Apartman Yönetmeliği Kanunları – Kuralları PDF ve WORD Halinde

Apartman Yönetmeliği Kanunları – Kuralları PDF ve WORD Halinde
Editör: Hasan Aker Emlak Rehberi 12 Ekim 2018
1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 OY, ORTALAMA: 5,00)
Loading...

Apartmanda yaşıyorsanız apartman yönetmeliğini bilmeniz gerekmektedir. Bina içerisinde her bir ferdin uyması gereken kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların tamamı apartman yönetmeliğinde yer almaktadır. Yine yasaklar, meydana gelebilecek durumlarda yapılması gerekenler apartman yönetmeliği içerisindedir.

Apartman yönetmeliğine uymayan herhangi bir durumda yasal yollara başvurabilir ve belirli cezalar alınmasını sağlayabilirsiniz. Yasal yollara başvurmadan direkt olarak yönetmelik çerçevesinde kiracının herhangi olumsuz bir durumda oy birliğiyle evden atılmasını da sağlayabilirsiniz.

Oy birliği ile apartman yöneticisi olarak seçilen şahıs, apartmandan sorumludur. Bu yönetmelikte yazan her şeyi uygulamakla mükelleftir. Aynı zamanda kurallara uymayanlara gerekli işlemleri yapmakta apartman yöneticisinin en temel hakkıdır.

Apartman yönetmeliği kanunları ve kuralları çok geniştir. Apartmanda ikamet eden hiçbir şahıs camdan veya balkondan aşağı halı, kilim, sofra bezi çırpamaz. Çöp atamaz, aşağı su dökemez. Aynı zamanda ev içerisinde veya apartmana ait olan ortak kullanım alanlarında patlayıcı ve yanıcı madde barındıramaz.

Apartman Yönetimi Görevleri

Apartman yönetimi, kat malikleri arasında oy birliği ile seçilir. Bina ile ilgili tüm kararlar apartman yönetim kurulu arasında tartışılır ve alınır. Bazı kararlar kat maliklerinin onayını gerektirse de çoğu karar yönetim tarafından alınabilir. Apartman yönetmeliği nde bina yönetimi görevlerinin ne olduğu harfi harfine yazılmıştır.

Bina yöneticisinin görevleri çok geniştir.

 • Özellikle binalarda kat malikleri kurulu tarafından alınan tüm kararları yerine getirmek zorundadır. Veto yetkisi bulunmamaktadır.
 • Binanın her türlü bakım, onarım çalışmalarını takip etmek ve bunları gerçekleştirmek zorundadır.
 • Bakım, onarım, temizlik, yakıt, asansör, sıcak – soğuk hava, sigorta için gerekli olan tüm ortak paraları toplamak ve günü gününe hizmet alınan firmaya faturalı bir şekilde teslim etmek zorundadır.
 • Bina hazinesinin bitmesi durumunda tekrardan avans toplayabilir.
 • Binanın tamamını ilgilendiren tebligatlar yöneticiye iletilir. Yönetici bu tebligatları okumak zorundadır.
 • Kat maliklerinden ortak ödemelere dahil olmayanlar, ödemeleri yapmayanlar için icra takibi yapma, dava açma gibi yetkileri bulunan bina yöneticisi bu yetkisini kullanmalıdır.
 • Bina yönetici kat malikleri kurulunu toplamalı ve toplantıya çağırmalıdır.

Blok Denetmeni Nedir, Görevleri Nelerdir?

Blok denetmeni diğer adıyla denetçi kat maliklerinin vekilidir. Blok denetmenleri yönetici ve yönetim kurulunu kat malikleri adına denetlemek, görevlerini yerine getirip getirmeme konusunda emin olup, kat maliklerini bilgilendirmekle yükümlüdür. Blok denetmenlerinin görevleri, haklı ve haksız olduğu durumlar, yapması gerekenlerin tamamı apartman yönetmeliği kapsamında yazılıdır.

Blok denetmenlerinin asıl görevi yönetimi denetlemektedir. Haklı bir sebep çıkarsa, bina yönetiminin değişmesi noktasında kat maliklerini bilgilendirir ve yönetim değişir.

Hesaplar yine blok denetmeni tarafından denetlenir, gelir – gider tabloları gözden geçirilir. 3 ayda bir bu denetimi yapmak zorunludur, diğer zamanlarda istediği zaman denetim yapma hakkına sahiptir.

Blok denetmeni 1 kişi veya 3 kişilik kuruldan oluşabilir. Bunu kat malikleri kendi aralarında belirler.

Ayrıca her denetlemenin ardından kat malikleri kuruluna denetleme raporu sunmalıdır. Bu rapor içerisinde binanın hesabı, yöneticinin yapmış olduğu işler, binanın (varsa) eksikleri yer almalıdır.

Blok – Apartman Denetmeni Aidat Öder mi?

Blok – Apartman denetmeni aidat ödemekle mükelleftir. Bir apartmanda yalnızca apartman yönetici aidat ödemekten muaf tutulabilir. Apartman yönetmeliği bu şekilde belirtmiştir.

Bina yöneticisi bir kat maliki sayıldığı için aidat ödemek zorunludur. Bina yönetimi normal ödemelerin yarısı oranında ödeme yapar. Yani 100 TL aidat ücreti varsa 50 TL ödeme yapacaktır.

Eğer kat malikleri arasında yapılan sözleşme de yönetim aidatına yönelik bir madde yoksa yarısını ödemekle mükelleflerdir. Eğer varsa, sözleşmeye göre ödeme yapmak zorundadır.

Çoğu binada apartman yöneticisi aynı zamanda kat maliki olduğu için aidat ödemesi yapmakla mükelleftir. Bu durum tamamen kat maliklerinin yapacağı sözleşmeye bağlıdır. Eğer sözleşme yoksa, normal ödemelerin yarısı yapılır.

Yönetici Maaş Alır mı –  Yönetici Maaşı Ne Kadar Olur?

Bina yöneticisi eğer kat maliki değilse, dışarıdan herhangi biriyse veya bir bina yönetim şirketiyse bu durumda bir ücret ödenir. Ödenecek olan ücret kat malikleri arasında görüşülür ve çoğunluğun onayıyla belirlenir. Aydan aya yöneticilik için bu kapsamda ücret ödenir. Apartman yönetmeliği yine yönetici maaşları konusununda ucunu açık bırakmıştır.

Yönetici maaşları apartmandan apartmana değişim göstermekle birlikte 50 TL’den başlayarak, 1.000 TL’nin üzerine çıkmaktadır. Apartman yönetim şirketleri, genel olarak asgari ücret oranında yönetim ücreti almaktadır. Bu şehirden şehre, şirketten şirkete değişim gösterir sabit değildir.

Bunun yanı sıra bina yöneticisi yine kat malikleri arasında alınan kararla birlikte aidat üzerinden düşürülebilir. Yani aidat ödenmez, maaş yerine sayılabilir. Yani tamamen kat malikleri arasındaki görüş birliği, ödenecek ücreti belirlemektedir. Belirlenen sabit bir ücret bulunmamaktadır.

Giriş Kattakiler Asansör Parası – Aidatı Öder mi?

Giriş kattakiler de her kat maliki gibi asansör parası – aidatı ödemek zorundadır. Asansörler binanın ortak kullanım alanı olması sebebiyle ortak ücrete tabidir. Bunun için giriş katı, bodrum katı gibi konumlar önem arz etmemektedir. Fakat bazı istisnalar bulunmaktadır.

Bazı binalarda yönetim planında giriş katta oturanlar için özel hükümler bulunmaktadır. Binanın yönetim planına göz atarak böyle bir hükmün var olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Apartman yönetmeliğinde yazdığı üzere Bina yönetim planında giriş katta oturanlar asansör parası ödemez, veya giriş kattakiler asansör parasından muaftır tarzında bir ibare varsa, asansör parası ödemek zorunda değilsiniz. Eğer böyle bir ibare yoksa, ödemekle mükellefsinizdir.

Yönetim planı eğer bina içerisinde bulunmuyorsa, planınızı “Tapu Dairesi”ne giderek alabilirsiniz. Göz atabilir  böyle bir ibarenin var olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

Aynı durum dükkanlar için de geçerlidir. Binaya ait dükkanı bulunanlar binaya hiç giriş yapmasa dahi bina aidatına ortaktırlar. Çünkü onlarda malik olarak görülür. Bina yönetim planında dükkanlara yönelik bir karar yoksa, dükkanlarda ödeme yapmak durumundadır.

Yönetici Aidat Yükseltebilir mi – Nasıl Yükseltir

Yönetici aidat hususunda en yetkili kişidir. Bina giderlerini ele alan yönetici, bina giderlerini karşılayacak ölçüde aidat miktarı belirler. Herhangi bir gider artışı söz konusu olursa aidatları yükseltebilir, düşürebilir. Tabi bu kararı tek başına alamaz.

Kat malikleri ile düzenlediği toplantı sonucunda gerekli sebepleri sunarak aidat yükseltme kararını verdiğini açıklar. Eğer binada yönetici yoksa, aidat miktarı kat malikleri tarafından Kat Malikleri Genel Kurulu tarafından belirlenir. Apartman Yönetmeliği bu hususu bu şekilde kısıtlamıştır.

Belirlenen aidat miktarına her türlü itiraz yapılabilir. Geçerli bir sebep varsa 7 günlük itiraz süresi bulunmaktadır. Eğer itiraz yapılmazsa 7 gün sonunda yeni aidat tutarı onaylanmış olur ve her ay düzenli miktarda o tutarda ödeme yapılır.

Apartman Yönetmeliği Kanunları – Kuralları PDF ve WORD halinde

Apartman yönetmeliği kanunları madde madde belirlenmiş olup, PDF, Word ve Excel halinde sunulmuştur. Apartman yönetmeliğini öğrenmek istiyorsanız, hemen aşağıda yer alan linklere tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Apartman yönetmeliğine uymayan kat maliki, yönetici, denetmen her kim olursa olsun yargı yoluyla dava açılabilir, gerekli yaptırımlar uygulanabilir. Bu yüzden bilinçli bir kat maliki, yönetici, görevli olmak için apartman yönetmeliğini bilmeniz gerekmektedir.

Gerekli tüm yasaklar, uyulması gerekenler v.s. apartman yönetmeliği de yer almaktadır. Apartman yönetmeliği PDF ve WORD halinde aşağıda yer almaktadır. “TIKLAYINIZ” bölümlerine tıklayarak indirebilir, PDF, Word ve Excel halinde görüntüleyebilirsiniz.

Apartman Yönetmeliği Kanunu İndir

Apartman Yönetmeliği Kanunu WORD İçin Tıklayınız

Apartman Yönetmeliği Kanunu PDF İçin Tıklayınız

Apartman Yönetmeliği Kanunu EXCEL İçin Tıklayınız

 Yorumlar (13 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

 • Mehmet :

  12 Ekim 2018-16:23

  Selamlar. 27 yaşındayım 13 yıldır apartman dairesinde oturuyorum. Tekrardan müstakil eve dönmek istiyorum. Yazmış olduğunuz avantajlar ve dezavantajlara bakarak müstakil evin eskisi kadar iyi olmadığını farkettim. Güvenlik konusu aklımı karıştırdı. Güvenlik zayıf derken neyi kastediyorsunuz acaba?

  • Hasan Aker :

   12 Ekim 2018-16:29

   Mehmet Bey merhabalar. Güvenlik konusu hırsızlıktan ibarettir. Apartman dairesinde çok sayıda insan yaşadığı için hırsızlar için caydırıcı olmaktadır. Fakat müstakil evler hırsızlık için müsaittir. Tabi camlara korkuluk demirleri gibi önlemler alarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Genel olarak görüşlerimizi paylaştık.

 • Hasan Polat :

  12 Ekim 2018-16:24

  Apartman dairesi asla tercih edilmemeli bence. Komşunun sesi, onun gürültüsü derken insanda ne kafa kalıyor ne beyin arkadaş. Zaten yorgun argın geliyoruz eve dinlenelim diye oda sesten gürültüden kendimizi duyamıyoruz

  • Hasan Aker :

   12 Ekim 2018-16:29

   Görüşleriniz için teşekkür ederiz Hasan Bey.

 • Ceren Ceyhan :

  12 Ekim 2018-16:26

  Müstakil ev her zaman ilk plandadır. Bahçeli, sıcacık bir yuvayı kim istemez ki ya 🙂 Kafama takılan nokta müstakil evlerin şehir merkezi dışında olduğundan bahsetmişsiniz, şuan şehir merkezinde de birçok müstakil ev bulunuyor. Yani ulaşım müstakil evler için bir sıkıntı değil.

  • Hasan Aker :

   12 Ekim 2018-16:30

   Ceren hanım merhabalar. Türkiye’de genel olarak şehirleri ele alırsak, müstakil evler şehir merkezi dışında yoğunluktadır. Oturmuş olduğunuz şehirde, şehir merkezinde müstakil evler yoğun olabilir fakat genel anlamda öyle değil.

 • Dursun :

  12 Ekim 2018-16:27

  Neymiş aidat yokmuş. E aidat veriyoruz ama temizliğimiz yapılıyor, sigaram bile ayağıma kadr getiriliyor. Bir zahmet verelim. Bence bunu avantajlardan kaldırmalısınız sn site adminleri

  • Hasan Aker :

   12 Ekim 2018-16:30

   Görüşleriniz için teşekkür ederiz Dursun bey değerlendireceğiz.

 • Yunus Şöhmelioğlu :

  6 Ocak 2019-15:12

  Dışarıdan seçilmiş olan profesyonel site yönetimini nasıl fesh edebiliriz.2 ay önce imzalar toplanıp %51 çoğunlukla göreve başladılar.Ama çok uçuk maliyetler çıkarıyorlar.1 sene sözleşmeleri var.Yine de %51 imza toplanıp sözleşme fesh edilebilir mi

 • Yasin kartuz :

  22 Ocak 2019-14:15

  İyi gunler 3katli alti garaj ve 10 daireden olusan apartmanda yangin tupu kac adet olmalidir bir standarti varmidir bunun biz 6 adet 6kgluk dusunduk 2garaj arakatlara birer dublekslere 2 4daire oldugundan

 • Ayşe korkmaz :

  25 Şubat 2019-11:22

  Yöneticiyi fes etmek için ne yapalim

 • Orhun kemal :

  9 Mart 2019-00:34

  Hayırlı aksamlar 8bagimsiz bölge iken yonetim kurduk ve yönetici atadık fakat alt kattaki 2dükkan 1e düşünce 7 bagimsiz bölge olduk ve yonetim kurulunu ve yoneticiyi istemiyoruz nereye başvurmamiz gerekiyor

 • Gönül sendil :

  24 Mart 2019-22:17

  Yakıt parasını ödemezse kaloriferi kapanabilir mi #

Tema Tasarım | Osgaka.com