Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı

Diyarbakır Sur’da TOKİ konut teslimlerine Az Kaldı
Editör: Vahap AYZET Toki Haberleri 28 Aralık 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Yıl içerisinde yaşanan terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar sebebiyle Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki yerleşim yerlerinin ağır tahribinin ardından Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından yıkılan evlerin yeniden inşası için çalışmalar başlamıştı. Ak Parti Çevre Şehir ve Kültürden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Çiğdem Karaaslan, PKK terör örgütünün faaliyetleri sonucunda adeta harabe halini alan Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki yıkılan konurların yerine yeni konut ihtiyacının meydana geldiğini belirterek TOKİ’nin Sur ilçesinde yürüttüğü konut çalışmalarının önümüzdeki ay tamamlanarak konut teslimlerinin gerçekleştirileceğini belirtti.

Tam anlamıyla harabeye dönen ilçenin yeniden inşası kapsamında Sur ilçesinin en merkezi yeri olarak kabul edilen Gazi Caddesindeki çalışmaların oldukça hızlı bir şekilde devam ettiğini belirtirken, bu alan üzerinde yerel yapı malzemelerinin kullanılarak caddenin cephelerinin baştan düzenlenerek inşa edildiği vurgulandı.

Tam bir yıkım içerisinde olan 6 mahallede gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında gözle görülür gelişmeler kaydedilirken diğer yandan ise TOKİ tarafından ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar henüz devam etmektedir. Bakanlar Kurulu tarafından Diyarbakır merkez Sur ilçesi bölgesi için alınan acele kamulaştırma kararına dair beklenen tepkinin gelmediği bilakis bu karar doğrultusunda yürütülen çalışmaların olumlu yönde devam ettiği belirtildi.

Bakanlar Kurulu tarafından çıkan acele kamulaştırma kararı neticesinde yürütülen çalışmalara dair bölge halkından gelen olumlu yöndeki tepkilerin ve memnuniyetin oldukça sevindirici bir durum olduğu gözlerden kaçmıyor. Sur ilçesinde yer alan 6 mahalleye dair yenileme kapsamındaki çalışmaların oldukça özel bir çalışma olduğunu, bu sebepten ötürü de söz konusu çalışmaların ne zaman tamamlanacağı yönünde net bir söz söylenmesi pek te doğru olmuyor.

Gazi Caddesi üzerinde gerçekleşen çalışmaların artık gözle görülebilir bir safhaya geldiğini ve bu söz konusu çalışmaların yanı sıra İçkale bölgesinde de kültürel peyzaj düzenleme çalışmalarının yürütüldüğünü belirtmekte fayda var. Sur bölgesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, faaliyetlerin oldukça şeffaf bir şekilde yürütüldüğü ve bu çalışmalar kapsamında bölge halkından gelen öneri ve fikirlerin önemsenerek vatandaşla koordineli bir şekilde çalışıldığı da söylenebilir.

Oldukça sıkı bir şekilde çalışmalara devam eden TOKİ, belli başlı bölgelerde yürüttüğü çalışmaları önümüzde ay içerisinde tamamlayarak teslim sürecine girmesi beklenmektedir. Baştan aşağı yenilenen Sur ilçesi için güzel bir gelecek hazırlanıyor.Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Özlem damar :

    22 Ekim 2017-10:34

    Nasıl başvurulur yardımcı olun çok istiyorum lütfen

Tema Tasarım | Osgaka.com