Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ne Kadar Sürede Çıkar?

truck

Tedarikçiler aracılığı ile satın almış olduğunuz bir ürünün 7 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmadan iadesini gerçekleştirebilir. Eğer söz konusu ürün iadesi için itiraz etme ya da sürenin dolması için oyalayan üreticiler için tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Tüketici hakem heyeti hakkında daha ayrıntılı bilgi için haberimize göz atınız.

Sıkça karşılaşılan bir sorun haline gelmeye başlayan Tüketici Hakem Heyetinin uzun sürede geri dönüş yapması durumuna bir açıklık getirmek gerekirse, tüketici kesim ile satıcı kesim arasında oluşabilecek sorunlar doğrultusunda bu sorunlara çözüm olma görevini üstlenen resmi mercilere Tüketici Hakem Heyeti denmektedir. Söz konusu Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunmak her vatandaşın sahip olduğu hukuki bir haktır.

Üretici tarafından imal edilen ürün perakendeci tarafından edinilerek tüketici kesime sunulmaktadır. Bu perakendecilerden satın almış olduğunuz mal ne kadar yüksek ya da düşük fiyatta olursa olsun söz konusu maldan memnun kalmamanız halinde ya da söz konusu malın kusurlu olması durumuna rağmen söz konusu malı almış olduğunuz tedarikçi malı iade almıyor ise ya da garantisi kapsamında sevişe almayı kabul etmiyor ise bu durum karşısında tereddüt yaşamadan tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz.

Tüketici kesim bu söz ettiğimiz tüketici hakem heyetine başvuruda bulunma haklarından habersizler ya da bu haklarından haberleri yoktur. Tedarikçiler aracılığı ile satın almış olduğunuz bir ürünü hiçbir gerekçe göstermek zorunda olmadan 7 gün içerisinde iade edebilme hakkına sahipsiniz. Bu hakkın var olmasından ötürü bazı tedarikçi ya da üretici firmalar bu söz ettiğimiz süreyi doldurup iade hakkının ortadan kalması için tüketicileri farklı bahanelerle oyalamaktadır.

Perakendecilerden ya da doğrudan üreticilerden satın almış olduğunuz bir ürün eğer hoşunuza gitmez memnun kalmazsanız tereddüt etmeden ürünü iade edebilirsiniz. Söz konusu ürünü iade almak konusunda aksilik çıkaran şirketleri ya da firmaları bahsetmiş olduğumuz tüketici hakem heyetine şikayet etmelisiniz.

Bu durumun yanı sıra garanti süreci boyunca meydana gelebilecek arızalardan dolayı ürünün garantiye göndermek sureti ile servis bakım işlemi görmesi gerekmektedir. Söz konusu arızalı ürünün servis bakımını yapmayı reddeden ya da tüketici hatası bahanesini öne sürerek servis ücreti talep eden firmaları da tüketici hakem heyetlerine şikayet edebilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ne Kadar Sürede Çıkar?

Söz konusu tüketici hakem heyetleri kendilerine gelen bütün başvuruları en geç 3 aylık bir süreç içerisinde karara bağlamaktadır. Tüketici hakem heyetlerinin almış olduğu kararlar 5 günlük bir süreç içerisinde İl Müdürlüklerine ya da Kaymakamlık binalarında yer alan duyuru panosuna asılmaktadır. Dava sürecini kaybeden taraflar Tüketici Mahkemesi’ne başvuruda bulunabilir. Davacı olan taraf mahkemede verilen karara uymak zorundadır. 

"Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ne Kadar Sürede Çıkar?" Yorumlar

"Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ne Kadar Sürede Çıkar?" Benzer Haberler


Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ne Kadar Sürede Çıkar?

Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ne Kadar Sürede Çıkar?

Tedarikçiler aracılığı ile satın almış olduğunuz bir ürünün 7 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmadan iadesini gerçekleştirebilir. Eğer söz konusu ürün iadesi için itiraz etme ya da sürenin dolması için oyalayan üreticiler için tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Tüketici hakem heyeti hakkında daha ayrıntılı bilgi için haberimize göz atınız.. Tüketici Hakem Heyeti Kararları Ne Kadar Sürede Çıkar?