Almanların 12 Yılda Yapamadığını Bizimkiler 42 Ayda Yaptı!

Almanların 12 Yılda Yapamadığını Bizimkiler 42 Ayda Yaptı!
Editör: Hasan Aker Gündem 30 Ekim 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Almanya BER Havalimanını 12 yıldan beri faaliyete girdiremedi. Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı ise 42 aylık süre sonunda tamamlandı. Dün açılan havalimanının açılışını neredeyse tüm dünya ülkeleri takip etti. New York Times gazetesinde tam sayfa olarak yayınlanan Havalimanının açılışına bizzat katılan 50’den fazla ülkenin üst düzey yetkilisi veya devlet başkanı katılım gerçekleştirdi.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından isminin “İstanbul Havalimanı” olduğu açıklanan yeni havalimanı, Londra Heatrow, Almaya Frankfurt ve Berlin havalimanlarını göz önünden indirecek.

2006 Yılında Temel Attılar

Almanlar 2006 yılında yani bundan tam 12 yıl önce BER kısaltmalı Berling – Brandenburg Havalimanı’nın açılışını 5 kez ertelediler. Bu kadar uzun süreye ve ertelemeye rağmen hala açılış hususunda bir bilgi verilmeyen Havalimanı tahminen 2020 yılında açılacak. Türkler 42 ayda dünyanın en büyük havalimanını inşa ederken, Almanların 12 yıldır bir havalimanını inşa edememeleri Alman halkı tarafından da tepki görmekte.

Anket Yapıldı

Almanya’da BER havalimanı için anket yapıldı. Yapılan anketlere göre BER’in 2020 yılında açılıp hizmet vermeye başlayacağına inananların oranı %25. Açılır ama 2020’den sonra diyenlerin oranı 37, hiç açılmaz diyenlerin oranı ise %34 olarak ön plana çıkıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’de yine açılışı bir türlü yapılamayan  ve şimdiye kadar 5 kez ertelenen havalimanı için tepkilerini iletti. Dünyada dev inşaat projelerinin birkaç yılda tamamlandığını ileten Merkel, kısa süre önce Çin’den gelen üst düzey misafirlerin, sadece 2 pisti bulunan bir havaalanını bile yapamayan Berlin’i sordu diyerek tepkisini gösterdi.

BER’in ne zaman açılacağı belli değil. 2020 yılı deniliyor fakat daha önce 5 kez farklı tarih verilmiştir. Berlinliler ve şehrin ziyaretçileri diğer 2 havalimanını, şehir dışında yer alan Schönefeld havalimanını ve yine şehrin içindeki Tegel havalimanı kullanmaya devam edecek.

Yıllık 25.000.000 yolcu kapasitesi olan Tegel Havalimanı ise 1970 yılı içerisinde 20 ay gibi çok kısa bir sürede inşa edilerek Almanya’ya kazandırılmıştı. Şimdi ise 12 yılda bir havalimanı inşa edilemiyor. İnşa edilemediği gibi bazı Alman basın organlarında da İstanbul Havalimanı kötüleniyor. Dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı Türk milletini gururlandırmaya, dış güçleri kıskandırmaya devam ediyor.

 

 Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com