Fikirtepe kentsel dönüşüm nerelerde ile İlişkili Haberler


Devletin kendini göstermiş olduğu Fikirtepe üzerinde inşaat ve altyapı çalışmaları büyük miktarda hız kazanmış durumda. Toplam olarak 57 adet adanın yer aldığı bölge üzerinde 25 ada ve 800 konutun yıkım işlemleri yapılmış durumda. Yıkılan adalarda 45.000 konut ve 21.000 ticari alan projelendirilmiş durumda.

Dönüşümde hak sahibi olmakta olan vatandaşların ise yaşadığı ilçeyi terk etme arzusunda olmamaları, bölge üzerinde var olan kira oranlarını artışa geçirdi. Mahalle halkıunın yakın yerlerde ev aramaya başlaması üzerine, daha şimdiden Fındıklı ve Şerifali bölgelerinde kiralar %25 oranında artış yaşadı. Kentsel dönüşümün sembolu halini almış olan Fikirtepe'de 15 kat sınırı olmaması da çalışmaların hızlı bir şekilde devam etmesinde çok büyük bir etken olmakta. Bölge üzerinde 80 metrekareye kadar 23-25 kat arasında izinler verilmekte.

Kadıköy'de ise izinler 15 katla sınırlı vaziyette. 15 kattan fazla kat çıkılamamakta. Fikirtepe'de kentsel dönüşüm yapılacak olan arazinin büyüklüğü tam 1.300.000 metrekare. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölge üzerinde devreye girmesi beraberinde bu yıl sonuna kadar

Tema Tasarım | Osgaka.com