Emlak Ve Vergi Masrafları

Emlak Ve Vergi Masrafları
Editör: Ahmet Yaman Emlak Rehberi 7 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Bir emlak alırken emlak ve vergi masrafları bilinmelidir. Bu masrafların tamamının bilinmesi durumunda sürpriz ödemelerle karşı karşıya kalınmamaktadır.

Emlak ve vergi masrafları arasında bulunan tapu harcı, alım-satım işlemleri yapılırken ortaya çıkan satış bedelinden alıcı ve satıcıdan olmak üzere yüzde 2 oranında alınan bedeldir. Bu bedel, gayrimenkulün emlak değerinden az olamamaktadır.

Emlak ve vergi masrafları arasında emlak vergisi de bulunmaktadır. Konutlarda emlak vergisi binde 1 oranındadır. Diğer binalarda ise bu oran binde 2’dir. Bu oranlar, büyükşehir belediye sınırlarının yanı sıra mücavir alanların içinde olanlara yüzde 100 oranında artırılarak uygulanmaktadır. Emlak vergisi ödenirken aynı zamanda yüzde 10 oranında “Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Katkı Payı” da ödenmektedir. Konutu satın alan ilk yıl emlak vergisi ödememektedir. Konutun satıldığı yılın emlak vergisini ödeyen, konutun satıcısıdır. Satın alınan konut için satışın yapıldığı yıl sonuna kadar belediyeye emlak vergisi beyannamesi verilmelidir.

Emlak ve vergi masrafları arasında, satın alınacak evin, hem satıldığı yıla hem de geçmiş yıllara ait olan ödenmemiş emlak vergilerinden alıcı ve satıcı ortaklaşa sorumlu olması da vardır. Bunun anlamı, birikmiş emlak vergilerinin evin yeni sahibinden alınabileceğidir. Bu nedenle satın alınacak gayrimenkulün geçmiş dönemlere ait emlak vergisinin olup olmadığı sorgulanmalıdır. Eski dönem ödemelerini vergi dairesinden ya da gayrimenkulü satan kişideki makbuzlardan öğrenme imkanı bulunmaktadır.

Emlak ve vergi masrafları Çevre Temizlik Vergisi’nden de oluşmaktadır. Bu vergi konutlar için su faturasının içinde ödenirken, işyerleri için aynı durum söz konusu değildir. Özellikle işyeri mülkü satın alınacaksa çevre temizlik vergilerinin ödenip ödenmediği araştırılmalıdır. Çevre Temizlik Vergisi mükellefiyeti, gayrimenkulün satın alınması ile başlamaktadır.

Gelir vergisi de emlak ve vergi masrafları arasında yer almaktadır. Gayrimenkulün satış bedeli ile maliyet bedeli arasında oluşan fark, değer artış kazancı olarak nitelendirilmekte ve vergilendirilmektedir. Gayrimenkulün 1 Ocak 2007 ve sonrasında satın alınması durumunda, satın aldıktan beş yıl sonra satılırsa, 1 Ocak 2007 yılından önce satın alındıysa, satın alındıktan 4 yıl sonra satıldığında değer artış kazancı vergisi ödenmemektedir.

Katma Değer Vergisi de emlak ve vergi masrafları kapsamındadır. İnşaattan satın alınan konutlarda daire alanı 150 metrekareye kadar olduğunda yüzde 1, 150 metrekareden büyük olduğunda ise yüzde 18 Katma Değer Vergisi ödenmektedir. Bu alanlar net alanlardır. İkinci el konutların alım-satımında bu oranlar geçerli olmamaktadır.

Emlak ve vergi masrafları olarak kira ödemelerinin de gelir vergisi kapsamında değerlendirilmesi gelmektedir. Bir yıl içinde belli oranı aşan kira gelirlerinden vergi alınmaktadır. Bu vergi, bir yıl içinde elde edilen kira gelirinin istisna tutarını aşması durumunda alınmaktadır. Bu vergi ödenmediğinde, vergi kaçakçılığı kapsamında değerlendirilmekte, yasal takip başlatılarak vergi faizi ile birlikte ödetilmektedir. Bu nedenle gerek kira vergisi gerekse diğer emlak ve vergi masrafları, aksatılmadan ödenmelidir.Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

İlginizi çekebilir

Lansman Nedir?

Lansman Nedir?

Tema Tasarım | Osgaka.com