Alanya Kentsel Dönüşüm İstiyor!

Alanyalı İnşaat sektörü temsilcileri, bölge üzerinde kentsel dönüşüm ihtiyacının varlığından bahsetti. Merkezde yer almakta olan binaların %80'inin 30 yaşından büyük olduğunu aktaran temsilciler, büyük sürprizlerin gelecek olduğunu aktardı.

Türkiye'nin birçok şehrinde hızlı bir şekilde artış göstermekte olan kentsel dönüşüm çalışmaları Alanya üzerinde de start aldı. Alanya'nın hızlı birşekilde büyümekte olan bir şehir olduğunun altını çizen İnşaat sektörü temsilcileri, Alanya merkez ağırlı olmak üzere çok sayıda bölgede kentsel dönüşümün çok büyük ölçekde önem arz etmekte olduğunun altını çizdiler. Alanya merkezde yer alan çok sayıda yapının 30 yaşın üstünde olduğuna değinen MÜTBİR Başkanı Mustafa Küçtiker, Daha sağlıklı yaşam alanları ve uzun ömürlü yapılar için Alanya'da kentsel dönüşüm şart olduğunu belirtti.

Küçtiker, Alanya merkezde kentsel dönüşüme, kıyı kesimelrden daha fazla ihtiyaç olduğunu aktardı. Buna sebep olarak ise, yer alan binaların 30 yaşından büyük olmasını gösterdi. Günümüz teknolojisiyle o dönem arasında bulunan farklardan bahseden Küçtiker, Kentsel dönüşümün en büyük avantajı ve faydasının, nitelikli ve sağlam yapıların oluşturulması olduğunu belirtti.

Belediyelerinde bu kapsamda çok ciddi desteklerinin olduğunu aktaran Küçtiker, Yıkılan yapının metrekaresi kadar harçtan düşüş yapıldığının altını çizdi. Kat irtifakında, kadastroda, muafiyetin meydana geldiğinin altını çizdi İlk tapu devirlerinde herhangi bir harç olmadığını aktaran Küçtiker, daire büyüklüğü ne olursa olsun uygulanan KDV miktarının %1 olduğuna dikkat çekti.

Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Kerim Balıktay'da Alanya üzerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm faaliyetlerinin merkezinde turizm olmasının kesinlikle gerekli olduğunun altını çizerek, Alanya üzerinde kentsel dönüşüm alanına girecek alanların kesinlikle şehir merkezi olması gerektiğini vurguladı.

Kuyularönü Camii'nin orasının atıl binalarla dolu olduğunu aktaran Balıktay, Şehir merkezinde bulunan yapıların sahiplerinin zarar görmeden yenilenmesi gerektiğini aktardı. Yeşil alanların artırılmasının da çok büyük önem arz ettiğini belirten Balıktay,Turist çekilmek isteniyorsa, geniş yol, geniş kaldırım ve sokakların inşa edilmesi gerektiğine değindi.

Hemen yap bitir iş modeliyle olacak bir iş olmadığını belirten Balıktay, Panırama Otel'den girip, Damlataş'dan çıkılmasının gerkeli olduğunu ve bu bölgede çok büyük yeniliğin lazım olduğunu belirtti:

Etiketler : Kentsel Dönüşüm   alanya kentsel dönüşüm nerelerde   alanya kentsel dönüşüm son durum