Brütten Nete Hesaplama Nasıl Yapılır?

truck

Net maaş kesintiler yapıldıktan sonra ele geçen miktara denilmektedir. Bodro içeriğini kontrol edenler, burada ellerine geçen net maaştan yapılan kesintileri detaylı olarak görebilmektedirler. Peki bu kesintilerin içerisine neler dahil edilir? Basit bir hesaplama nasıl yapılır? Ayrıntıları yazımızda.

Milyonlarca çalışanın merak edip internette en çok araştırdığı konulardan biri olan brüt maaştan net maaşın hesaplanması konusunu sizler için detaylı olarak kaleme aldık. İnternette yer alan çeşitli programlar aracılığıyla hızlı bir şekilde net maaşınızı öğrenme imkanınız olsa da nelerden kesinti yapılıyor, neler ekleniyor konusunda detaylı bilgi almak isteyenler için kısa bir örnekle kendi maaşınızı nasıl hesaplayabilirsiniz anlatıyor olacağız.

Net maaş kesintiler yapıldıktan sonra ele geçen miktara denilmektedir. Bodro içeriğini kontrol edenler, burada ellerine geçen net maaştan yapılan kesintileri detaylı olarak görebilmektedirler. Peki bu kesintilerin içerisine neler girer? Öncelikle faydalanıyor ise kira kesintisi ve lokal kesintisinin yanında damga pulu kesintisi, gelir vergisi, sgk, işsizlik sigortası ve çeşitli vergiler şeklinde kesintiler yapılmaktadır. Tüm bu kesintiler dahil olarak hesaplanan maaşta Brüt maaş olarak tanımlanmaktadır.

5510 Nolu Yasa Teşviki kapsamında yapılan maaş hesaplamasında kişilerin çalışma şekli, medeni durumları, çocuk sayıları ve engel durumları varsa bunlarda dikkate alınmaktadır. Net ücret ile brüt ücret arasında kıyaslama yapılmak istenirse brüt ücret nete göre kesintiler olmadığından yüksek olarak belirtilir. Bu yüzden çalışmaya başlayacağınız yerle anlaşmadan önce bu konuyu net olarak öğrenmeniz gerekir. Belirttiğimiz gibi ssk primi, işsizlik sigorta fonu ve çeşitli vergi kalemlerinde kesintiler yapılır. Yapılan kesintilerde de belirli oranlar dikkate alınmaktadır. Bir işçinin brüt maaşına uygulanan kesinti oranları;

  • Ssk primi % 14
  • İşsizlik sigorta fonu kesintisi % 1
  • Gelir vergisi % 15
  • Damga vergisi % 07.59’dur.

Verilen oranlara göre brüt ücret olarak 1000 TL verilen bir işçinin ay sonunda eline geçecek net miktar nasıl hesaplanır, birlikte inceleyelim.

Ssk prim kesintisi; 1000 x % 14 = 140 TL

İşsizlik sigortası payı; 1000 x % 1 = 10 TL

Gelir vergisi kesintisi, ssk primi ve işsizlik sigortası payının brüt maaştan çıkarıldıktan sonra kalan miktarı üzerinden hesaplanır.

Gelir vergisi; 850 x % 15 = 127.5 TL

Damga vergisi; 1000 x % 07.59 = 7.59 TL

Toplam kesintiler= 140 + 10 + 127.5 + 7.59 = 285.09 TL

Yapılan kesintiler sonucu işçinin eline geçecek net maaş miktarı 714.91 TL’dir

"Brütten Nete Hesaplama Nasıl Yapılır?" Yorumlar

"Brütten Nete Hesaplama Nasıl Yapılır?" Benzer Haberler


Brütten Nete Hesaplama Nasıl Yapılır?

Brütten Nete Hesaplama Nasıl Yapılır?

Net maaş kesintiler yapıldıktan sonra ele geçen miktara denilmektedir. Bodro içeriğini kontrol edenler, burada ellerine geçen net maaştan yapılan kesintileri detaylı olarak görebilmektedirler. Peki bu kesintilerin içerisine neler dahil edilir? Basit bir hesaplama nasıl yapılır? Ayrıntıları yazımızda.. Brütten Nete Hesaplama Nasıl Yapılır?