Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı

truck

Van’da 2014 yılında yapımına başlanan ve Türkiye’nin ilk prefabrik tüneli olma özelliği taşıyan Karabet Kar Tüneli hizmete girdi.

Kışın olumsuz hava koşullarının etkili olması ve aylarca yolunun kapalı kalmasından dolayı "Dokuzuncu gezegen" olarak adlandırılan Bahçesaray, Karayolları 11. Van Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilen kar tüneli sayesinde artık altın çağını yaşayacak. İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Karayolları 11. Van Bölge Müdürü Ahmet Turan Gülhaş, 2014 yılında yapımına başlanan ve çalışmaları tamamlanan Karabet Kar Tüneli'ni faal hale getirdiklerini söyledi. Gülhaş, “Biliyorsunuz Van-Bahçesaray karayolunun 15. kilometresinde bulunan, kış aylarında yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle geçit vermeyen 3010 rakımlı Karabet Geçidi adeta sürücülerin korkulu rüyası olmuştu. Bizim yaptığımız Karabet Kar Tüneli ile sürücülerimizin bu kâbusu inşallah sona eriyor” dedi.

"TÜRKİYE'DE BİR İLK"

Karabet Kar Tüneli'nin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden Gülhaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bağlantı yolları ile birlikte 2 bin 300 metre olan ve yüksekliği 5 metre 30 santimetre olan tünelimiz, Türkiye’de bir ilk. Tünelimizin kolon ve kirişleri prefabrik olmak suretiyle fabrikada üretildi ve sahada monte edildi. Tünel Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) ile birlikte yaklaşık olarak 58 milyon TL’ye mal oldu. Bu tünelimizle birlikte ilçe halkımız bundan sonra kar ve tipi nedeniyle hem yolda kalmayacak hem de konforlu seyahat etmenin farkını da yaşayacaklardır.”

Yılın ilk karı yağmasına rağmen yolların açık olmasının sevincini yaşayan ilçe halkı ve sürücüler ise, durumdan memnun olduklarını söylediler. Yaklaşık 10 yıldır ilçeye gidip geldiğini anlatan Yunus Berge adlı sürücü, “En tehlikeli bölgeler buralardır. Çığın en fazla geldiği nokta, tünelin yapıldığı bu alanlardır. Çığ düştüğünde rahatlıkla 10 kat kar kütlesi üst üste gelmekteydi. Kar tüneli sayesinde buralardaki çığ korkusundan kurtulmuş olduk. Artık rahatlıkla gidip gelebiliyoruz. Çeşmenin bulunduğu alanda da çığ tehlikesi var. Oralar da ileride yapılacak diye biliyoruz. Emeği geçenlerden Allahrazı olsun. Bu tünelin yapılması bizleri rahatlattı” diye konuştu.

Geçmişte birçok kaza ve çığ felaketinin yaşandığını anlatan Berge, “Özellikle kış aylarında bu yollardayız. Sağ olsun Karayolları ekiplerini hep yanımızda görüyoruz. Daha önce yolda kaldık ve çığ felaketlerine şahit olduk. Buralarda can güvenliği yoktu” ifadelerini kullandı. Şırnak’tan geldiğini ve ilçeye kömür taşıdığını anlatan TIR şoförü Ahmet Şanlı da, “Yaklaşık iki gündür yoldayız. Yükümüzü boşaltmaya gidiyoruz. Bir hafta önce geldim. Yollar iyidir. Burası da çok güzel oldu. Karayolları ekiplerinden de memnunuz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun” dedi. 

“İNSANLAR ARTIK KARDAN DOLAYI ÖLMEYECEK”

Tünelin açılmasından dolayı mutlu olduklarını anlatan ilçe sakinlerinden Ömer Çalık ve Orhan Kaplan, “Bir senedir burada çalışmalar yapılıyordu. Daha önce vatandaşlar kardan dolayı çok zorluk yaşıyordu. Bu sene tünel yapıldı. Devletimizden Allah razı olsun, vatandaşlarımız rahat gidip gelebiliyor. İnsanlar artık burada kardan dolayı ölmeyecek. Buna sebep olanlara çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştular.

"Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı" Yorumlar

"Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı" Benzer Haberler


Ağaoğlu: Moody's Körfez parasının Türkiye'ye gelmesini istemiyor

Ağaoğlu: Moody's Körfez parasının Türkiye'ye gelmesini istemiyor

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Batı bankalarının "Türkiye’ye para aktarmayın, yatırım yapmayın" şeklinde Körfez yatırımcılarına resmi yazı gönderdiğini söylerken Moody's'in de Türkiye'ye para gelmemesi için kararlar aldığını belirtti.. Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı

AVM'lerde Dövizle Kira Sadece Türkiye'de Var!

AVM'lerde Dövizle Kira Sadece Türkiye'de Var!

DeFacto şirketi CEO'su İhsan Ateş, "16 ülkede toplam mağazamız var, diğer tüm ülkelerle yerel para biriminde kira ödemesi yapıyoruz, fakat Türkiye'de Dolar ve Euro var, buda sadece Türkiye'ye özel olan bir şey dedi.

Türkiye'nin Dev Projeleri Ders Kitaplarında Gösterilecek

Türkiye'nin Dev Projeleri Ders Kitaplarında Gösterilecek

Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı. Türkiye için bir devri kapatıp yeni bir devir açar nitelikte olan projeler ders kitaplarına giriyor. Öğrenciler, uluslararası gücün simgesi olarak beliren 3. Havaalanı, Marmaray ve Kanal İstanbul'u Coğrafya dersinde öğrenecek.

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

2016 Yılında Türkiye'de 21.000 Yabancı Tapu Sahibi Oldu!

Öncelikli olarak Körfez ülkeleri olmak üzere toplamda 21.178 yabancı uyruklu kişiye, 19.091 konut ve 1.912 parsel satışı gerçekleştirildi. Türkiye'yi tercih edenlerin ilk baş sırasında, Iraklılar sonrasında ise, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve İngiltere vatandaşları geldi. . Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı

Türkiye'nin Konuta Olan Güvenci Tam!

Türkiye'nin Konuta Olan Güvenci Tam!

Ülke çevresinde kasım ayı içerisinde 132.655 konut satışı gerçekleştirildi. Şuana kadar bütün zamanlar kapsamında 100 yıldır en yüksek konut satışı 2016 kasım ayında yapılmış durumdayken eş zamanlı olarak konut kredili satışlar ise 48.941 satışla kendi rekorunu kırmış durumda. Kasım 2016 gayrimenkul sektörü için rekor üstüne rekor ayı oldu.

Türkiye'den 1 milyon dolarlık gayrimenkul alana vatandaşlık verilecek!

Türkiye'den 1 milyon dolarlık gayrimenkul alana vatandaşlık verilecek!

En az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan, en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek. . Türkiye'de bir ilk! Hizmete açıldı

Aykar İnşaat, Stosa markasını Türkiye'ye getiriyor

Aykar İnşaat, Stosa markasını Türkiye'ye getiriyor

Türkiye pazarına girme kararı alan yarım asırlık marka ‘Stosa’; Aykar İnşaat tarafından Türkiye’ye getiriliyor.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın şehir mobilyaları Türkiye'den

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın şehir mobilyaları Türkiye'den

Hebo Yapı Satış Müdürü Başak Şahindoğan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan oldukça fazla şehir mobilyaları talebi aldıklarını bildirdi.