Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?
Editör: Vahap AYZET Gündem 18 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Kış aylarının gelmesi ile birçok vatandaşın düşündüğü sorulardan biride doğalgaz faturalarının yüksek gelmemesi için alınabilecek önlemler neler? Doğalgaz faturalarının azalmasının hem hane bütçesi açısından hem de ülke açısından önemi büyük. Çünkü daha az gaz tüketerek ülkenin ithalat faturasını düşürmüş oluyoruz. Peki, daha az fatura ödeyebilmek için tüketiciler hangi önlemleri alabilirler? İşte yanıtları haberimizde…

Kombileri hafife almayın. Çünkü günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanılan yeni nesil akıllı yoğuşmalı kombilerin, eski tip kombilere oranla yüzde 35’e varan tasarruf sağladığı biliniyor. Ayrıca oda termostatlarının da geceleri 1 derece azaltılarak sağladığı tasarruf ise yüzde 6. İşte doğalgaz faturalarınızın kabarık gelmesini engelleyecek ve evlerinizde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler.

Doğalgaz faturasını düşürmek için bazı noktalara dikkat ederek bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca kombilerin doğru kullanımı sayesinde hem ekonomi yapıp hem de daha iyi ısınmasınız da mümkün. İşte önemli noktaları:

  • Binalarda dış cephe ısı yalıtım uygulamalarına özen göstermeli.
  • Kombi tercihi yaparken, yoğuşmalı kombilere öncelik verilmeli.
  • Kombi ve peteklerin bakımları düzenli olarak yaptırılmalı.
  • İdeal sıcaklık ayarı için oda termostatı kullanılmalı
  • Radyatörlerde termostatik vana kullanılmalı.
  • Radyatörlerin önünün ve üzerinin kapatılmasından kaçınılmalı.

Günümüzdeki 1.5-2 yılda bir akıllı telefon değiştirip ve bu telefonlara her seferinde 3-5 bin lira para ödeyen tüketiciler olarak aynı hassasiyeti her gün kullandığımız kombilerde gösteriyor olsak, doğalgaz faturasında yarı yarıya tasarruf etmemiz mümkün. Çünkü kombiye düzenli olarak yıllık bakım yaptırılması, doğalgaz faturasında yüzde 15’e kadar tasarruf imkanı sağlıyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Erken emeklilik son durum 2016

Erken emeklilik son durum 2016

Tema Tasarım | Osgaka.com