Akkuyu Nükleer Projesi İlk Kez Teşvik Kapsamında!

Akkuyu Nükleer Projesi İlk Kez Teşvik Kapsamında!
Editör: Melih SANCAK Gündem 23 Aralık 2017
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kasım ayı yatırım teşvik belgesi listesine göre Akkuyu Nükleer Santral Projesi için 76 milyar tutarında teşvik belgesi verildiği öğrenildi. Buna göre Ekonomi Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda Akkuyu NGS’nin ilk kez teşvik kapsamına alındığı görüldü. Peki, yatırım destekleri neleri kapsayacak? Enerji ve madencilik sektörüne istihdam olanakları da getirecek haberin detayları…

Kasım ayı yatırım teşvik listesine göre, Akkuyu NGS’ye başta vergi muafiyetleri olmak üzere çeşitli yatırım destekleri yapılıyor olacak. Belgede yer alan projelerin sabit yatırım tutarları için 76 milyar liralık bir payın ayrıldığı teşvik belgesiyle belirlenmiş oldu. Öte yandan Kasım ayında verilmesi kararlaştırılan toplam 639 yatırım teşvik belgesinin 115’inin enerji ve madencilik sektörleri için düzenlendiği öğrenilirken, bunların 106’sının da tamamen yeni yatırımlar için ayrıldığı biliniyor. 

En yüksek yatırım tutarına sahip olan Akkuyu NGS projesini, teşvik kapsamına alınan sektörler içerisinde 130 milyon 500 bin lira ile 3S Kale Enerji Üretim AŞ’nin Aydın’daki 25 megavatlık jeotermal enerji santrali yatırımı ve Alibeyres Rüzgar Enerji Üretim AŞ’nin Balıkesir’deki 30 megavatlık rüzgar enerjisi santralinin 118 milyon 140 bin lira destek alan projeleri izliyor. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle enerji ve madencilik sektörlerinde ilk aşamada 2 bin 764 kişiyi istihdam sağlaması da hedefleniyor.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com