Dükkân Kiracısı Vergi Öder mi?

Dükkân Kiracısı Vergi Öder mi?
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 24 Ocak 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Bilindiği üzere ülkemizde dükkân kiralama durumu oldukça yaygın olarak görülmektedir. Söz konusu dükkân yani işyerleri taşınmaz mülkiyet sınıfında yer almaktadır. Bahsettiğimiz taşınmaz cinsi mülkiyetler için ise ülkemizde birden fazla vergilendirme durumu söz konusu olmaktadır. Söz konusu olan dükkânlar yani işyerleri de dâhil olmak üzere taşınmaz mülkiyetler için düzenli olarak ödenmesi gereken bir takım vergilerin mükellefleri ilgili mülk sahibi olmaktadır.

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, emlak vergisi, mülk sahibi tarafından ya da eğer var ise intifa hakkı sahibi, her iki şahısta yok ise bina ya da arazi üzerindeki malikler gibi ilgili mülkiyetten tasarruf edenler söz konusu verginin mükellefi olurlar. Bu durumun yanı sıra bina ya da arazi üzerinde paylı mülkiyet kurulması durumunda, mülk üzerinde malik olan kişiler mevcut hisseleri oranınca vergi mükellefi olur ve o oranda vergi öderler.

Bu durumun yanı sıra elbirliği mülkiyet olması halinde ise ilgili malikler vergiden müteselsilen sorumlu olmaktadırlar. Bu duruma göre dükkân kiracısı söz konusu vergiden sorum olmaz. Fakat bu durumun dışında, dükkân kiracılarının da ödemek zorunda olduğu istisnai bir vergi bulunmaktadır. Söz konusu olan vergi ise çevre temizlik vergisidir.

Söz konusu olan çevre temizlik vergisi bağlı bulunulan belediyenin sunmuş olduğu temizlik hizmeti için alınmaktadır. Bu sebepten ötürü ilgili mülkiyetin sahibi değil içerisinde bulunan kiracının bu vergiyi ödemesi gerekmektedir. Yani dükkânın içerisinde kiracının bulunması durumunda söz konusu vergiyi dükkân sahibi değil de o dükkânın kiracısı ödemek zorundadır.

Bahsetmekte olduğumuz çevre ve temizlik vergisi, ilgili işyerinin yani dükkânın bağlı bulunduğu belediyeye ödenmektedir. Söz konusu olan çevre ve temizlik vergisi yıl içerisinde iki eşit taksit şeklinde ödenmektedir. Bahsetmekte olduğumuz taksitlerin ilki Mart, Nisan ve Mayıs ayları içerisinde ödenirken ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde gerçekleşmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com