Akkuyu Nükleer Projesi İlk Kez Teşvik Kapsamında!

truck

Resmi gazetede yayınlanan yatırım teşvik belgesine göre tarım, imalat, hizmet, madencilik ve enerji sektörlerinde yer alan yüzlerce firmaya vergi muafiyetini de kapsayacak şekilde teşvik belgesi verildiği öğrenildi. Buna göre ilk kez teşvik kapsamına alınan Akkuyu Nükleer Santral projesi en büyük payı almış oldu. İşte gelişmeleri...

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kasım ayı yatırım teşvik belgesi listesine göre Akkuyu Nükleer Santral Projesi için 76 milyar tutarında teşvik belgesi verildiği öğrenildi. Buna göre Ekonomi Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda Akkuyu NGS'nin ilk kez teşvik kapsamına alındığı görüldü. Peki, yatırım destekleri neleri kapsayacak? Enerji ve madencilik sektörüne istihdam olanakları da getirecek haberin detayları…

Kasım ayı yatırım teşvik listesine göre, Akkuyu NGS'ye başta vergi muafiyetleri olmak üzere çeşitli yatırım destekleri yapılıyor olacak. Belgede yer alan projelerin sabit yatırım tutarları için 76 milyar liralık bir payın ayrıldığı teşvik belgesiyle belirlenmiş oldu. Öte yandan Kasım ayında verilmesi kararlaştırılan toplam 639 yatırım teşvik belgesinin 115'inin enerji ve madencilik sektörleri için düzenlendiği öğrenilirken, bunların 106'sının da tamamen yeni yatırımlar için ayrıldığı biliniyor. 

En yüksek yatırım tutarına sahip olan Akkuyu NGS projesini, teşvik kapsamına alınan sektörler içerisinde 130 milyon 500 bin lira ile 3S Kale Enerji Üretim AŞ'nin Aydın'daki 25 megavatlık jeotermal enerji santrali yatırımı ve Alibeyres Rüzgar Enerji Üretim AŞ'nin Balıkesir'deki 30 megavatlık rüzgar enerjisi santralinin 118 milyon 140 bin lira destek alan projeleri izliyor. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle enerji ve madencilik sektörlerinde ilk aşamada 2 bin 764 kişiyi istihdam sağlaması da hedefleniyor.

"Akkuyu Nükleer Projesi İlk Kez Teşvik Kapsamında!" Yorumlar

"Akkuyu Nükleer Projesi İlk Kez Teşvik Kapsamında!" Benzer Haberler


Akkuyu Nükleer Projesi İlk Kez Teşvik Kapsamında!

Akkuyu Nükleer Projesi İlk Kez Teşvik Kapsamında!

Resmi gazetede yayınlanan yatırım teşvik belgesine göre tarım, imalat, hizmet, madencilik ve enerji sektörlerinde yer alan yüzlerce firmaya vergi muafiyetini de kapsayacak şekilde teşvik belgesi verildiği öğrenildi. Buna göre ilk kez teşvik kapsamına alınan Akkuyu Nükleer Santral projesi en büyük payı almış oldu. İşte gelişmeleri.... Akkuyu Nükleer Projesi İlk Kez Teşvik Kapsamında!