Arsası Yok Olan Kooperatife Yargıtay'dan Müjde!

Arsası Yok Olan Kooperatife Yargıtay'dan Müjde!

Günümüz yapı piyasasında ülkemizin başkentinde bir grup doktor, eczacı ve mühendis bundan yaklaşık 30 yıl önce bir araya gelmek sureti ile bir yapı kooperatifinin kurulmasını sağladılar.

Bu sözü geçen kooperatif adına, Ankara’nın en beğenilen bölgelerinden biri olan Çankaya bölgesinde bazı arsa satın alım işlemi gerçekleşti, bu husus kapsamında gayeleri inşa edecekleri konutlarda hayatlarını sürdürmek olan kooperatif üyeleri bu noktada bir imar sorunu ile karşı karşıya geldi.

Bu noktada çözüm arayışları içinde olan kooperatif üyeleri günümüzden yaklaşık 5 yıl kadar önce ilgili belediyeye karşı dava açtı. Bu açılan dava neticesinde konu hakkında incelemelerde bulunan Yargıtay, üyelerin haklı olduğu kanısına vardır. açılan davayı kazanan kooperatif üyeleri 12,6 milyon TL tutarında ödeme için icra işlemi başlatma yoluna gitti.

Dava 5 Sene Sürdü

S. S. Doktorlar Sitesi Konut Yapı Kooperatifi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında büyük bir soruna yol açan konunun başlarında, 2007 Mayıs tarihinde alınmış olan bir karar sebep olarak gösterilebilir. İlgili Belediye Encümen heyeti tarafından alınan 3 Mayıs tarihli karar ile Kooperatif adına tescilli olan iki parsel için “Yeni Güney Park Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” kapsamı altına değerlendirilmesine yönelik bir karar alındı.

Bu kapsamda gerçekleştirilen kamulaştırmasız el atma işlemi neticesinde arazinin sahibi olan kooperatif üyeleri artık kendi arazilerine adım dahi atamaz duruma gelmiş oldu. Kooperatif üyeleri ile belediye yetkilileri arasında gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde herhangi bir sonuç elde edilemeyince 5 yıl kadar önce konu yargıya taşındı.

Ne Hukuki Ne de Fiili El Atma Var!

Kooperatif üyeleri tarafından belediye adına açılan dava neticesinde gerçekleştirilen bu işlemleri sebebi ile kooperatif üyelerinin maddi ve manevi olarak bir zarar gördüğü kayıtlara geçti. Lakin belediye adına mahkeme heyetine ibraz edilen savunma metninde ise “ortada ne hukuki ne fiili bir el atma var” şeklinde savunmada bulunularak ilgili dava sürecinin bütün yönleri ile birlikte reddedilmesi için karar alınması yönünde talepte bulunuldu.

Mahkemeden Ret Kararı

Davanın görüldüğü Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi, 24 Haziran 2014 tarihinde almış olduğu karar gereğince görüşmede olan davanın usul yönünden reddedilmesi yönünde karar aldı. Kooperatif üyeleri adına davayı yürüten avukat ise alınan bu ret kararı üzerine kararı temyiz etti. Avukat tarafından temyiz edilen karar üzerine incelemelerde bulunan Yargıtay 5. Hukuk Dairesi, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alınmış olan kararı bozdu ve dava dosyası yeniden Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine gönderildi.

12,6 Milyon TL’lik Yasal Takip

İlgili mahkeme heyeti dava taraflarının vekillerinden beyanlarını almasının ardından geçen 8 Mart günü yeni bir karara vardı. Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi, 2,382 metrekare net alana sahip olan 2 parsel için Kooperatif bünyesine 8,563,397 TL ödenmesi yönünde yeni bir karara vardı. Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi tarafınca alınan bu karar neticesinde 28 Mayıs 2013 tarihinden bu yana yasal faiz işlemi uygulanan tutar güncel olarak 12,649,883 TL seviyelerine geldi ve bu tutar üzerinden icra işlemi yürürlüğe kondu.

Emsal Dosya 3 Kez Kayboldu

S. S. Oran Doktorlar Sitesi Konut Yapı Kooperatifi adına avukatlık görevini üstlenen Av. Şule Ünlü Doğan, bu olaydan önce Çankaya Hekimler Sitesi Yapı Kooperatifi için açılan benzer bir dava neticesinde 34 milyon TL gibi bir ödeme kazanıldığını belirterek “daha önce kazanmış olduğumuz dava sonucunun bir emsal karar niteliğinde kabul edilmesi ile bu bölge genelinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırmaksızın fiili olarak el attığının ispat edilmesi ile birlikte 12,6 Milyon TL tutarında bir bedelin belediye tarafından tahsil edilmesi hukuki olarak verilen mücadele ile kazanılmış oldu. Mevcut dava süresince sunmuş olduğum emsal karar dosyası en az 3 defa ortadan kayboldu.” Şeklinde ifadeler kullandı.

Etiketler : Güncel