Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!

truck

Ayder Yaylasında yaşanan ruhsatsız yapılaşma ile geleneksel mimariyi bozan konut yapımlarının önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Saha çalışmalarının devam ettiği bilinen bölgede kroki alımı, jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarının hazırlandığı öğrenildi. İşte bölgenin korunması için imzalanan protokolün detayları..

Geçtiğimiz günlerde yaylalardaki kaçak yapılaşmanın önlenmesinin gündeme gelmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ayder Yaylası'nın korunmasıyla ilgili çalışmalarını başlattığını duyurdu. Bölgenin krokisini çıkaran bakanlık, ruhsatsız yapıların tespiti ile yapılacak iyileştirmelerin uygulanması için hangi projeleri hayata geçiriyor olacak? İşte haberin ayrıntıları…

Ayder Yaylası’nı korumak için harekete geçen Çevre Bakanlığının, bölgenin krokisini çıkarmasının ardından yayladaki saha çalışmalarıyla ilgili detaylı kroki alımı, jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarını tamamladığı öğrenildi. Öte yandan konuyla ilgili örneklerinde incelendiği biliniyor. Bölgede anket çalışmaları da yapan bakanlık, ruhsatsız yapıları tespit ederken, Ayder Yaylası'nda yapılabilecek iyileştirmelerle ilgili yurtdışında uygulanan projelerden de destek alıyor olacak. Bakanlık yetkililerinden gelen açıklamalara göre, yürütülen çalışmalardaki esas amacın bölgenin doğal güzelliğini korumak olduğu belirtildi.

Bölgedeki mülkiyet sorunlarının çözümü için analiz çalışmalarına devam ediliyor. Buna göre bölgede geleneksel mimariye uygun olarak inşa edilen yapıların sağlıklı olup olmadıkları tespit edilirken, korunması gereken geleneksel mimariye sahip yapıların da rehabilitasyonu için müdahale yöntemleri belirlenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Rize Valiliği ve Çamlıhemşin Belediyesi arasında imzalanan protokole göre bölgenin korunması için planlanan çalışmalarda sona yaklaşıldığı öğrenildi.

"Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!" Yorumlar

"Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!" Benzer Haberler


Rize Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm İhalesi 16 Şubat 2018'de Yapılacak!

Rize Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm İhalesi 16 Şubat 2018'de Yapılacak!

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi içindeki Ayder Yaylası'nda kentsel dönüşüm ve gelişim projesi adına yeşil ışık yandı. TOKİ Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesinin start alması adına ön yeterlilik ihalesi yapacağını açıkladı.. Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!

Ayder Yaylası Doğaya Uygun Olarak Yeniden Yapılandırılıyor!

Ayder Yaylası Doğaya Uygun Olarak Yeniden Yapılandırılıyor!

Türkiye'nin en önemli turizm merkezleri listesine adını yazdırmış olan Ayder Yaylası, doğaya uygun bir şekilde kentsel dönüşüm projesi kapsamında tekrardan yapılandırılacak.

Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!

Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!

Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!. Ayder Yaylasında yaşanan ruhsatsız yapılaşma ile geleneksel mimariyi bozan konut yapımlarının önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Saha çalışmalarının devam ettiği bilinen bölgede kroki alımı, jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarının hazırlandığı öğrenildi. İşte bölgenin korunması için imzalanan protokolün detayları..