Bakandan Açıklama! Emlak Komisyonuna Yüzde 3 Sınırı

Bakandan Açıklama! Emlak Komisyonuna Yüzde 3 Sınırı
Editör: Zeynep Kaya Gündem 1 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından açıklanan yönetmelik taslağının detayları ev alacak ve satacakları hareketlendirdi. Daha önce satma ya da kiralama amacıyla gayrimenkulü gösterme hizmeti için ücret talep eden emlakçılar artık bu ücreti isteyemeyecekler. Ancak gösterilecek gayrimenkul emlakçının bulunduğu ilçe sınırı dışındaysa gösterme hizmeti için ulaşım masrafı edilebilecek.

Gayrimenkul ticareti yapacak olan kişilerden artık yetki belgesi isteniyor olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticaret İl Müdürlükleri tarafından verilecek olan belgelerin geçerlilik süresinin ise 5 yıl olmasına karar verildi. Yani emlak ticaretiyle uğraşacak olanlar 5 yıl içerisinde ofislerini devredemeyecekler. Öte yandan gayrimenkul alım satım işlerinde yetkili olabilmek için işletme belgesi almak isteyenlerin en az lise mezunu olması, mesleki yeterlilik belgesine ya da emlak yönetimine ilişkin ön lisans diplomasına sahip olması istenecek.

Emlakçılarda pazarlama veya satış personeli olarak çalışmak isteyenler için de belirli kriterler getirildi. Buna göre ilgili personelin; emlak ve emlak yönetimine ilişkin ön lisans veya lisans diplomasına sahip olması gerekecek. Ancak diploması olmayan kişiler içinde “mesleki yeterlilik belgesine” sahip olmak yeterli olacak. Yapılan değişikliklere göre emlak ofisi olarak tercih edilecek alanın büyüklüğünün 30 metrekareden küçük olmaması gerekiyor. Emlakçıların üzerlerine düşen görevleri yerine getirmemesi de durumunda da iki tarafı da ilgilendiren ağır yaptırımlar var. Şayet taraflardan herhangi biri, hukuken haklı bir sebebi olmadan, alım-satım ya da kiralama işleminden vazgeçerse; alım satım işlemlerinde hizmet bedelinin yüzde 10’u, kiralama da ise hizmet bedelinin tamamı ödenmek zorunda kalınacakYorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com