Araplar Ülkemizden Çok Fazla Sayıda Konut Sahibi Oldu!

Araplar Ülkemizden Çok Fazla Sayıda Konut Sahibi Oldu!

ARTİAD Başkanı Kerim, KDV Muafiyeti ve yatırım yapanlara vatandaşlık hakkının tanınması gibi teşviklerin ardından Araplar'ın Türkiye üzerinden binlerce konutun sahibi olduğunu vurguladı. İlişkilerin çok büyük ölçekte ilerlediğine de dikkat çeken Kerim, neredeyse akrabalığa kadar uzanılacağını sözlerine ekledi.

Arap Türk İşadamları Derneği (ARTİAD) Genel Başkanı Cemalettin Kerim, ülkemizde bu yıl içerisinde toplam olarak gelecek Arap Turistin 3.500.000 civarında olacağını öngördüklerini ifade ederek, ortalama bir batılı aile geldiğinde 700 $harcama yaparken bir Arap vatandaşın 3.000 $ harcadığını vurguladı.

Son 3 yıl içerisinde Türkiye'ye toplam olarak 7.000.000 Arap turistin ziyaret düzenlediğini ve Arap ülkerinin artık Türkiye ile çok yakın bir şekilde tanınmışlığının olduğunu sözlerine ekledi.

Arap ülkelerinin hem dizilerden, hem de üst makam ziyaretlerinden, aynı zamanda hac, umre, Kudüs ziyaretleri ve iş dünyasının ilişkilerinden dolayı Türkiye'yi çok yakından takip ettiklerini vurgulayan Kerim, Bir de Türk hükümeti tarafından alınan çok güzel bir kararın var olduğunu, yurt dışı ticaret ateşelerini, konsolosluklarını çoğalttığını iletti. Mesela 10 yıl içerisinde bu rakamın %100 oranında arttığına da değinen Kerim, Türkiye tercihi yapmaları için gerekli olan tüm teşviklerin yapıldığını aktardı.

Kerim, alım heyetlerinin de sürekli olan ülkemize geldiğini ve fuar organizasyonları düzenlendiğini belirterek, bu konuda güzel ve alımlı çalışmaların var olduğunu vurguladı. Türk Hava Yolları'nın sponsorlukları beraberinde devamlı reklamların dönmesi, sefer sayısının yüksek olmasının çok önemli etkenler oluşturduğunu ifade eden Kerim, Eskiden bu şekilde çalışmaların ve imkanların var olmadığını da iletti.

Kerim, KDV Muafiyeti ve yatırım yapanlara vatandaşlık hakkının verilmesi gibi devlet tarafından uygulanmakta olan teşviklerle birlikte Arap uyruklu bireylerin ülkemiz üzerinden sahibi olduğu konutların çok fazla olduğunu iletirken, ilişkilerin bunla birlikte çok derin bir şekilde ilerlediğini ve artık akraba düzeyinde yakınlaşma olduğunun altını çizdi.

Kerim, Arap ülkelerinin dünya genelinde direkt olarak yaptıkları yatırımların 2015 yılında 1.4 trilyon dolar olarak belirlendiğini ve bu rakamın bu yıl içerisinde 1.7 trilyon $'a kadar yükselmesini beklediklerini vurguladı.

Etiketler : Güncel