Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

truck

Faturaları ile başı dertte olan vatandaşların merak ettiği konulardan, doğalgaz tasarrufu için neler yapılabileceği. Şimdilik pastırma sıcakları nedeniyle kombiler henüz tam olarak çalıştırılmasa da önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen soğuk hava ile ısınma sorunu da başlayacak. Peki, doğalgazdan nasıl tasarruflu yararlanılabilir?

Kış aylarının gelmesi ile birçok vatandaşın düşündüğü sorulardan biride doğalgaz faturalarının yüksek gelmemesi için alınabilecek önlemler neler? Doğalgaz faturalarının azalmasının hem hane bütçesi açısından hem de ülke açısından önemi büyük. Çünkü daha az gaz tüketerek ülkenin ithalat faturasını düşürmüş oluyoruz. Peki, daha az fatura ödeyebilmek için tüketiciler hangi önlemleri alabilirler? İşte yanıtları haberimizde…

Kombileri hafife almayın. Çünkü günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanılan yeni nesil akıllı yoğuşmalı kombilerin, eski tip kombilere oranla yüzde 35’e varan tasarruf sağladığı biliniyor. Ayrıca oda termostatlarının da geceleri 1 derece azaltılarak sağladığı tasarruf ise yüzde 6. İşte doğalgaz faturalarınızın kabarık gelmesini engelleyecek ve evlerinizde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler.

Doğalgaz faturasını düşürmek için bazı noktalara dikkat ederek bunu sağlayabilirsiniz. Ayrıca kombilerin doğru kullanımı sayesinde hem ekonomi yapıp hem de daha iyi ısınmasınız da mümkün. İşte önemli noktaları:

  • Binalarda dış cephe ısı yalıtım uygulamalarına özen göstermeli.
  • Kombi tercihi yaparken, yoğuşmalı kombilere öncelik verilmeli.
  • Kombi ve peteklerin bakımları düzenli olarak yaptırılmalı.
  • İdeal sıcaklık ayarı için oda termostatı kullanılmalı
  • Radyatörlerde termostatik vana kullanılmalı.
  • Radyatörlerin önünün ve üzerinin kapatılmasından kaçınılmalı.

Günümüzdeki 1.5-2 yılda bir akıllı telefon değiştirip ve bu telefonlara her seferinde 3-5 bin lira para ödeyen tüketiciler olarak aynı hassasiyeti her gün kullandığımız kombilerde gösteriyor olsak, doğalgaz faturasında yarı yarıya tasarruf etmemiz mümkün. Çünkü kombiye düzenli olarak yıllık bakım yaptırılması, doğalgaz faturasında yüzde 15'e kadar tasarruf imkanı sağlıyor.

"Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?" Yorumlar

"Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?" Benzer Haberler


Doğalgaz Aboneliği Nasıl Taşınır?

Doğalgaz Aboneliği Nasıl Taşınır?

Yeni taşındığınız konutun doğal gazını kullanabilmek için yeniden abonelik başlatmanız gereklidir. Sizden önce oturan kişi sayacı kapattırdığı için öncelikle hizmet alınan kuruma başvurup yeni bir sözleşme yapılması gerekir. Peki hangi evraklar ile başvuru da bulunulmalı? . Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Kullanımında Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz Kullanımında Tasarruf Yöntemleri

Doğalgaz faturalarında tasarruf sağlamak için çatı izolasyonunuz yetersiz ise buna çözüm üretilmesi gerekir. Evlerinize ısı ayarlı termostat monte ettirerek ya da ısı ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullanarak da gaz tüketiminizi optimize edebilirsiniz. Kapı ve pencereler konutlardaki ısı kaybının yüzde 25'ine neden olduğu için basit yöntemlerden pencere süngeri kullanarakta ısı kaybının önüne geçmek mümkün

Doğalgaz Güvence Bedeli Ne Zaman İade Edilir?

Doğalgaz Güvence Bedeli Ne Zaman İade Edilir?

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?. Doğalgaz aboneliklerinde tüm kullanıcılardan Doğalgaz Güvence Bedeli alınmaktadır. Bu güvence bedelinin de aboneliğin bitmesini takip eden belli bir süre içinde iade edilmesi gereklidir. Peki, doğalgaz güvence bedeli ne zaman iade edilir? Bunun için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bir genelge yayınlamıştır. Doğalgaz şirketlerinin bu yönetmeliğe uyması gereklidir.

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Faturaları ile başı dertte olan vatandaşların merak ettiği konulardan, doğalgaz tasarrufu için neler yapılabileceği. Şimdilik pastırma sıcakları nedeniyle kombiler henüz tam olarak çalıştırılmasa da önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen soğuk hava ile ısınma sorunu da başlayacak. Peki, doğalgazdan nasıl tasarruflu yararlanılabilir?. Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?