Emlak Ve Vergi Masrafları

truck

Bir emlak alırken emlak ve vergi masrafları bilinmelidir. Bu masrafların tamamının bilinmesi durumunda sürpriz ödemelerle karşı karşıya kalınmamaktadır.

Bir emlak alırken emlak ve vergi masrafları bilinmelidir. Bu masrafların tamamının bilinmesi durumunda sürpriz ödemelerle karşı karşıya kalınmamaktadır.

Emlak ve vergi masrafları arasında bulunan tapu harcı, alım-satım işlemleri yapılırken ortaya çıkan satış bedelinden alıcı ve satıcıdan olmak üzere yüzde 2 oranında alınan bedeldir. Bu bedel, gayrimenkulün emlak değerinden az olamamaktadır.

Emlak ve vergi masrafları arasında emlak vergisi de bulunmaktadır. Konutlarda emlak vergisi binde 1 oranındadır. Diğer binalarda ise bu oran binde 2’dir. Bu oranlar, büyükşehir belediye sınırlarının yanı sıra mücavir alanların içinde olanlara yüzde 100 oranında artırılarak uygulanmaktadır. Emlak vergisi ödenirken aynı zamanda yüzde 10 oranında “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı” da ödenmektedir. Konutu satın alan ilk yıl emlak vergisi ödememektedir. Konutun satıldığı yılın emlak vergisini ödeyen, konutun satıcısıdır. Satın alınan konut için satışın yapıldığı yıl sonuna kadar belediyeye emlak vergisi beyannamesi verilmelidir.

Emlak ve vergi masrafları arasında, satın alınacak evin, hem satıldığı yıla hem de geçmiş yıllara ait olan ödenmemiş emlak vergilerinden alıcı ve satıcı ortaklaşa sorumlu olması da vardır. Bunun anlamı, birikmiş emlak vergilerinin evin yeni sahibinden alınabileceğidir. Bu nedenle satın alınacak gayrimenkulün geçmiş dönemlere ait emlak vergisinin olup olmadığı sorgulanmalıdır. Eski dönem ödemelerini vergi dairesinden ya da gayrimenkulü satan kişideki makbuzlardan öğrenme imkanı bulunmaktadır.

Emlak ve vergi masrafları Çevre Temizlik Vergisi’nden de oluşmaktadır. Bu vergi konutlar için su faturasının içinde ödenirken, işyerleri için aynı durum söz konusu değildir. Özellikle işyeri mülkü satın alınacaksa çevre temizlik vergilerinin ödenip ödenmediği araştırılmalıdır. Çevre Temizlik Vergisi mükellefiyeti, gayrimenkulün satın alınması ile başlamaktadır.

Gelir vergisi de emlak ve vergi masrafları arasında yer almaktadır. Gayrimenkulün satış bedeli ile maliyet bedeli arasında oluşan fark, değer artış kazancı olarak nitelendirilmekte ve vergilendirilmektedir. Gayrimenkulün 1 Ocak 2007 ve sonrasında satın alınması durumunda, satın aldıktan beş yıl sonra satılırsa, 1 Ocak 2007 yılından önce satın alındıysa, satın alındıktan 4 yıl sonra satıldığında değer artış kazancı vergisi ödenmemektedir.

Katma Değer Vergisi de emlak ve vergi masrafları kapsamındadır. İnşaattan satın alınan konutlarda daire alanı 150 metrekareye kadar olduğunda yüzde 1, 150 metrekareden büyük olduğunda ise yüzde 18 Katma Değer Vergisi ödenmektedir. Bu alanlar net alanlardır. İkinci el konutların alım-satımında bu oranlar geçerli olmamaktadır.

Emlak ve vergi masrafları olarak kira ödemelerinin de gelir vergisi kapsamında değerlendirilmesi gelmektedir. Bir yıl içinde belli oranı aşan kira gelirlerinden vergi alınmaktadır. Bu vergi, bir yıl içinde elde edilen kira gelirinin istisna tutarını aşması durumunda alınmaktadır. Bu vergi ödenmediğinde, vergi kaçakçılığı kapsamında değerlendirilmekte, yasal takip başlatılarak vergi faizi ile birlikte ödetilmektedir. Bu nedenle gerek kira vergisi gerekse diğer emlak ve vergi masrafları, aksatılmadan ödenmelidir.

"Emlak Ve Vergi Masrafları" Yorumlar

"Emlak Ve Vergi Masrafları" Benzer Haberler


Emlak Danışmanlığı Nedir?

Emlak Danışmanlığı Nedir?

Pek çok kişinin ev satın alma aşamasında karşısına çıkan emlakçı ve emlak danışmanları, çoğu insan tarafından yanlış bilinmektedir. Bir çok kişi emlakçı ve emlak danışmanını aynı zannetmektedir ancak gerçek asında öyle değildir. Emlak danışmanlığının ne olduğu hakkında ayrıntılı bilgi haberimizde…. Emlak Ve Vergi Masrafları

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Emlak Beyanı Nasıl Verilir?

Gayrimenkul sahibi olanlar, emlak beyanı vermelidir. Peki, emlak beyanı nasıl verilir? Öncelikli olarak bilinmesi gereken kural, emlak beyanının ilgili belediyenin Emlak Servisi’ne verilmesidir.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar

Emlak Ve Vergi Masrafları. Günümüzün popüler mesleklerinin arasında sayılan Emlakçılığın, yapıldığı şehir ve muhite göre kazancıda değişiklik göstermektedir. Bunların yanında sahip olunan müşteri sayısı ve ofisin açılacağı yerin seçimi de kazancın artması noktasında önem arz etmekte.

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Erdoğan'ın Onayladığı Torba Yasa Yürürlüğe Girdi! Emlak Sektöründen Son Durum

Torba Yasa olarak bilinen ve bazı Vergi Kanunları ile diğer bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığı bilgisinin paylaşılmasının ardından gözler emlak sektöründe yapılacak olan değişikliklere çevrildi. Yeni düzenleme ile sektörde neler değişecek? İşte detaylar.... Emlak Ve Vergi Masrafları

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

Döviz Fiyatlarındaki Artış Emlak Sektörünü Zora Soktu

2016'nın 3. çeyreğinden beri süregelen döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle emlak piyasası dar boğazdan geçiyor desek abartmış olmayız. İşte TÜİK verileriyle konut satışlarının yıllara göre eğilimi

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Emlak Konut 20 Yıl Vade Kampanya Şartları

Son günlerde ekranlarda sıkça reklamlarını gördüğümüz 20 yıl vadeli konut satışlarına dair bütün ayrıntıları haberimizde sizler için açıkladı. Emlak Konut tarafında uygulamaya koyulan konut kampanyası kapsamında yer alan 30 farklı konut projesi kapsamında ne gibi ödeme seçeneklerinin yer aldığını ve bu kapsamda kampanyadan yararlanmak için ne gibi koşulların yer aldığını haberimizde ayrıntıları ile birlikte açıkladık.. Emlak Ve Vergi Masrafları

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları'nda 247 Bin TL'ye 1+1

Nevşehir Emlak Konutları satışları yarın başlıyor. Nevşehir Emlak Konutları Fiyatları ise 247 bin liradan başlayan fiyatlarla alıcılarını buluyor.Nevşehir Emlak Konutlarında 8 konut bloğu ve 1 ofis bloğu yükseliyor.

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Emlak Vergi Borcu Sorgulama

Yeni emlak vergi borcu sorgulama işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ni ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca belediyelerin internet siteleri üzerinden de emlak vergileri ödenebilmektedir.