Bakan Açıkladı! Emlak Komisyonuyla İlgili Yeni Düzenleme Geliyor

Bakan Açıkladı! Emlak Komisyonuyla İlgili Yeni Düzenleme Geliyor
Editör: Hasan Aker Gündem 12 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Ev alacaklara önemli uyarılar var! Emlak komisyonlarına yeni bir düzenleme geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamalara göre emlakçıların alacağı komisyonlar düşerken, emlak komisyonları da yeniden düzenleniyor olacak. Hayata geçirilecek yeni düzenleme neleri kapsıyor? Emlak alım ve satım işlemlerinde oranlar ne olacak? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları…

Bakanlıktan yapılan bildirilere göre şayet düzenlenen taslak mevzuat şekli ile kabul edilir ise emlakçılara bazı sınırlamalar getirilecek. Yani emlakçılar alım satım işlemlerinde; sattıkları bedelin yüzde 3’ünden, kiralamada ise 1 aylık kiradan fazla ücret talep edemeyecekler. Yeni taslağın yürürlüğe girmesi ile vatandaşın cebinden de gayrimenkul alırken ya da kiralarken daha az para çıkmış olacak. 

Geçtiğimiz haftalarda Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı hakkında yazılı açıklamada bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, taslağın son şeklinin verilebilmesi için gelen görüşlerin değerlendirilmesine devam edildiğini belirtti. Buna göre emlak alım satımındaki hizmet bedeli ile kiralama işlemlerindeki alınan ücretlere bir sınır getirilecek. Mevcuttaki durumda bir gayrimenkulün satışı için hem alıcı hem de satıcı emlakçıya yüzde 3 komisyon ödüyor. Ayrıca buna birde KDV’si ekleniyor. Kiralamada ise kiracı olacak vatandaş yıllık kira bedelinin yüzde 12’sine kadar miktar ödemek zorunda kalıyor. Eğer taslak yasalaşırsa hizmet bedellerinin ciddi ölçüde düşeceği ve vatandaşın ev alım, satım ya da kiralama da uygun bedel ödeyeceği öngörülüyor. Ancak emlak danışmanlarına göre de bazı kurumsal firmalar bu sınırlamadan dolayı kepenk indirmek zorunda kalabilirler.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com