Deprem Bölgelerinde Kentsel Dönüşüm Zorunluluk!

Deprem Bölgelerinde Kentsel Dönüşüm Zorunluluk!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özahseki, Kayseri Melikgazi Belediyesi imzasıyla birlikte yükseltilecek olan 184 adet konutun temellerinin atılması esnasında düzenlenen törene katılımlarını gerçekleştirdi. Bir takım açıklamalar yapan Mehmet Özhaseki, açıklamalarında kentsel dönüşüme değindi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özahseki, Bilim adamları tarafından paylaşılan raporlara göre, İstanbul üzerinde büyük tehlikenin en geç 2030 yılına kadar kendini çok kötü bir şekilde belli edeceğini iletti.  Bu meydana gelecek olan riskli ve ölümlere sebep olabilecek depremin şiddetinin minimum 7 olacağına da dikkat çekerek, bu şekilde olursa başa gelecekleri kimsenin düşünemeyeceğini dile getirirken, bu sebepten dolayı hızlandıklarını belirtti ve teşviklerin çok büyük ölçekde sağlandığını vurguladı.

Özhaseki, Melikgazi Belediyesi aracılığıyla kentsel dönüşüm projeleri dahilinde Kazım Karabekir Mahallesi'nin sınırları dahilinde konumlandırılacak olan 184 adet konutun temel atma törenin gerçekleştirmiş olduğu açıklamada, Kayseri'de uzun yıllar çok güzel belediyecilik anlayışı oluştuğunu iletti.

Şehrin %50'sinin gecekondulardan meydana gelirken, altyapısı bulunmuyorken, kaçak yapılara yelken açmışken, 20 yıl içerisinde imarlı, Türkiye'nin en güzel şehirlerden biri haline geldiğinin altını çizen Özhaseki

Yıllarca bu şehre büyük emeklerin verildiğini ve asla kolay olmadığını vurgularken, şehrin altyapısıyla çok büyük ölçekte uğraşıldığını, üstyapısıyla da eş değer bir şekilde uğraş gösterildiğini iletti. Özellikle Melikgazi Belediyesi'nin, şehrin en eski bölgelerinden biri olmasına rağmen 1-2 adet semti tekrardan yinelenmiş, güzel, onun dışında neredeyse tamamının gecekondu olduğundan dolayı yeni proje... bunların zor işler olduğuna dikkat çeken Özhasek, gecekondular için yeni projeler meydana getirilerek 20 yıldır aralıksız mücadele edildiğini de belirtti. 

Bu söz konusu bölgelerle her şeyden önce ferdi tapu çalışması gerçekleştirildiğine dikkat çeken Özhaseki, Bu çalışmanın bile hiç yoksa 10 yıl boyunca devam ettiğine değindi. Müşterek mülkiyette kimsenin hareket sağlayamadığı bir ortamda ayrı bir şekilde bağımsız tapularına sahip olup, imara doğru açılan kapıların yapılmasının asla kolay olmadığını, belki de meslek hayatının en zor işlerinden biri olduğunu vurguladı. Şehirde altyapının tamamen bittiğini, üst yapının da hemen hemen bittiğini ileten Özhaseki, sağda solda birkaç tane olsa da genel olarak gecekonduları yok ettiklerini de duyurdu. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm