Bakan Açıkladı! Otopark Yönetmeliği Yakında Çıkıyor

Bakan Açıkladı! Otopark Yönetmeliği Yakında Çıkıyor
Editör: Zeynep Kaya Gündem 17 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerleşim yerlerindeki araçların yol açtığı trafik sorunlarının çözülmesi için hazırlanan “Otopark Yönetmeliği” taslağıyla ilgili çalışmalarda sona gelindiği öğrenildi. TBMM Genel Kurulunda konuşulan bütçe görüşmelerinde otopark yönetmeliğinin yakında çıkacağını haberini Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki verdi. İşte yeni yönetmeliğin içerikleri ve getireceği değişikliklerin detayları…

2018 yılı bütçesi üzerinde konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kent merkezlerindeki trafik sorunlarıyla ilgili otopark yönetmeliğinin yakında çıkacağını açıkladı. Konuşmasında önemli konulara da yer veren ve dünya nüfusunun 9 milyara ulaşmak üzere olduğunu ve israf çılgınlığının arttığını belirten Özhaseki, devasa büyümenin yaşamı ve ekosistemi zedelediğini vurguladı. Buna göre eskiden üç binaya bir otopark zorunluluğu bulunurken şimdi her bağımsız birim için bir otopark yapılması zorunlu hale geliyor olacak.

Bakan Özhaseki’nin verdiği bilgilere göre otopark yönetmeliğinin yürürlüğe girebilmesi için öncelikle bütünleşik kıyı alanları planlamasının bitirilmesi gerekiyor. Taslağa göre yerine getirilmesi gereken otopark şartları ise şöyle; dükkan, mağaza ve bankada 30 metrekareye, süpermarket ve alışveriş merkezlerinde 20 metrekareye, 4 ve 5 yıldızlı otellere her 3 oda için, hastanelerde 75 metrekareye, sağlık ocağı ve dispanserlerde 125 metrekareye, ibadet yerlerinde ise 100 metrekare kadarlık bir alan için en az bir araçlık otopark yeri ayrılması gerekecek.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com