Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?

truck

Kısa süreler içerisinde gayrimenkul alım ve satım işlemi gerçekleştiren kişileri yakından ilgilendiren bir konu olan Değer Artış Vergisi hakkında merak edilen bazı noktalara parmak basıyoruz. Değer Artış Vergisi Nedir? Değer Artış Vergisi Beyannamesi nedir? Değer Artış Vergisi Beyannamesi Ne Zaman Verilir? Tüm bu soruların cevabına haberimizde cevap bulabilirsiniz.

Değer Artış Vergisi Nedir?

Haberimize konu olan Değer Artış Vergisi kişiler tarafından satış bedeli karşılığı elde edilen taşınmaz gayrimenkullerinizi 5 yıllık süre içerisinde tekrardan elinizden çıkardığınız takdirde elde etmiş olduğunuz değer artışından doğan kazanç vergi dilimine girmektedir. Bu konuyu kanuni açıdan inceleyecek olursak şöyle bir tanım yapabiliriz.

Kanun kapsamında belirtilen mülk ve bazı hakların satışı, kamulaştırılması, takas edilmesi ve devredilmesi neticesinde elde edilen kazançlar, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80. Maddesi uyarınca düzenlenen ve diğer kazanç ve iratlar şeklinde vergi ödemeye mecbur kılınmıştır. Bu madde uyarınca satış bedeli ödeyerek elde etiğiniz gayrimenkulleri 5 yıllık süre içinde sattığınız ve bu satıştan elde ettiğiniz kazançtan ötürü vergi ödemeye tabii olursunuz.

Değer Artış Vergisi Kapsamında Neler Vardır?

Bu sorunun cevabını ise şu şekilde verebiliriz. Arazi, bina, maden suları, memba suları, madenler, taş ocakları, kum ve çakıl çıkarma yerleri, tuğla ve kiremit imal yerleri, tuzlalar ve bunlara bağlı olan ekler, voli mahaller ve dalyanlar, gayrimenkul olarak tescil edilen bazı haklar, gemi ve gemi payları ile tahliye vasıtaları bu kapsam altında yer almaktadır.

Değer Artış Vergisi Beyanname Dönemi Başladı

Bahsetmiş olduğumuz değer artış vergisi beyana dayalı bir vergi türü olduğundan dolayı belirli bir süre içerisinde bu durumun ilgili kurumlara beyan edilmesi gerekmektedir. Bu vergi belirli bir oranda istisna kapsamında yer almaktadır. Ancak istisna değerini aşan bir tutarda kazanç elde edilmesi halinde yıllık olarak beyanname verilmesi gerekmektedir.

İstisna bedeli ise 2018 yılı için 12,000 TL olarak belirlenmiştir. Bu vergiyi ödemeye tabii olan vergi mükelleflerinin satışın gerçekleştiği yıl baz alınarak o yılın Mart ayının ilk gününden 26. Gününe kadar verilmektedir. Yani 2018 yılının Değer Artış Vergisi Beyanname verme dönemi geride kaldığına göre 2019 yılı için 1 Mart ile 26 Mart tarihleri arasında bu beyannamenin verilmesi gerekmektedir.

Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nereye Verilir?

Bu sorunun cevabına da değinmek gerekirse Değer Artış Vergisi Beyannamesi bulunduğunuz ilin ya da ilçenin vergi dairelerine verilirken alternatif bir seçenek olan internet özerinden beyanname vermenizde mümkün kılınmıştır.

"Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?" Yorumlar

"Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?" Benzer Haberler


Miras Vergisi Nedir?

Miras Vergisi Nedir?

Ülkemizde uygulanmakta olan pek çok vergi çeşidi bulunmaktadır. Bu söz konusu vergilerden biri de miras vergisidir. Miras vergisi ölüm durumunun meydana geldiği tarihten itibaren 4 ay içerisinde yasal mirasçılar tarafından beyan edilmelidir. Miras vergisi söz konusu beyannameye bağlı bir vergidir. Beyannamenin verilmemesi durumunda, söz konusu miras durumunun tespiti halinde cezai işleme tabii olabilmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.. Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?

Miras Kalan Evin Satışında Gelir Vergisi Ödenir mi?

Miras Kalan Evin Satışında Gelir Vergisi Ödenir mi?

Ülkemizde uygulanmakta olan gelir vergisi kanununda yer alan hükümler gereğince, taşınmaz türü mülkiyetlerin iktisap tarihinden itibaren 5 yıllık süre içerisinde elden çıkarılması yani satışının gerçekleşmesi halinde değer artış kazancı olarak görülerek vergiye tabi olur. Ancak, miras yolu ile kişiye devrolan bir mülkiyetin satışının sonucunda söz konusu olan vergi mükellefi olma durumu söz konusu olmamaktadır. Ayrıntılar haberimizde…

2018 Emlak Vergisi Ne Kadar? Emlak Vergisi Oranları Açıklandı!

2018 Emlak Vergisi Ne Kadar? Emlak Vergisi Oranları Açıklandı!

Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?. 2017 yılına ait emlak vergi değerleri ve gelecek yıl içerisinde yükümlü olacakların emlak vergi miktarlarının hesabında göz önünde bulundurulması gereken azami ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin tespit edilmesi bugün yayınlanan Resmi Gazete'de belirtildi.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Pek çoğumuzu yakından ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri ile alakalı olan pek çok önemli konunu ayrıntılarını araştırarak haberimizde sizler için derledik. Emlak vergisinin nereye ödendiği konusuna da ayrıca önem vererek pek çok kişinin aklındaki soru işaretlerinin dağılması için haberimizde herşeyi açıkladık.. Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?

Emlak ve Çöp Vergisi Ne Kadar?

Emlak ve Çöp Vergisi Ne Kadar?

Emlak ve çöp vergisi, aynı dönemler içerisinde mülkiyetler için ödenmekte olan bir vergi türü olarak tanımlanabilirken söz konusu vergi ödemeleri yıl içerisinde iki eşit taksit olarak ödenmektedir. 2017 yılı içerisinde emlak ve çöp vergisi ne kadar sorusunun cevabı haberimizde yer almaktadır.

Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksit ödemeleri başladı!

Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksit ödemeleri başladı!

Emlak vergisi, gayrimenkuller için ödenmesi zorunlu olan vergiler arasında yer alıyor. Verginin ilk taksit ödemeleri 1 Mart'ta başlamış, 1 Haziran'da sona ermişti. 2016 emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ise bugün başladı.. Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?

Kira Gelir Vergisi Ödeme Tarihleri

Kira Gelir Vergisi Ödeme Tarihleri

2017 kira gelir vergisi ne kadar? Kira gelir vergisini nasıl yatırırım? Kira gelir vergisi hangi tarihler arasında ödeniyor? gibi pek çok sorununuz ayrıntılı olarak cevabını verebilmek için araştırmalar yaparak merak ettiğiniz bütün hususları haberimizde topladık. Detaylar haberimizde…

Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

Emlak Vergisi Borcu Nereden Öğrenilir?

Gayrimenkul sahipleri, emlak statüsünde olan taşınmazları için her yıl emlak vergisi ödemekle mükelleftir. Peki, emlak vergisi borcu nereden öğrenilmektedir? Bu borcu öğrenmek için bağlı olunan belediyeye başvurmak yeterli olmaktadır.