Afetzedeler İçin Dört Bin Konut Yapılacak!

truck

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arasında anlaşması sağlanan protokol kapsamında, binlerce hasarlı bina yenilenmiş olacak. Afet ve deprem riskinin azaltılması, mevcut bina stokunun iyileştirilmesi kapsamında yapılacak olan konutların 2018 yılında tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor

Afetzedeler için 10 ilde yapılması planlanan dört bin konutun müjdesini Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arasında protokol imzalaması gerçekleştirilen proje kapsamında hangi illerde konut yapılması planlandı? Konutlar sahiplerine ne zaman teslim edilecek? İşte ayrıntıları…

7269 sayılı kanun kapsamında imzalanan protokol doğrultusunda, yurt genelindeki 10 ilde afetzedeler için yapılacak kalıcı konutlar ve ihtiyaç duyulan tesislerin yapımı için proje ve yapım işleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üstlenilecek. İmzalanan protokol içeriğince afet ve deprem riskinin azaltılması, mevcut bina stokunun iyileştirilmesi ve afete müdahale olduğunu gibi hedefler yer alıyor. Çeşitli şehirlerde bulunan ve dört bine yakın hasarlı binanın dönüşümü niteliğinde olacak çalışma; Çanakkale, Antalya, Malatya, Van, Bingöl, Manisa, Adıyaman, Şanlıurfa, Muğla ve Erzurum illerini kapsıyor olacak.

AFAD'ın sağladığı finansman ve ilgili mevzuat çerçevesinde yapılacak olan dört bin konutun vatandaşlara teslim tarihi ise 2018 olarak belirtildi. Yerleşim yerlerine ait zemin etütlerin yapılacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de, sürece ilişkin ihalenin yapılması ve daha sonraki kabul aşamasında kesin hesapların yapılması işlemlerinin kendileri tarafından takip edileceğini bilgisini verdi. Ayrıca hali hazırda Bin 100 civarında kamu binasının yapımının da Bakanlık aracılığıyla yapıldığı ve süreçlerinin takip edildiği belirtildi.

"Afetzedeler İçin Dört Bin Konut Yapılacak!" Yorumlar

"Afetzedeler İçin Dört Bin Konut Yapılacak!" Benzer Haberler


Afetzedeler İçin Dört Bin Konut Yapılacak!

Afetzedeler İçin Dört Bin Konut Yapılacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arasında anlaşması sağlanan protokol kapsamında, binlerce hasarlı bina yenilenmiş olacak. Afet ve deprem riskinin azaltılması, mevcut bina stokunun iyileştirilmesi kapsamında yapılacak olan konutların 2018 yılında tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Afetzedeler İçin Dört Bin Konut Yapılacak!