Ada Parsel Sorgulama

Ada Parsel Sorgulama
Editör: Mutlu Dinçer Emlak Rehberi 10 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu Mekansal Gayrimenkul Sistemi ile herkesin ada parsel sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede vatandaşlar, internet üzerinden kendi parselini ya da satın almayı düşündüğü parselin yerini kolay bir şekilde görebilmektedir.

Hayata geçirilen “Mekansal Gayrimenkul Sistemi”nde, kadastro müdürlüklerindeki gayrimenkullere ait teknik veriler tapu bilgileriyle birleştirilmekte, ihtiyaç duyan herkese sunmaktadır. Ayrıca sistem, kurum, kuruluş ve belediyelerle de paylaşılmaktadır. Sistem sayesinde kadastro verileri vatandaşların bilgileri ile birlikte harita servisi olarak e-Devlet üzerinden de vatandaşlara ada parsel sorgulama imkanı sunulabilmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün “tkgm.gov.tr” web adresindeki “parsel sorgulama” bağlantısı üzerinden il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgileri girilerek ada parsel sorgulama imkanı elde edilebilmektedir. Ayrıca parselsorgu.tkgm.gov.tr web adresinden de parsel sorgulama sayfası ziyaret edilebilmektedir. Gerekli olan bilgilerin girilmesinin andından parselin uygu fotoğraflı görüntüsü ekrana gelmektedir.

Ada parsel sorgulama uygulaması herkese açık olarak hayata geçirilmiştir. Uygulamada parselin yeri görsel olarak gösterilmekte, böylece kullanıcı oturduğu yerden kendi parseli ya da satın alacağı parsel ile ilgili bilgi sahibi olabilmektedir. Bu sayede arazi ya da arsa almayı düşünenler, tapu alanını, parselin konumunu, niteliği ile pafta bilgisini görebilmekte, bu sayede parsel ile ilgili gerekli olan bilgilere sahip olabilmektedir.

Ada parsel sorgulama sistemi ile vatandaşın sahibi olduğu parselle ilgili tüm bilgilere de e-devle sistemi üzerinden ulaşabilmektedir. Bu bilgilerin, gerekli görüldüğüne kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşıldığı da bilinmelidir.

Ada parsel sorgulama işlemi, vatandaşların satın alacağı ev, arazi, tarla, bahçe ve benzeri gayrimenkullerin kontrol edilmesini sağlamaktadır. Bu kontrol işlemi de internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sistem kullanılırken ilk adım olarak il seçilmelidir. Bu işlem yapılırken satın alınacak ya da sorgulanması istenen gayrimenkulün bulunduğu şehir seçilmelidir.

Ada parsel sorgulama işlemi yapılırken ikinci adım olarak sorgulama yapılacak gayrimenkulün bulunduğu ilçe seçilmelidir. Bir sonraki adım da mahalle seçimini oluşturmaktadır. Bu kısımdan da gayrimenkulün yer aldığı mahalle seçilmektedir. Sonraki adımda ada seçimi yapılmalıdır. Eğer satın alınacak ya da sorgulama yapılacak gayrimenkule ait bir ada numarası bulunuyorsa, bu bölüme ada numarası girilmelidir. Ada seçimini takip eden bir sonraki adım ise parsel seçimidir. Bu adımda satın alınması düşünülen ya da sorgulanması istenen gayrimenkulün parsel numarası girilmelidir.

Ada parsel sorgulama sisteminde gerekli olan tüm bilgilerin girilmesinin ardından “sorgula” butonuna basılmalıdır. Bu sayede görüntülenmesi istenen gayrimenkulün tapu kayıt bilgilerine kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler, gerek Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün web sayfası üzerinden, gerekse e-devlet sistemi üzerinden görülebilmektedir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Emlak Danışmanlığı Nedir?

Emlak Danışmanlığı Nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com