Dikey Orman Projesi Çin ve İstanbul’un Ardından Hollanda’da

Dikey Orman Projesi Çin ve İstanbul’un Ardından Hollanda’da
Editör: Zeynep Kaya Gündem 12 Temmuz 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Şehir hayatına daha fazla yeşillik kazandırmak amacıyla meydana getirilen dikey orman konsepti, Çin ve İstanbul’un ardından Hollanda’da kendini gösterecek. Yeni yaşam bölgesi projesinin ihale işlemlerini Mimar Stefano Boeri kazandı. Boeri, Hollanda’da yer alan ilk dikey orman olma özelliği taşıyan konut projesinin altına imza atacak. Bu söz konusu projenin inşa edilme alanı ise Utrecht şehri olarak planlandı.

Doğayla iç içe, oksijeni bol bir ortamda yaşam sürdürme düşüncesini yeşil binalar oluşturarak korumakta olan proje, Çin’e bağlı Nanjing şehrinde bir binada, İstanbul’un 4. Levent bölgesinde bir binada boy gösteriyor.

Hollanda’da hayata geçirilecek olan projede, toplam olarak 2 adet dikey orman binası inşa edilecek. Binalardan birisi Boeri imzasıyla hayata geçirilirken, diğer ise Hollandalı bir mimari ofisi olan MVSA tarafından oluşturulacak.

Toplam olarak 90 metre uzunluğu bulunacak olan projenin ismi de belli oldu. The Hawthorne Tower ismini alan projenin üzerinde 30’dan fazla ağaç türünde toplam yer alan ağaç sayısı 360 ve 9.640 yeşillik bulunacak. Projenin 2 yıl sonra 2019 yılında start alıp, 2022 yılında tamamlanması ve anahtarların teslim edilmesi öngörülüyor.

Söz konusu proje, faaliyetlerine başladığında toplam olarak 5.4 ton yükünde karbondioksiti havadan temizlemeyi amaç ediniyor. Binada dairelerin dışında aynı zamanda ofisler, fitness ve yoga stüdyoları, bisiklet park alanı ve herkese açık bir yeşil dinlenme merkezi yer alıyor. Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com