Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!

Ayder Yaylasını Koruyacak Kroki Oluşturuldu!
Editör: Vahap AYZET Gündem 26 Kasım 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Geçtiğimiz günlerde yaylalardaki kaçak yapılaşmanın önlenmesinin gündeme gelmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ayder Yaylası’nın korunmasıyla ilgili çalışmalarını başlattığını duyurdu. Bölgenin krokisini çıkaran bakanlık, ruhsatsız yapıların tespiti ile yapılacak iyileştirmelerin uygulanması için hangi projeleri hayata geçiriyor olacak? İşte haberin ayrıntıları…

Ayder Yaylası’nı korumak için harekete geçen Çevre Bakanlığının, bölgenin krokisini çıkarmasının ardından yayladaki saha çalışmalarıyla ilgili detaylı kroki alımı, jeolojik ve jeoteknik etüt raporlarını tamamladığı öğrenildi. Öte yandan konuyla ilgili örneklerinde incelendiği biliniyor. Bölgede anket çalışmaları da yapan bakanlık, ruhsatsız yapıları tespit ederken, Ayder Yaylası’nda yapılabilecek iyileştirmelerle ilgili yurtdışında uygulanan projelerden de destek alıyor olacak. Bakanlık yetkililerinden gelen açıklamalara göre, yürütülen çalışmalardaki esas amacın bölgenin doğal güzelliğini korumak olduğu belirtildi.

Bölgedeki mülkiyet sorunlarının çözümü için analiz çalışmalarına devam ediliyor. Buna göre bölgede geleneksel mimariye uygun olarak inşa edilen yapıların sağlıklı olup olmadıkları tespit edilirken, korunması gereken geleneksel mimariye sahip yapıların da rehabilitasyonu için müdahale yöntemleri belirlenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Rize Valiliği ve Çamlıhemşin Belediyesi arasında imzalanan protokole göre bölgenin korunması için planlanan çalışmalarda sona yaklaşıldığı öğrenildi.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com