Boğazın İncisi Kuzguncuk Kentsel Dönüşümü Başlıyor!

Boğazın İncisi Kuzguncuk Kentsel Dönüşümü Başlıyor!

Boğaz'ın en değerli bölgelerinden biri olan Kuzguncuk Mahallesi, kentsel dönüşüm proje alanı olarak belirlenmiş durumda. Toplam alanı 89.000 metrekare olan Boğaziçi etkilenme alanı dahilinde yer alan parsellerde kentsel dönüşüm projesi start alacak. Proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce gerçekleşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 2 yıl önce İstanbul Boğaz sınırlarında kalan Üsküdar'da yer alan 16 farklı mahalle için kentsel dönüşüm kararı bu yıl uygulama kapsamına giriyor. 16 mahallenin arasında yer alan Kuzguncuk Mahallesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı" olarak ilan edildi. 13 Temmuz 2018 tarihli İBB Meclis oturumunda bu alanın kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesi kesinleşti. 

Konuya yönelik hazırlanan ve imzalar atılan raporda 17 Kasım 2017 tarihindeki İBB Başkanlık onayıyla birlikte Üsküdar Kuzguncuk Mahallesi'nin belirli bölgesinde kentsel dönüşüm amacı güdülerek plan, proje ve analiz çalışmalarının yapıldığı yazıyor.

Bahsi geçen alanda yer alan riskli yapı stoku ve kentsel standartların normalden yetersiz kalması sebebiyle Üsküdar ilçesinin olası bir deprem durumunda hazırlıksız yakalanacağı durumundan dolayı hazırlıklı hale getirilmesi sürecinde niteliği bulunmayan çevre yaşam bölümlerinin sağlıklı bir şekilde tekrardan inşa edilerek hayata  geçirilmesi amacıyla bu alan kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı oldu.

Kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesi talep edilen parsellerin bir bölümü Boğaziçi etkilenme alanında yer alıyor. Mahallede toplam olarak yer alan yapı sayısı 167. Bu yapılardan 87 tanesi tek katlı, 43 tanesi 2, 22 tanesi 3, 8 tanesi 4, 5 tanesi beş katlı 2 tanesi ise 6 katlı.

Talepler doğrultusunda gerçekleştiren değerlendirmeler sonucunda bu alanın kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmesi kesinleşti. Çalışmaların tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü'nce gerçekleştirilecek. 

Etiketler : Kentsel Dönüşüm