Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak

truck

Ülke çapında nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde ki trafik sıkışıklığı durumu artık can sıkıcı bir noktaya gelmiş bulunuyor. Bu trafik sıkışıklığı konusunun en yoğun yaşandığı illerin başında İstanbul gelmektedir. Bu trafik sorununa bir çözüm olması açısından Üsküdar – Çekmeköy metro hattı çalışmaları yılın son günlerinde tamamlanarak açılması bekleniyor.

Ülke çapında nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde ki trafik sıkışıklığı durumu artık can sıkıcı bir noktaya gelmiş bulunuyor. Bu trafik sıkışıklığı konusunun en yoğun yaşandığı illerin başında İstanbul gelmektedir. Yıllar boyu sürekli olarak büyük göç dalgalarına maruz kalan İstanbul’da, hem nüfusun olması gerekenden fazla olması hem de bu nüfus yoğunluğuna bağlı olarak trafik yoğunluğunun da artış göstermesi artık çözüme kavuşması gereken bir sorundur. Bu bağlamda çalışmalar yürüten ilgili makamlar, Üsküdar ile Çekmeköy arasına yeni bir metro hattı inşaatı başlatmışlardı.

Ülkemizin ilk makinistsiz metro hattı olan Üsküdar – Ümraniye - Sancaktepe – Çekmeköy metrosu bu yıl sonunda hizmete geçirilmesi yönünde çalışmalar sürüyor. İstanbul’da Anadolu yakası ikin ikinci metro hattı olma özelliğini taşıyan metro hattında, diğer hatlarda olmayan ve ilk defa hayat geçirilecek bir sistem olan peron kapı sistemi kullanılacak. Bu metro hattının inşa aşamasının sona erip faaliyete geçmesi ile birlikte Üsküdar ile Çekmeköy arasındaki mesafe 27 dakikalık bir yolculuk süresine inmiş olacak.

İnşa aşamasının büyük bir hızla devam etmekte olan yeni metro hattı barındırdığı özelliklerle diğer metrolardan ayırt edici bir konumda olacak. Metro çalışmasının sona erip faaliyete geçmesi ile birlikte ülkemiz vatandaşları ilk defa sürücüsüz bir metroya binmiş olacaklar. Üsküdar – Çekmeköy metro hattının inşa sürecinin bitmesi ile birlikte uygulanmaya başlayacak bir diğer ilk ise istasyonlarda bulunacak olan peron kapı uygulamasıdır.

Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak

Söz etmekte olduğumuz uygulamalar ile yolculuk boyunca vatandaşlarımız daha güvenli ve içi rahat bir şekilde seyahat ederek ray hattına düşme kazalarını engellemek amacı ile işlev görecektir. Bütün kontrol ve seyahati bilgisayar ortamı üzerinden kontrol edilecek olan metro hattında yer alan metro araçlarının makinist kabinleri bulunmayacaktır. Bu sayede ön vagonda yer alan yolcular kontrol kabininin yerine cam olması sayesinde hem yolculuk güzergahını seyredebilecek hem de daha fazla yolu kapasitesi elde edilmiş olacak.

Olası bir acil durumda yolcu yönlendirmesi otomatik olarak gerçekleşecektir. Bunun yanı sıra olası bir arza durumundan ötürü faaliyette aksamaya yol açmaması için kontrol sistemi ve araçlar üzerinde arıza meydana gelme olasılığı oldukça düşük, güvenlik seviyesi yüksek ve yedek parçası tedarik edilmiş olan ekipmanlar kullanıldı. 11 istasyon üzerinden yolcu alacak olan metro hattının inşaat çalışmaları yılın son günlerinde son bularak açılışının yapılması bekleniyor.

"Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak" Yorumlar

"Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak" Benzer Haberler


Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak

Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak

Ülke çapında nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde ki trafik sıkışıklığı durumu artık can sıkıcı bir noktaya gelmiş bulunuyor. Bu trafik sıkışıklığı konusunun en yoğun yaşandığı illerin başında İstanbul gelmektedir. Bu trafik sorununa bir çözüm olması açısından Üsküdar – Çekmeköy metro hattı çalışmaları yılın son günlerinde tamamlanarak açılması bekleniyor.. Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak

Üsküdar Sahiline

Üsküdar Sahiline "Dolgu Alan" Geliyor!

Üsküdar sahilinde bulunan Şemsi Paşa Camisiyle Üsküdar iskelesi arasındaki boş sahil kısmı doldurulacak.

Üsküdar Kentsel Dönüşüm İle Yenileniyor!

Üsküdar Kentsel Dönüşüm İle Yenileniyor!

Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak. Sinem Bircan, yapımı yıllarca süren raylı sistemler, Harem otogarının Dudullu’ya taşınması projesi ve geniş kapsamlı meydan düzenlemeleri gibi projelerle yıllardır değişim içinde bulunan Üsküdar’da kentsel dönüşümün başlatıldığını belirtiyor.

Üsküdar'da Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

Üsküdar'da Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

Tarihi ilçe olan Üsküdar'da örnek bir kentsel dönüşüm proje çalışması yapacaklarını iletmiş olan Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen, 1 kişinin dahi mahalleden gitmeden kentsel dönüşüm yapılması için büyük önlemler aldıklarını ileterek, "Aynı muhitte kiraya çıkmak için iki kez taşınma ve sürekli kira yardımı verilecek" dedi.. Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak

Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli Çalışmalarına Yeşil Işık Yandı!

Kabataş-Üsküdar Yaya Tüneli Çalışmalarına Yeşil Işık Yandı!

Asya ve Avrupa yakasını İstanbul Boğazı'nın altından yaya yoluyla birleştirecek olan Kabataş - Üsküdar Yaya Tüneli Projesi çerçevesinde sondaj çalışmalarına start verilmiş durumda. Çalışmaların 2019 yılında tamama ermesi hedefler dahilinde yer alıyor.

Üsküdar'a iki yeni mega proje

Üsküdar'a iki yeni mega proje

Üsküdar Belediyesi Meclisi, Üsküdar-Beykoz metro hattı ve Harem-Küçüksu Tünelini hayata geçirme kararı aldı. Üsküdar – Çekmeköy Metrosu Ne Zaman Açılacak

Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!

Türkiye'nin Sürücüsüz İlk Metrosu, Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Açıldı!

İstanbullular, günlük 700 bin yolcuya hizmet verecek olan yeni metro hattına kavuştu. Sürücüsüz olarak hizmet verecek olan Üsküdar-Ümraniye metro hattı Türkiye'de bir ilk olarak biliniyor. Marmaray ve Metrobüs güzergahları ile entegre olarak planlanan projenin kalan kısımları ile 2018 yılının ilk yarısında tamamlanıyor olacak.

Üsküdar Dolgu Alan Proje Detayları

Üsküdar Dolgu Alan Proje Detayları

Radar kulesinden gezi parkına kadar olan 1200 m uzunluğunda bulunan sahil bandında, toplamda 10.750 metrekare deniz alanına dolgu alan yapılacak. Bu kısımın ise yeni meydan olacağı söyleniyor.