Dönüşüm Yapan Belediyelere Faizsiz Kredi Desteği Geliyor!

truck

Kentsel dönüşümle ilgili faiz desteği vermeye hazırlanan hükumetin bu girişimi sayesinde belediyeler ile müteahhitlerin maliyetlerinin aşağı çekilmesi hedefleniyor. Ayrıca değeri yüksek olan yerlere kıyasla toprak bedeli düşük olan yerler içinde özel uygulamaların olacağı belirtildi. İller Bankasının da destek vereceği düzenlemeyle ilgili diğer ayrıntılar..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen’in yaptığı açıklamalara göre belediyelere faizsiz kredi imkanı sunulmaya başlanacak. Kentsel dönüşümle kredi faiz desteğinde çeşitleri düzenlemelerin de yürürlüğe gireceği ve Kanun Hükmünde Kararname'de yer alacak olan karar, bireysel kredilerden tutunda belediyelerin yanı sıra kurumsal kredilere de destek verilmesini kapsayacak. Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi planlanan düzenlemeyle ilgili gelişmelerin detayları…

Türkiye genelindeki kentsel dönüşümleri destekleyen hükümetten faiz desteğiyle ilgili önemli bir adım daha geliyor. Açıklamalara göre bölgeler bazında farklı katsayılarda uygulanması planlanan faiz desteğinde ayrıca acil olan ama nakit dönüşümü olamayacak yerlere de faizsiz destek verilmesi gündemde. Yürüttüğü projesi esnasında paraya ihtiyacı olan belediyeler parayı ister bakanlıktan isterlerse de İller Bankası’ndan talep edebilecekler. Ayrıca düzenleme ile sadece hak sahiplerine değil müteahhitlere de faiz desteği geliyor.

Kentsel dönüşümdeki bazı handikaplarında atlanmadığı kredi desteğinde; kıymetli yerlerde bulunan arsalara verilen destek ile para etmeyen yerlerdeki arsalara verilen destek için farklı uygulamalarla faiz desteği sağlanacak. Bir diğer düzenleme de İller Bankasından geliyor. Buna göre; İller Bankasının kaynakları da dönüşüme aktarılıyor olacak. Öte yandan Dünya Bankası ve İslam Kalkınma Bankası gibi dış kaynak destekli bankalarında kaynak kabiliyetlerine göre dönüşüme destek vermeleri sağlanacak.

"Dönüşüm Yapan Belediyelere Faizsiz Kredi Desteği Geliyor!" Yorumlar

"Dönüşüm Yapan Belediyelere Faizsiz Kredi Desteği Geliyor!" Benzer Haberler


Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yapılan Yıkımlar Tedirgin Etti!

Fikirtepe Kentsel Dönüşümüyle, konut yıkım ve konut yapımının 5 kata çıkacak olması halkı tedirgin etmekte. Mahalle sakinleri evlerini kaybetmekten korkmaktalar.. Dönüşüm Yapan Belediyelere Faizsiz Kredi Desteği Geliyor!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşüm Bir İhtiyaçtır!

Kentsel Dönüşümün ne iyi ne de kötü olduğunu ve bu kapsamda bunun nasıl yönetildiğine bağlı olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Coşkun, iyi yönetildiği takdirde herkesin yararına olacağı gibi, kötü yönetildiği takdirde de herkesin zararına olacağını belirtti.

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

İzmir Torbalı Kentsel Dönüşüm Projesi Bölgeyi Modernleştirecek!

Dönüşüm Yapan Belediyelere Faizsiz Kredi Desteği Geliyor!. Torbalı'da büyük bir hızla yükseliş gösteren binalar ilçesinin mimari yapısını şekillendiriyor. İnşaatçıların kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapmış olduğu yenileme çalışmaları sonucunda yaptığı birbirinden güzel binalarla Torbalı modern bir görünüm elde ediyor.

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Büyük İlgi Görüyor!

Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesine yönelik soruları cevaplayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kentsel dönüşüm projesiyle alakalı her şeyin en başta planlandığı gibi hiçbir sıkıntı ve problem yaşanmadan devam ettiğini belirtiyor.. Dönüşüm Yapan Belediyelere Faizsiz Kredi Desteği Geliyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

İzmir Karabağlar Kentsel Dönüşüm Projesi Mahkemeye Taşınıyor!

Karabağlar'ın Cennetçeşme ve Limontepe üzerinde bulunan 540 hektarlık alan üzerinde start verilmiş olan kentsel dönüşüm projesi mahkemeye taşındı. Rant projelerine karşı büyük mücadele içerisinde olan ve imar planına itiraz hakkı olmayan Karabağlarlı vatandaş, projenin iptali adına yargıya başvuracak.

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın Ilıcabaşı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Yeniden Başlıyor!

Aydın'ın Efeler ilçesinde Ilıcabaşı mahallesinde olan kentsel dönüşüm projesinde yapılacak olan binaların 10-15 kat aralığında olmasından dolayı mahalle halkı itirazda bulunmuştu. Mahalle muhtarı Alim Tarım, ilk olarak kendisiyle görüşme yapan yetkililerden çalışmaların bir an evvel başlatılmasını istedi.. Dönüşüm Yapan Belediyelere Faizsiz Kredi Desteği Geliyor!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesine Tepki!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde uygulanmakta olan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenileme çalışmaları halkın yüksek tepkisiyle karşı karşıya geldi. Bölgede bulunan arsa değerine göre hak sahiplerine verilmekte olan daire sayısı çok az bulundu.

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

İzmir'e Kentsel Dönüşüm Uyarısı!

Çanakkale'de birdenbire art arda yaşanmış olan depremlerin hemen sonrasında İzmirli müteahhit ve inşaat sektörünün gözde oyuncuları, İzmir ve İzmir Kentsel Dönüşümü hakkında görüşlerini paylaştılar.