Dar Gelirliye Ev Sahibi Olabilmesi İçin “Sandık Modeli” Geliyor

Dar Gelirliye Ev Sahibi Olabilmesi İçin “Sandık Modeli” Geliyor
Editör: Tuğba Karakuş Gündem 5 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ev sahibi olabilmek için bekleyen binlerce dar gelirli vatandaşı sevindirecek güzel haber Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’den geldi. Peki, vatandaşlar bu uygulamadan nasıl yararlanabilecek. Hangi şartlarla ev sahibi olunabileceği belli oldumu? İşte ev sahibi olmak isteyen düşük gelir grubu için üzerinde çalışılan sistemin ayrıntıları…

Dar gelirli vatandaşların konut sahibi olabilmelerini kolaylaştırmak için Avrupa’da da örneklerinin görüldüğü ‘Yapı Tasarruf Sandığı’ benzeri bir uygulamanın geleceği haberleri yapıldı. Buna göre dar gelirli ailelerin konut sahibi olabilmeleri için yeni bir sistemin üzerinde çalıştıklarını belirten BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, müjdeli haberi de vermiş oldu. Birçok Avrupa ülkesinde uygulanmakta olan ve dar gelirlilerin tasarruflarıyla konut sahibi olmalarını imkan sağlayan ‘Yapı Tasarruf Sandığı’ sisteminin Türkiye’de de kurulması için gereken çalışmalarını yapacaklarını belirtti.
 
Uygulanması planlanan bu yeni sistem ile dar gelirli vatandaşlar para biriktirerek konut sahibi olurken, aynı zamanda da birde tasarruf imkânlarının da kolaylaştırılması sağlanıyor olacak. Sistem ile ilgili önemli bilgiler paylaşan Akben şunları söyledi; “Bilindiği gibi, ülkemizde konut edindirmeyle ilgili birtakım teşvikli para biriktirme şekilleri mevcut. Yeni sistemi de onunla da birleştirilecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz; dar gelirliler konut sahibi olurken, tasarruf da yapabilecek, para birikimi de sağlanacak.”Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Tuğçe yılmaz :

    17 Şubat 2017-11:19

    Bursa da ne zaman yapilacak nolur biran önce yapilsin ama gürsu osmangazi ilcesine falan

Tema Tasarım | Osgaka.com