Apartman Ortak Alanlarının Kullanım Detayları

truck

Apartmanlarda yer alan ve her geçen gün yeni inşa edilen binalarda da yer alan ortak kullanım alanlarının usulü, yöntemi, yönetim şekli gibi konular, bina sakinleri arasında bir takım problemlere yelken açabiliyor. Peki, bina sakinleri arasında sıkıntı çıkmaması için ortak kullanım alanlarını nasıl olmalıdır ve neye göre işlemelidir?

Bahsedecek olduğumuz ortak alanların, hangi alanlar olarak ön plana çıktığı, bu alanların kullanımı ve yönetimi konusu Kal Mülkiyeti Kanunu dahilinde kendini gösteriyor.

Ortak yerlerin konusu sözleşmeyle belirtilebilmekte. Genel olarak temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi bulunduran kiriş, kolon ve perde duvarları ile yine taşıyıcı sistemin bir parçası olarak ön plana çıkan diğer elemanlar, bağımsız bölümleri birbirinden ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanların tamamı, avlular, genel olarak yer alan bina giriş kapıları, bina antreleri, bina merpenleri, asansörler, sahanlıklar ve koridorlar, buralarda (varsa) genel tuvalet ve lavabolar, kapıcıya yönelik inşa edilen daire ya da odalar, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma alanları, genel kömürlük ve ortak açık / kapalı otoparklar,, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunması ve bir zarar gelmemesine mahsus olup, bağımsız bölümün dışında kendini gösteren tüm yuvalar ve kapalı bölümler, kazan daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları ve sığınaklar olarak ön plana çıkıyor.

Bina sakinleri, anagayrimenkulün tüm ortak alanlarına, arsa paylarının oranında, ortak mülkiyet hükümleri dahilinde malik olmaktadırlar. Kat malikleri, ortak yerleri kullanma hakkına elbette sahiptir fakat bu hak başkasının hakkını ihlal ettiği saniye sonlanacaktır. Bu hakkın ise genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi alanlardaki ölçüsü, tersine sözleşme söz konusu olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.

Kat maliklerinden hiçbiri, tüm kat maliklerinin yazılı bir onay ve rızasını almadan binanın yukarıda bahsedilen ortamlarında bir çivi bile çakamaz. Boya yaptıramaz.

Ancak herhangi bir bozukluk varsa ve acil bir şekilde tamir edilmesi gerekiyorsa buna mahkeme onayıyla izin almadan da müdahale edilebilir.

Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine, aynı zamanda bunlar için toplanacak avansa eşit bir şekilde,  belirli bir aidat bulunmaktadır. Nasıl ki arsa alanına göre sosyal donatı alanı büyüyorsa, bu da yine verilen ücrete direkt olarak yansımaktadır.

"Apartman Ortak Alanlarının Kullanım Detayları" Yorumlar

"Apartman Ortak Alanlarının Kullanım Detayları" Benzer Haberler


Apartman Yönetimi İçin Yapılması Gerekenler

Apartman Yönetimi İçin Yapılması Gerekenler

Bilindiği üzere ülkemizde yer alan çok katlı binalarda apartman yöneticisi bulunması zorunludur. Bina içerisinde sekiz ve sekizden fazla kat olması halinde apartman yönetim kurulunun bulunması kat mülkiyeti kanunu hükümleri gereğince zorunlu tutulmuştur. Söz konusu apartman yönetimi için yapılması gereken bir kısım hususlar vardır. Ayrıntılar haberimizde…. Apartman Ortak Alanlarının Kullanım Detayları

Apartman Yönetimi Nasıl Feshedilir?

Apartman Yönetimi Nasıl Feshedilir?

Ülkemizin her yerinde çok katlı olan binalarda yönetici bulunması zorunludur. Yani sekiz ve sekizden fazla kat bulunan binalarda apartman yönetici bulunması kat mülkiyeti kanununun hükümleri gereğince zorunlu tutulmuştur. Söz konusu apartman yöneticisi kat malikler tarafından seçilemez ise bölgedeki sulh mahkemeleri apartman yöneticisi tayin edebilirler. Peki, apartman yöneticiliği feshedilebilir mi? Ayrıntılar haberimizde…

Apartman Yönetiminde Kimler Bulunur?

Apartman Yönetiminde Kimler Bulunur?

Apartman Ortak Alanlarının Kullanım Detayları. Ülkemizde yer alan büyük apartmanlar ve büyük siteler için apartman yönetim kurulunun oluşturulması zorunlu bir durumdur. Apartman yönetimi, sekiz ya da sekizden daha çok katlı binalar için kurulması zorunlu olan bir kuruldur. Söz konusu olan apartman yönetim kuruluna kat maliklerinden ya da dışardan bir yönetici seçilebilir. Söz konusu yöneticinin denetimi için bir de yönetici denetçisi seçilmektedir. Ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Apartman Yönetimi Ceza Verebilir mi?

Apartman Yönetimi Ceza Verebilir mi?

Ülkemizde uygulanmakta olan kat mülkiyeti kanunu kapsamında sekiz katlı ya da sekiz kattan daha çok olan binalar için apartman yöneticisi veya apartman yönetim kurulunun bulunması zorunlu tutulmuştur. Bu kapsamda apartman yönetiminin altığı kararlara ve uygulamada olan kanunun hükümlerine ters bir davranış içerisinde olan herhangi bir kat maliki hakkında bölgede bağlı olunan sulh mahkemesine dava açılabilir. Ayrıntılar haberimizde…. Apartman Ortak Alanlarının Kullanım Detayları

Apartman Yönetmeliği 2018

Apartman Yönetmeliği 2018

Pek çok kiracının ve ev sahibinin bilgisinin olmaması ve yeni yıl ile değişiklilerin olup olmadığı konusunun merak edilmesin üzerine, 2017 yılı içerisinde geçerli olacak olan Apartman Yönetmeliği hakkındaki bütün bilgileri ayrıntıları ile haberimizde topladık. Apartman Yönetmeliğinin tamamına haberimizin altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz…

Müstakil ev mi apartman dairesi mi?

Müstakil ev mi apartman dairesi mi?

Müstakil ev mi? Yoksa apartman dairesi mi? bu konuda tereddütte düşmüş olabilirsiniz. En uygun koşullar ve yerler nelerdir?. Apartman Ortak Alanlarının Kullanım Detayları

Apartman Dairesi mi Müstakil Ev mi

Apartman Dairesi mi Müstakil Ev mi

Oturduğunuz ev çok fazla sorun çıkarmasın, güvenlikli olsun, ısınma problemi yaşamayım, çocuklar için park alanı olsun gibi birçok detayı site içerisinde yer alan bir dairede bulmanız mümkün olacaktır. Ancak doğayla iç içe olmayı, bağ bahçe işleriyle uğraşmayı seven biriyseniz müstakil ev sizin için uygun olabilir.

Apartman Aidatı Nasıl Belirleniyor?

Apartman Aidatı Nasıl Belirleniyor?

Kent yaşamında müstakil bir hayat sürmek iyice zorlaştı. Sitelerin, apartmanların, toplu konutların sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Birlikte yaşamak zor olsa da bina sakinleri daha güvenli ve huzurlu bir hayat sürmektedir. Ancak apartman yaşamının da bir bedeli vardır. Bu bedel de aidatlardır. Peki, apartman aidatı nasıl belirlenmektedir?