Aile Malları Ortaklığı Nasıl Kurulur?

Aile Malları Ortaklığı Nasıl Kurulur?
Editör: Zeynep Kaya Emlak Rehberi 8 Mayıs 2018
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Aile malları ortaklığının nasıl kurulacağından önce isterseniz ilk olarak aile malları ortaklığı nedir onu inceleyelim.

Aile Malları Ortaklığı Nedir?

Haberimize konu olan aile malları ortaklığı, üst soydan olan akrabaların ölümü neticesinde miras yolu ile ilgili mülkiyetlerin alt soya devredilmesi neticesinde ilgili mülkiyetlerin dağılmasının önüne geçebilmek adına ve bir bütün halinde işletilmesini sağlamak adına ilgili mülkiyetin tamamına ya da belirli bir kısmı için kurulan ortaklık tesisidir şeklinde açıklayabiliriz.

Aile Malları Ortaklığı Nasıl Kurulur?

Mirasçı pozisyonunda olan kişiler kendilerine miras yolu ile devrolan mülkiyetlerin tümünü ya da bir kısmını ya da ortaya başka mülkiyetler ekleyerek aralarında bir aile malları ortaklığı tesisi kurabiliyorlar. Aile malları ortaklığı sözleşmesi adı verilen durumun resmi kapsam altında kurulması bir hayli önemli bir husustur.

Resmi sınırlar içerisinde ve tüm ortakların ya da vasilerin imzalarının ilgili aile malları ortaklığı sözleşmesinde yer alıyor olması gerekmektedir. Aile malları ortaklığı belirli yahut belirsiz bir süre kapsamında kurulabilir.

Herhangi bir süre sınırı koyulmadığı durumlarda ilgili ortaklardan her biri 6 aylık bir süre öncesinden bildirmek kaydı ile ortaklık müessesesini terk edebilir. Ortakları el birliği ile iktisadi faaliyetlerde bulunmak amacı ile bir araya getiren aile malları ortaklığı bütün ortak şahısların elbirliği ile yönetilmesi gerekmektedir.Yorumlar (4 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

 • osman gencer :

  2 Nisan 2017-12:30

  miras kalan arazilerden sadece biri için kardeşler arasında aile malları ortaklığı kurmak istiyoruz.Aile malları ortaklığı için miras taşınmazların TAMAMI kullanılmak zorundamıdır? Bir parçası için de bu ortaklık kurulabilirmi? Ortaklıkta mirasçıların TÜMÜ olmak zorundamıdır?
  teşekkürler.

 • osman gencer :

  2 Nisan 2017-12:33

  AİLE MALLARI ORTAKLIĞI için kalan mirasın TAMAMI kullanılmak zorundamıdır? Yada mirasın bir bölümü için AİLE MALLARI ORTAKLIĞI kurulabilir mi?
  Aile Malları Ortaklığı için tüm mirasçıların katılma zorunluluğu varmı?

 • Emlaktahaber :

  2 Nisan 2017-12:36

  Osman bey sorunuzu alttaki linke tıklayarak Soru Cevap Bölümüne sorarmısınız. Uzmanlarımız oraya gelen soruları hızlı bir şekilde cevaplamaktadır.
  Soru Sormak İçin Tıklayın

  • Osman Gencer :

   9 Ekim 2017-21:30

   AİLE MALLARI ORTAKLIĞI için kalan mirasın TAMAMI kullanılmak zorundamıdır? Yada mirasın bir bölümü için AİLE MALLARI ORTAKLIĞI kurulabilir mi? Aile Malları Ortaklığı için tüm mirasçıların katılma zorunluluğu varmı?

İlginizi çekebilir

Tapuda ki Arsa Payı Nedir?

Tapuda ki Arsa Payı Nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com