Bir Müjde de Konut Sektöründen!

Bir Müjde de Konut Sektöründen!

Son dönemin en çok konuşulan konuları arasında ilk sırada erken bir tarihe alınan genel seçimler olurken bundan hemen sonra ise konut alanında uygulanan kampanyalar oluyor. Geride bıraktığımız hafta içerisinde Başbakan Binali Yıldırım’ın girişimleri neticesinde bankalardan alınan konut kredi faiz oranlarının düşürülmesi, tapu harcı oranında indirime gidilmesi ve konut alımlarında uygulanan KDV vergisinde indirime gidilmesi gibi gelişmeler konut alanında gözle görülür bir hareketliliğe yol açacaktır.

Az önce bahsetmiş olduğumuz bu indirim gelişmelerinin ardından emlak sektöründen de önemli bir adım geldi. Bankaların konut faiz oranlarını düşürmesi, KDV oranında indirime gidilmesi ve tapu harç oranlarında düşme meydana gelmesinin ardından konut üreticileri de konut satışlarını hareketlendirmek adına peşin alımlarda yüzde 20 oranında indirim yapılması yönünde karara vardı.

Gazete Habertürk’ten Erdem Aktürk’ün haberine göre konut stoklarının eritilmesine yönelik atılan adımlar ile ilgili bir araya gelen konut sektörünün 3 dev çatı kuruluşu gerçekleştirdikleri görüşmeler neticesinde “Yüzde 0,98 faize ek olarak yüzde 20 indirim” şeklinde yeni bir kampanya başlatacaklarına dair haberler geldi.

3 Kuruluş Bir Arada

Mevcut üyelerine bahsi geçmekte olan kampanyaya müdahil olmaları yönünde çağrıda bulunan derneklerin, gayrimenkul sektörü üzerindeki durgunluğa son vererek satışların canlanması için uygulayacakları indirim kampanyasını resmi olarak yarın yani 15 Mayıs 2018 Salı günü yapmaları beklenmektedir.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği GYODER, İstanbul İnşaatçılar Derneği İNDER ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği KONUTDER tarafından destek verilecek olan konut kampanyası ile ilk aşama içerisinde en az 40 adet konut üretici firmasının bu kampanyaya katılması beklenmektedir. Bu sayede konut almak isteyen kişiler için aylık olarak 1,23 dolaylarından 0,98 dolaylarına inen konut faiz oranlarının yanı sıra konut üreticileri tarafından da uygulanan faiz indirimine ek olarak yüzde 20 oranında bir fiyat indirim avantajı sunulması hedeflenmektedir.

Ertelenen Talepler İne Çekilecek

Son dönem içerisinde konut kredi faiz oranlarının çok yüksek oranlara çıkması ile konut taleplerini ertelemek zorunda kalan kişilerin bu taleplerini tekrardan satışa döndürmeyi amaçlamaktadır. İnşaat alanı üzerindeki durgunluğa son vermek için bir noktada elini taşın altına koyan inşaat sektörünün önde gelen kuruluşları, gerek hükümetin son teşvikleri gerekse de banka faiz oranlarının düşürülmesinin ardından gelen bu güzel kampanya ile beraber 2018 yılı içerisinde son dönemler içerisinde yaşanan en büyük konut satış rekor derecesi beklentiler arasında yer almaktadır.

Konut Satışlarında Hareketlenme Bekleniyor

Gayrimenkul sektörü 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından gelen ekonomi alanında çarkların dönmesini ve konut satışlarına hız vermek için Emlak Konut GYO liderliği ile güç birliği kampanyası adı verilen bir kampanyaya imza atmıştı. Emlak Konut GYO, geride bıraktığımız 15 Temmuz gününde yaşanan hain darbe girişiminin sonrasında başlatmış olduğu 120 ay TÜFE uygulamalı kampanya kapsamında satış oranlarını yükselterek konut alanında bir hareketlilik yaratmıştı.

Emlak Konut GYO tarafından öncülük edilen ve geride bıraktığımız yılın şubat ayı içerisinde başlatıla 240 ay vade süresine sahip olan kampanyanın ardından 14 Eylül – 31 Ekim 2017 tarihleri arasında uygulanan ve kredi faiz oranlarının 2019 yılına kadar ertelenmiş olduğu üçüncü kampanya ile 2017 yılı içerisinde 1 milyon 450 bin tane konut satışına imza atmış ve yeni bir rekora sahip olmuştu.

Ülkemiz genelinde var olan konut satışları 2018 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14 oranında azalma yönünde hareket ederek 110 bin 905 seviyelerine geriledi. Uygulanacak olan son kampanya ile birlikte giderek düşüş yaşayan konut satışlarında yeni bir hareketlilik gelmesi beklenmektedir.

Bir Müjde de Konut Sektöründen!

Etiketler : Güncel