Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

truck

Hazineye ait araziler, sahte evraklar ile başka kişilere ait arsalar vatandaşlara satılmakta. İşte arsa yatırımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

Hazineye ait araziler, sahte evraklar ile başka kişilere ait arsalar vatandaşlara satılmakta. İşte arsa yatırımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

 1. Arsanın imar durumu hakkında çok kapsamlı bilgi toplayın, işinizi garantiye almak adına belediyen bilgi almayı kesinlikle ihmal etmeyin. Alıcısı olduğunuz arsanın kullanım amacıyla imar durumunda inşaat özellikleri farklıysa, alınan arsa kullanılması düşünülen işe yaramayabilir o yüzden bilgili olun.
 2. Tapu senedinde ada, pafta, parseli belirtilmekte olan arsanın alıcıyla tekabül edip etmediği kontrol edilmelidir. Kontrol etmek adına Kadastro Müdürlüğü'nden tapu senedinde belirtilmekte olan arsanın sınır tespiti istenilebilmektedir.
 3. Kadastronun geçmediği bölgelerden arazi almanın riski çok büyüktür. Arsanın bağlı olduğu tapu sicil müdürlüğüne gidildikten sonra, tapu kütüğüne bakılıp arsanın satışıyla alakalı aleyhe şert olup olmadığına dikkat edilmeli.
 4. Kırsal alan üzerinde imzar izninin çoğunluk olarak %5 olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Buna bağlı olarak kırsal alan üzerinde asla 5 dönümden küçük arazi satın almayın.
 5. Alınacak arazinin hisseli mi?, tek kişiye mi ait olduğunu öğrenin. İlerleyen süreçde hisse sahiplerini bir araya toplamakta veya ikna etmekte büyük güçlükler çekilebilmektedir.
 6. Orman Köyleri üzerinden arazi satın alırken çok dikkat etmelisiniz. Size gösterilmiş olan 20 dönüm bir arazinin 6-7 dönümü tapulu olabilir, dolandırılırsınız.
 7. SİT alanı, baraj - göl koruma alanı veya barajlara su akıtmakta olan dere kenarlarından kesinlikle arazi almayın. Arazi alındıktan sonra imkanlar çerçevesinde etrafını tel ile çevirin veya çit olacak şekilde ağaçlandırma yapın. Tapunuzu almadan asla 1 kuruş para ödemesinde bulunmayın.

Nerelere Yatırım Yapılmalı?

 1. Bakir yerlere yatırım yapın, özellikli olarak büyük şehirler üzerinde nüfus ve göçün yaşatmış olduğu yapılaşma sürekli şehrin dışına doğru yayılmış bir vaziyette, buna bağlı olarak arsa yatırımları için gelişmemiş bölgeler tercih edilmesi karlı görünmektedir.
 2. Eğer risk almyı sevmiyorsanız, mutlak suretle imarlı arsalar üzerinde yatırımı tercih etmelisiniz.
 3. Arsanın boyutu çok önemli bir kavradır. Yatırımcıların imkanları dahilinde, mümkün olduğunca büyük arsa almak önem arz ediyor.
 4. Ulaşım ve alt yapı arsanın değerini direkt olarak etkisi altına alır. Arsanın yola olan cephesi ve cephe genişliği doğrudan değerini yükseltir. Altyapısı değersiz olan arsalar kısa vade yatırımcıları için asla tercih edilmemelidir.

"Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler" Yorumlar

"Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler" Benzer Haberler


2018 Arsa Sınırı Nasıl Belirlenir?

2018 Arsa Sınırı Nasıl Belirlenir?

Tapuda yazılan arazi ve gösterilmiş olan arazinin tutarlılığı, alım ve satım işlemleri neticesinde büyük sıkıntılar çıkartabiliyor. Çünkü satış işlemlerinde gösterilmekte olan araziyle, tapu üzerinde satışı yapılan arazi arasında farklılık bulunabiliyor. . Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

İstanbul'un Arsa Değeri 2 Trilyon Dolar!

Yaklaşık olarak 5.2 milyar metrekare alanında bulunan İstanbul üzerinde yol ve göl tarzında değerinin artması mümkün olmayan alanlar dışarısında kalmakta olan bölgelerin toplam değeri 2 trilyon dolar olarak belirlendi.

İstimlak Edilen Arsa ve Mülkiyet Sorunu

İstimlak Edilen Arsa ve Mülkiyet Sorunu

Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler. Posta yazarı Tamer Heper İstimlak Edilen Arsa ve Mülkiyet Sorunu'nu ele alıyor ve Soru soran bir vatandaşımızın Mülkiyet ve İstimlak ile alakalı sorusunu yanıtlıyor.

Arda Turan Sütlüce'de 4.000.000 $ Değerinde Arsa Aldı!

Arda Turan Sütlüce'de 4.000.000 $ Değerinde Arsa Aldı!

Eski Galatasaray'lı, şuanda da İspanya'nın Barcelona adlı takımının oyuncuları arasında yer almakta olan Arda Turan, İstanbul Sütlüce üzerinden arsa sahibi oldu. Arda Turan'ın almış olduğu arsanın üzerine otel inşaatı yapılıyor.. Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık 6 Arsa

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık 6 Arsa

Ankara Büyükşehir Belediyesi 6 arsasını toplam 45 milyon TL'ye ihaleyle satışa çıkarıyor...Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Çankaya ve Keçiören'de yer alan 6 arsasını satışa çıkardı. Planda konut alanı olarak

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık 9 Arsa!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık 9 Arsa!

Şanlıurfa Belediyesine ait; tapu kaydı, mevcut durumu, muhammen bedeli ve geçici teminat bedelleri resmi gazetede yayınlanan 9 adet arsanın satışı için gerçekleştirilecek ihale, 26 Ocak Perşembe günü Atatürk Mahallesi Büyükşehir Belediye Binası Encümen Toplantı Salonunda, Belediye Encümenince yapılıyor olacak. İşte diğer detaylar.... Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık Arsa

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nden Satılık Arsa

Samsun Büyükşehir Belediyesi İlkadım'daki arsasını 4.7 milyon TL'ye satışa sunuyor...Samsun Büyükşehir Belediyesi İlkadım Kıran mahallesinde yer alan 4 in 739 metrekarelik “Akaryakıt ve LPG istasyon” kullanımında bulunan arsasını

Arsa yatırımı için nereler düşünülmeli?

Arsa yatırımı için nereler düşünülmeli?

Arsa yatırımı son zamanlarda birikimleri kazançlı bir şekilde değerlendirme yolunda en çok tercih edilen yatırım türleri arasında yerini almış durumda.