Akıllı Ev Sistemleri ve Özellikleri

Akıllı Ev Sistemleri ve Özellikleri
Editör: Tuğba Karakuş Emlak Rehberi 14 Mayıs 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Giderek gelişmekte olan teknolojinin son yıllar içerisinde hayatımızın her alanında mutlak bir galibiyete sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu alanlardan biri de evlerimizin yönetim noktaları oluyor. Uzun süre ince hayatımıza akıllı ev diye bir kavram girdi.

Ancak son yıllar içerisinde bu akıllı ev sistemler büyük bir hızla gelişerek daha çok özelliğe sahip oldu ve daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Akıllı ev sistemlerinin temel amaçları arasında sizi kendinizi yormadan evin pek çok aksamını tek tuşla ya da artık bir ses komutu ile kontrol edebilir hale getirmek ve sizlerin ve evinizin güvenliğini sağlamak şeklindedir.

Bizlerin hayatını kolaylaştırmak amacı ile geliştirilen akıllı ev sistemlerinin yer aldığı evlerin satış fiyatları da emsal özelliklere sahip ancak akıllı ev sistemine sahip olmayan evlere göre ortalama 10 bin TL ila 20 bin TL kadar daha fazla olmaktadır. Şimdi gelin şu akıllı ev sistemlerinin özelliklerine bir göz atalım.

Akıllı Ev Sistemleri ve Özellikleri

Günümüzde hayatımızın bir parçası olmaya başlayan akıllı ev sistemlerinin temel olarak 5 konsepti bulunmaktadır. Bunlardan ilki ev otomasyonudur.

Ev Otomasyonu

Ev otomasyonu alanında faaliyet gösteren akıllı ev sistemleri evinizin perdesini akşam saatlerinde otomatik olarak kapatabilirken sabah ta kendisi açabiliyor. Siz evden çıktığınız zaman su ve gaz vanalarını kendisi keserek su basması ya da gaz kaçağı gibi riskleri minimize ediyor. Işıkların açılıp kapanmasını sizin odada olmanıza bağlı olarak kendisi açıp kapatabilirken bunu sizde sesli komutlar ile yapabilirsiniz.

Alarm Sistemi

Evinizin belirli noktalarına yerleştirilen hareket sensörleri sayesinde evinize girmek isteyen kişileri size ve güvenlik birimlerine anlık olarak bildirebilen ve kapı manyetiklerine sahip olan alarm sistemleri isterseniz hırsızın panik yaparak kaçması için yüksek sesli siren de çalabiliyor.

Kamera Sistemi

Evinizin içerisinde ve dış alanlarda hareket sensörüne bağlı olarak hareket edebilen güvenlik kameraları da akıllı ev sistemlerine dâhil olabiliyor.

Ses Sistemleri

Evinizde kuracağınız bir film izleme alanında yer alan ve evinizin çeşitli noktalarında bulunan ses sistemleri ve sinema sistemlerini sesli komutlar ile yönetebilirsiniz.

Isı Sistemleri

Evinizde yer alan kombi ya da klimayı siz daha eve bile gelmeden işten çıktığınızda cep telefonunuz üzerinden açabilir siz eve geldiğinizde serin bir ortama ya da sıcacık bir ortama girebilirsiniz.

Bu konseptlere ek olarak akıllı ev sistemleri siz evden çıktıktan sonra sizin için evi havalandırabilirken ışık ve klimayı kapatmayı unutmanız halinde siz çıkınca bu gibi cihazları kapatabilir. Ayrıca evde acele ile çıkınca prizde unuttuğunuz ütü için korkmanıza gerek yok akıllı ev sistemleri sizin için ütünün bağlı olduğu prizin elektrik akımını keserek tehlikeyi ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca akıllı ev sistemini evinizin küçük hobi bahçesine de bağlayabilir ve bu sayede siz tatilde iken bahçenizdeki bitkilerin toprağındaki nem seviyesine göre gerekli olan durumda bahçedeki bitkilerinizi sulayabilir. Ayrıca siz tatilde keyif yaparken evinize yaklaşan biri olduğu zaman ilk tedbir olarak ışıkları yakıp söndürerek ve televizyonu açarak evde birinin olduğu izlenimi verebilecektir.

Ayrıca sizin gece televizyon karşısında uyuyakalmanız halinde belirli bir süreden sonra televizyonu kapatabilir. Sizin için sabah uyanma saatinizde kahve makinesini hazırlayabilir, güzel bir duş için banyo suyunuzu ve ev sıcaklığını ayarlayabilir. Kısaca akıllı ev sistemleri size çok büyük kolaylık ve güvenlik sunmaktadır.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Tema Tasarım | Osgaka.com