hal almış durumda ki dakikalar içerisinde çok hızlı düşüp, yükselebilmekte.

2017 yılı 2016 yılının son zamanlarının istatistiklerine bakıldığı takdirde çok iyi olacak ve iyi geçecek şuanda öngörümler bu yönde.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com