Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

truck

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Polonya ve Romanya'da gerçekleştirdiği temaslara ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), darbe girişiminin ardından Türkiye aleyhine algı operasyonları yaptığını belirten Elvan, darbe girişimi ve sonrasında Türkiye'de yaşananları doğru şekilde aktarmak için yaklaşık 25 ülkeye seyahat düzenleyeceklerini söyledi. Elvan, söz konusu gezilere sivil toplum kuruluşlarının da katılacağına işaret ederek, bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye İhracatçılar Meclisinin önemli görevler üstlendiklerini ifade etti.

Polonya ve Romanya'daki görüşmelerin oldukça yararlı geçtiğini belirten Elvan, "FETÖ'nün algı operasyonundan etkilenen kesimler olduğunu gördük. Bunlar önemli ölçüde fikirlerini bu seyahatimizle değiştirdiler, ne kadar hain bir örgüt olduğunu gördüler. Bazı ülkelerin başına da ilerleyen yıllarda bu tür problemler gelebilir. Çünkü birçok ülkede FETÖ'nün yuvalandığını görüyoruz. Romanya'da üniversite dahil olmak üzere birçok anaokulu, orta okul ve lise bunların elinde. Bunların amaçlarını, hedeflerini aktardık. Biz FETÖ'yü tüm çıplaklığıyla açık seçik Avrupa'daki STK'lara anlatmalıyız." diye konuştu.

Romanya ve Polonya'dan FETÖ'ye kötü haber Elvan, Polonya Başbakan Yardımcısı ve Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Jaroslaw Gowin ve Romanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Ticaret ve İş Çevresi İlişkileri Bakanı Costin Grigore Borc ile yaptığı görüşmelerde FETÖ'nün iç yapısı ile kullandıkları yöntemlere dair bilgi verdiğini anlattı. Elvan, "Polonya'da FETÖ'nün lisesi, üniversitesi var. Bunları takibe aldıklarını, izlemede olduklarını ifade ettiler. Romanya Başbakan Yardımcısıyla yaptığım görüşmede de çok yeni şeyler öğrendiğini, hassasiyetle bu konuyu takip edeceklerini, hükümet düzeyinde bir çalışma yapacaklarını söyledi." değerlendirmesinde bulundu. FETÖ'nün, Türk ekonomisine yönelik birçok asparagas haber ürettiğini belirten Elvan, "İnanılmaz yalan haberlerin buralarda yayıldığını gördük. Örneğin yabancı bir gazeteci bana Türkiye'den 90 milyar avro çıktığını söyledi. Sosyal medyada FETÖ bu tür yalan haberler yayarak Türkiye ekonomisini çok kötüymüş gibi göstermeye çalışıyorlar." ifadelerini kullandı.

İlk kez uygulanacak Elvan, yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekmek için yeni bir teşvik sistemi oluşturulacağını belirterek, şunları kaydetti: "Özellikle proje bazlı bir destek mekanizması oluşturacağız. Arz güvenliği açısından önem taşıyan, stratejik sektörlerde ve petrokimya, enerji gibi büyük ölçekli yatırımlarda da bu sistemin faydasını göreceğimize inanıyorum, Yatırım yapmak isteyen firmayla Ekonomi Bakanlığı bir anlamda müzakere edecek ve ona göre mevcut teşvik sistemimizin ötesinde gerçekten Türkiye'ye önemli bir katkı sağlayacaksa ilave bir teşvik verebilme imkanına kavuşacağız. Bu yasa tasarımız Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti, bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Bunun yasalaşmasıyla birlikte Türkiye tarihinde ilk kez uygulanacak bir teşvik mekanizmasını devreye sokacağız. Bunun da yabancı yatırımcılar açısından oldukça cazip olacağını düşünüyorum. Türkiye'ye yabancı sermaye yatırımları gelmeye devam edecek. Yabancı sermayeyi çekme açısından Türkiye son 14 yılda başarılı performans elde etti. Biz bunu artırarak devam edeceğiz."

yatırım Lütfi Elvan teşvik sistemi

"Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor " Yorumlar

"Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor " Benzer Haberler


Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlıktan Sonra KDV'siz Ev Fırsatı!

Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlıktan Sonra KDV'siz Ev Fırsatı!

2017 yılına yeni teşviklerle adımını atmış olan gayrimenkul sektörü, beklentilerinin karşılığını almaya tek tek devam etmekte. Yerli yatırımcı adına tekrardan düzene oturtulmuş olan söz konusu KDV oranları, şuanda da yabancı alıcı için tekrardan düzenleniyor. Yabancı yatırımcılara konut alımlarında KDV oranı kalkacak. . Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

Öncelikli olarak Körfez ülkeleri olmak üzere toplamda 21.178 yabancı uyruklu kişiye, 19.091 konut ve 1.912 parsel satışı gerçekleştirildi. Türkiye'yi tercih edenlerin ilk baş sırasında, Iraklılar sonrasında ise, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve İngiltere vatandaşları geldi.

Yabancı Uyruklu Kişiler Nasıl Konut Alabilir

Yabancı Uyruklu Kişiler Nasıl Konut Alabilir

Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor . Yurt dışından ülkemize gelerek oturum izni alan yabancı uyruklu vatandaşların ülkemizden bir ev satın almak istemeleri halinde bir kısım işlemleri yerine getirmeleri gerekmektedir. tapu müdürlüklerinde gerçekleşen tapu devir işlemi normalden biraz daha farklı olarak yürümektedir. Ayrıntılar haberimizde…

Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Polonya ve Romanya'da gerçekleştirdiği temaslara ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. . Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

Yabancı Uyruklular Konut ve İş Yeri İçin %0 KDV Ödeyecek!

Yabancı Uyruklular Konut ve İş Yeri İçin %0 KDV Ödeyecek!

Yabancılarla 6 aydan fazla yurt dışında yaşamış olan ve hayatlarını orda devam ettirmekte olan Türk vatandaşları, satış bedelini yurt dışından sağlayacak olan dövizle ödemeleri şartı konularak, ilk kez sahip oldukları iş yeri ve konuta yönelik KDV ödemesi yapmayacaklar. Bu kapsamda yabancılara yönelik satışların ve ülkeye girecek dövizin artış göstereceği belirleniyor.

Yabancı Yatırımlar Çanakkale'den 100.000.000 TL'lik Arazi Satın Aldı!

Yabancı Yatırımlar Çanakkale'den 100.000.000 TL'lik Arazi Satın Aldı!

Çanakkale 18 Mart Köprüsü etrafında yabancı bireyler günümüze kadar toplam olarak 100 Milyon TL'lik araziyi kendi bünyelerine kattılar. İlgi göstermekte olan yabancı yatırımların %70'i Araplardan oluşuyor. . Yabancı yatırımcı için yeni teşvik sistemi geliyor

Yabancı Konut Yatırımcıları Teşvikleri Kaçırmak İstemiyor!

Yabancı Konut Yatırımcıları Teşvikleri Kaçırmak İstemiyor!

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kabadayı, hükümet tarafından yabancılara yapılan çok ciddi teşvikleri, yabancı uyruklu yatıri ımcıların kaçırmak istemediğini aktardı.

Gayrimenkul Sektörü Yabancı Uyruklu Yatırımcılardan Yana Umutlu!

Gayrimenkul Sektörü Yabancı Uyruklu Yatırımcılardan Yana Umutlu!

İstanbul dahilinde site tarzı projelerde konutların birim metrekare fiyatları 5.000 TL'ye kadar uzanıyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konuya yönelik gerçekleştirdiği açıklama neticesinde, Gayrimenkulün bu konu üzerinde umudunun, yabancı yatırımcı olarak ön plana çıktığını dile getirdi.