Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?

Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nedir? Ne Zaman Verilir?
Editör: Melih SANCAK Emlak Rehberi 13 Nisan 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Değer Artış Vergisi Nedir?

Haberimize konu olan Değer Artış Vergisi kişiler tarafından satış bedeli karşılığı elde edilen taşınmaz gayrimenkullerinizi 5 yıllık süre içerisinde tekrardan elinizden çıkardığınız takdirde elde etmiş olduğunuz değer artışından doğan kazanç vergi dilimine girmektedir. Bu konuyu kanuni açıdan inceleyecek olursak şöyle bir tanım yapabiliriz.

Kanun kapsamında belirtilen mülk ve bazı hakların satışı, kamulaştırılması, takas edilmesi ve devredilmesi neticesinde elde edilen kazançlar, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80. Maddesi uyarınca düzenlenen ve diğer kazanç ve iratlar şeklinde vergi ödemeye mecbur kılınmıştır. Bu madde uyarınca satış bedeli ödeyerek elde etiğiniz gayrimenkulleri 5 yıllık süre içinde sattığınız ve bu satıştan elde ettiğiniz kazançtan ötürü vergi ödemeye tabii olursunuz.

Değer Artış Vergisi Kapsamında Neler Vardır?

Bu sorunun cevabını ise şu şekilde verebiliriz. Arazi, bina, maden suları, memba suları, madenler, taş ocakları, kum ve çakıl çıkarma yerleri, tuğla ve kiremit imal yerleri, tuzlalar ve bunlara bağlı olan ekler, voli mahaller ve dalyanlar, gayrimenkul olarak tescil edilen bazı haklar, gemi ve gemi payları ile tahliye vasıtaları bu kapsam altında yer almaktadır.

Değer Artış Vergisi Beyanname Dönemi Başladı

Bahsetmiş olduğumuz değer artış vergisi beyana dayalı bir vergi türü olduğundan dolayı belirli bir süre içerisinde bu durumun ilgili kurumlara beyan edilmesi gerekmektedir. Bu vergi belirli bir oranda istisna kapsamında yer almaktadır. Ancak istisna değerini aşan bir tutarda kazanç elde edilmesi halinde yıllık olarak beyanname verilmesi gerekmektedir.

İstisna bedeli ise 2018 yılı için 12,000 TL olarak belirlenmiştir. Bu vergiyi ödemeye tabii olan vergi mükelleflerinin satışın gerçekleştiği yıl baz alınarak o yılın Mart ayının ilk gününden 26. Gününe kadar verilmektedir. Yani 2018 yılının Değer Artış Vergisi Beyanname verme dönemi geride kaldığına göre 2019 yılı için 1 Mart ile 26 Mart tarihleri arasında bu beyannamenin verilmesi gerekmektedir.

Değer Artış Vergisi Beyannamesi Nereye Verilir?

Bu sorunun cevabına da değinmek gerekirse Değer Artış Vergisi Beyannamesi bulunduğunuz ilin ya da ilçenin vergi dairelerine verilirken alternatif bir seçenek olan internet özerinden beyanname vermenizde mümkün kılınmıştır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com