Diyarbakır'a Gıda İhtisas OSB'si Geliyor!

truck

Güneydoğu'nun en önemli şehirlerinin arasında yer almakta olan Diyarbakır'dan yatırım daveti var. Bu kapsam üzerinde ilk adımı Diyarbakır Valiliği atmakta. İlk aşama olarak Diyarbakır kökenli olan, yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren iş adamları şehre davet edilecek.

Güneydoğu'nun en önemli şehirlerinin arasında yer almakta olan Diyarbakır'dan yatırım daveti var. Bu kapsam üzerinde ilk adımı Diyarbakır Valiliği atmakta. İlk aşama olarak Diyarbakır kökenli olan, yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren iş adamları şehre davet edilecek.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır'ın yatırım poansiyelinin bir kere daha hatırlatılacağını belirterek, “Memleketlerine yatırım yapmaları konusunda talepte bulunmak için bir çağrımız olacak. Şu an isimler konusunda tespitler noktasında bazı çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda bunu gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Telefonla davet edeceğiz. Bir günlük program olacak” dedi. Yabancı yatırımcılardan nabız tutmak için ön görüşme yapanların olduğunu dile getiren Aksoy “Henüz yatırım aşamasına gelmiş değil. Weber kimyasal yapışkan inşaat malzemeleri üreten bir firma onların bazı çalışmaları var” diye konuştu.

10.000 KİŞİYE İŞ İMKANI!

Bölge üzerinde en önemli sıkıntılardan biride iş imkanları. Bu sorunu gidermek adına yürütülmekte olan çalışmalar bulunuyor. Bunlardan belli bir aşama içerisine gelmiş olan Tekstilkent OSB'nin tüzel kişiliği oluşturulmuş durumda. Parselasyon planları tamamlandıktan sonra, Billim, Sanayi ve Teknoloji bakanlığı aracılığıyla ihale gerçekleştirme işlemi yapılacak. Hedeflerini 10.000 kişiye iş imkanı tanıyacak bir OSB harekete geçirmek doğrultusunda sürdürmekteler.

Diyarbakır'ın lojistik köy kurmayla ilgili bir çalışma yürütmüş olduğu belirtilmişti. O çalışmanın arazi seçimi yapılmış durumda ve çalışmalar şuanda devam etmekte. Diyarbakır, deniz yolu hariç diğer 3 ulaşıma da sahip olan bir şehir. Bölgenin en önemli merkezleri arasında yer almaktadır. 

Özellikli olarak bir lojistik köy kurarak ticari anlamda şehir ekonomisine büyük katkı sağlayacak bir konum üzerimne Diyarbakırı getirmenin hedefler arasında yer aldığı bilinmekte. Diyarbakır aynı zamanda bir tarım kenti. Tarımsal üretimin işlenerek üzerinde çok katma değer yaratmasına yönelik, ekonomiye büyük katkılar sağlayacağı aktarıldı.

GIDA İHTİSAS OSB'Sİ

Sanayi bölgesi Urfa yolu üzerinde konumlandırılacak. Bunun için ön çalışmalar başlamış durumda. Kuruluş aşamasının bi 5-6 ay sürmesi beklentiler arasında. Silvan Barajı'nın devam ediyor ve belli bir aşamaya gelmiş durumda. Bu projede tamama erdiğinde bölge üzerinde çok ciddi bir tarım alanı sulanacak. Proje tümüyle bittiği anda 300.000 kişiye ek olarak iş imkanı sağlayacak

"Diyarbakır'a Gıda İhtisas OSB'si Geliyor!" Yorumlar

"Diyarbakır'a Gıda İhtisas OSB'si Geliyor!" Benzer Haberler