Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü İçin Erken Açılış Müjdesi!

Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü İçin Erken Açılış Müjdesi!

Yap işlet devret modeli temel alınarak hayata geçirilen yeni bir proje olan şehir hastaneleri kapsamında hâlihazırda pek çok ilde şehir hastanesi inşaatı sürerken bazı şehir hastaneleri de hizmete girmiştir. Henüz inşaat çalışmaları devam etmekte olan İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü ile ilgili yeni gelişmeler var…

Ülkemizin Ege bölgesinin incisi konumunda olan İzmir’de yaklaşık olarak 3 milyar lira yatırım ile hayata geçirilecek olan Cumhuriyet tarihi boyunca şehir genelinde inşa edilecek olan en büyük ve en kapsamlı sağlık yatırımı olan ve 4 yıl gibi bir inşaat süresinin öngörüldüğü Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü ile ilgili beklenen açılış tarihi büyük bir gelişme ile bir yıl geriye alındı.

İzmir’in Bayraklı ilçesinin üst kısımlarında yer alan 618 bin 896 metrekarelik bir inşaat alanı üzerinde hayata geçirilmesi planlanan Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü ile ilgili inşaat çalışmaları büyük bir hızla sürerken çalışma kapsamında binaların genel yapısı gözler önüne serilmeye başladı.

İnşaat çalışmaları tamamlandığı takdirde ülkemizin en büyük üçüncü şehir hastanesi olma özelliğini taşıyacak olan Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü aynı zamanda Ege Bölgesi ve İzmir bölgesinin en büyük çaplı sağlık alanında gerçekleştirilmiş sağlık yatırımı olma özelliği taşıyacak.

5 ayrı hastaneyi bir arada barındıran ana bina haricinde fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ile yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi de Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü içerisinde yer alacaktır. Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü projesi kapsamında yürütülen inşaat çalışmaları mevcut durumda yüzde 30 seviyelerine ulaştı.

Hayata geçirilen Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü projesi kapsamında 420 adet poliklinik, 53 adet ameliyathane, 353 adet yoğun bakım yatağı, 857 adet tek kişilik ve 225 adet çift kişilik odalar proje kapsamında yer alırken bu dev proje adet bir 5 yıldızlı oteli anımsatmaktadır.

Bir gün içerisinde 71 bin kişinin sorunsuz bir şekilde en iyi koşullarda hizmet alması beklenen Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü heliport alanları da yer alırken bu dev şehir hastanesi bünyesinde toplam olarak 6 bin kişi görev alacaktır. İnşaat çalışmaları büyük bir hız ile devam etmekte olan Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsünün inşaat çalışmaları için 23 adet vinç kurulurken 500 adet işçi de inşaat çalışmalarının en iyi şekilde yürütülmesi için hummalı bir şekilde 3 vardiya şeklinde 7 gün 24 saat çalışmaktadır.

Depreme dayanıklılık konusunda en iyi işçiliğin çıkarıldığı Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü projesi kapsamında yaklaşık olarak bin 302 adet deprem izolatörü kullanılmakta iken hastanenin faaliyete geçtiği zaman kullanacağı enerjinin de yaklaşık olarak yüzde 30’luk kısmını kendisinin üretmesi planlar arasında yer almaktadır.

İzmir İl Sağlık Müdürü Bediha Salnur’un AA muhabiri ile gerçekleştirdiği konuşma neticesinde Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü projesinin faaliyete girmesi ile beraber şehrin salık alanında altın bir çağa gireceğini ifade etti.

15 gün kadar önce fiziki inşaat oranı yüzde 20 seviyelerinde iken şu anda bu seviye yüzde 30 oranlarına kadar yükseldi. Gerçekleştirilen kazı çalışmaları yüzde 91 oranında tamamlandı. Geride bıraktığımız zamanlar içerisinde şehir hastanesinin 2021 yılı içerisindeki ilk çeyrek dönemde faaliyete girmesi planlanırken Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın verdiği talimatlar doğrultusunda mevcut inşaat çalışmalarına hız verilerek 2020 yılı içerisinde ilk çeyrek dönemde inşaat çalışmalarının tamamlanarak faaliyete girmesi planlanmaktadır.

Salnur, Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü projesinin sona ermesi ile birlikte şehir genelinde nitelikli hasta yatağı sayısı 10 bin adet sınırına ulaşacağını aktardı. Hem sağlık kampüsü hem de diğer hastane yatırımlarının hayata geçirilmesi ile birlikte İzmir’in ülke genelinde ve dünya çapında bir sağlık turizmi merkezi haline gelerek bu noktada büyük gelirler elde edileceğini ifade eden Salnur, dünyanın dört bir yanından gelen hastaların İzmir’de şifasını bulacağını ekledi.

Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü projesinin inşaat çalışmalarını yürütmekte olan yüklenici firma koordinatörü olan Murat Pektaş, her yönü ile İzmir’e yaraşır bir şehir hastanesi inşa etmek için büyük bir hızla ve özenle çalıştıklarını ifade etti. Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü’nün 2020 yılı içerisinde hizmete açılması amacı ile oldukça çok çaba sarf ettiklerini ifade eden Pektaş, ilerleyen dönem içerisinde inşaat alanı üzerinde yer alan işçi sayısını 4 bin 500 sınırına ulaştıracaklarını da ekledi.

Etiketler : Güncel