Daire Başına 1 Otopark Zorunluluğu Geliyor!

Daire Başına 1 Otopark Zorunluluğu Geliyor!
Editör: Mutlu Dinçer Gündem 9 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Anadolu Ajansına verdiği röportajda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki önemli açıklamalarda bulundu. Yeni otopark yönetmeliğiyle ile ilgili yapılması düşünülen değişiklikler neler? Otopark yapımıyla ilgili getirilecek düzenleme neleri kapsıyor? Başbakanlığa gönderilmesi kararlaştırılan kararların merak edilen detayları…

Otoparkta yeni dönemin başlıyor. Eskiden bir bina yapılırken, üç tane daireye bir tane otopark gösterme zorunluluğu olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şimdi daire başına bir otopark gösterme zorunluluğunun geleceğini açıkladı. Yani eski yönetmeliğe göre 12 daire yapan bir kişi belediyeye gittiğinde 4 tane yer göstermek zorundayken şimdi daire başı bir tane gösteriyor olacak. Şartları sağlayamayanlara ise bina yapmak için izin verilmeyecek. Ayrıca eskiden otopark yerinin sıkıntılı olması nedeniyle müteahhitlerin parasını verip, durumu paraya çevirme olarak göstermesinin de önüne geçiliyor.

Yeni gelecek yönetmeliğe göre; emsalden sayılmamak şartıyla, bodrumda gözükmemek üzere kaç kat istenirse, otopark yapılabilecek. Bina bazlı dönüşümü doğru bir dönüşüm olarak görmeyen Bakan, riskli alanlarla ilgili yapılması planlan yenilemenin ada bazlı olarak yapılması gerektiğini vurguladı. Ayrıca yeni düzenlemeyle ilgili hazırlanan çalışmalarda son aşamaya gelindiğini açıklanırken kendi içlerinde hazırladıkları bazı prensip kararları da 10-15 gün içerisinde Başbakanlığa iletip, yayımlanmasını sağlayacaklarını açıkladı.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com