Tolon Fabrikası Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yıkılıyor!

truck

Bursa üzerinde 1950'li yıllarda ilk yerli çamaşır ve bulaşık makinesinin üretimini gerçekleştirmiş olan Tolon Fabrikası'nın kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yıkım işlemi gerçekleştirilmeye başlandı.

Bursa'da ilk yerli olarak çamaşır ve bulaşık makinelerinin üretilmiş olduğu Tolon Fabrikası, kentsel dönüşüm projesi çerçevesini alarak yıkılıyor.

Bursa üzerinde 1950'li yıllarda ilk yerli çamaşır ve bulaşık makinesinin üretimini gerçekleştirmiş olan Tolon Fabrikası'nın kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yıkım işlemi gerçekleştirilmeye başlandı.

Merkez Osmangazi ilçesi Soğanlı Mahallesi Tabakhaneler Bölgesi'ndeki fabrikasının yıkılmasına tepkisini koymuş olan Mimarla Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek, Tolon Fabrikası'nın cumhuriyet döneminin sivil mimari örneklerinden biri olduğunu belirtti. Koruma Kurulu'nun yıkılma tehlisi olabilir kararı bile tebliğ edilmeden cuma günü, hızlı bir şekilde yıkımlara başlanacağını söyledi.

Yıkımın ana yol üzerinden kesinlikle görünmesini kapatan bir alan üzerinden başlayan yıkım çalışmaları için Şimşek, "Bu şehrin yöneticileri bu kente ihanet etmeye devam ediyorlar. Tarih, Bursa'ya bunları yapanı affetmeyecektir" dedi.

Gözyaşlarını döke döke yıkım çalışmalarını izlemekte olan Mimarla Odası Bursa Şubesi ÇED Kurulu Sekreteri Mimar Defne Benol'sa "Koruma yasası ilk kez Fransa'da ilk adı ‘hatıralar için kanun' olarak çıkartılmıştır. Biz tarihi mirasımızı, bu topraklarda yapılmış ilk çamaşır makinası fabrikamızın binasını koruyamıyoruz. Böyle bir mirası yok ederek nereye varılmak isteniyor anlayamıyoruz" diye konuştu.

Yıkıma tepkilerini dile getirmiş olan Şehir Plancısı ve Mimar Osman Ayrandilli, Başka yapıları yıkamayan belediye Cumhuriyet döneminin Bursa üzerinde bulunan en mühim örneklerinden olan bu fabrikayı yıkarken hiç tereddüt etmemektedir dedi.

Makina Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart ise Tolon Fabrikası'nı yıkmayı geçtim buna tanıklık etmek bile çok üzücü bir durum ded.

Yıkım kararıyla ilgili ve alakalı proje uygulamalarının proje demokrasisinden çok çok uzakta ve genel olarak hata payının yüksek olduğunu ileten Mart, "Verilen hatalı kararlarla kente karşı suç işleniyor" dedi.
Bursa Osmangazi Belediye Meclis üyesi MHP'li Cemil Aydın ise "Türkiye'nin ilk çamaşır makinası fabrikasının korunacağı söylenen bina an itibariyle yıkılıyor. Verilen sözler yine unutuldu şehrin tarihi mirası yok edildi" dedi.

TOLON FABRİKASI

Şuan aktif olarak yıkım çalışmalarına ara verilmeden devam edilmekte olan bina üzerinde 1950 yılında ilk yerli çamaşır ve bulaşık makinesinin üretimi gerçekleştirildi. Fabrikanın kurucusu olan Kamil Tolon, Hukuk Fakültesinden mezun olmasına karşın Türkiye üzerinde birçok makinenin yerli üretimlerini bizzat kendi ilk olarak yaptı. Tüm yerli üretimlerini kendi tasarımıyla yapmakta.

Kamil Tolon;

1945 yılında Türkiye'nin ilk dokuma tezgahını, bobin sarma ve çözgü makinesini tasarlayıp, üretti. 
1948 yılında da Türkiye'nin ilk biçer-döverini üretti 
1949'da ilk santrifüjlü su pompası üretti 
1952'de ilk elektrik motorunu üretmeyi başardı.
Kamil Tolon 1950 yılı içerisinde, 100 kişilik lojmanı ve 7.000 metrekare kapalı alanı bulunmakta olan fabrikayı kurdu. İleri görüşlülüğüyle bilinmekte olan Kamil Tolon, üretmiş olduğu ürünlerinin 1953 yılından itibaren o zamanki adıyla İhtira Beratı'nı şuan ki adıyla patent hakkını aldı. 1990'lı yıllarda yeni tesislerine taşınmış olan Tolon firması günümüzde sanayi tipi çamaşır ve kurutma makinaları imalatını yapmaktalar. 

"Tolon Fabrikası Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yıkılıyor!" Yorumlar

"Tolon Fabrikası Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yıkılıyor!" Benzer Haberler


Tolon Fabrikası Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yıkılıyor!

Tolon Fabrikası Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yıkılıyor!

Bursa üzerinde 1950'li yıllarda ilk yerli çamaşır ve bulaşık makinesinin üretimini gerçekleştirmiş olan Tolon Fabrikası'nın kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yıkım işlemi gerçekleştirilmeye başlandı.. Tolon Fabrikası Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında Yıkılıyor!