Tapu Temiz Kağıdı Nedir?

truck

Tapu halk arasında bilinen adı ile Tapu Senedi gayrümülk üzerinde ki söz hakkı olan hak sahibini belirten Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilmiş resmi belgedir. Tapu temiz kağıdı şifahen ve ya belgeli olarak alınabilir.

Tapu halk arasında bilinen adı ile Tapu Senedi gayrümülk üzerinde ki söz hakkı olan hak sahibini belirten Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilmiş resmi belgedir.

Tapu; üst bölüm, orta bölüm ve alt bölümden oluşur.

Bütün tapuların üst bölümünde söz konusu malın bulunduğu İli, İlçesi, mahalle, mevki ile pafta, ada, parsel bilgileri ve yüzölçümü bilgileri yer alır.

Orta bölüm ise söz konusu taşınmazın türüne ve niteliğine göre değişkenlik göstermektedir. Tapuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta orta bölümde yer alan sahibi kısmıdır. Çünkü söz konusu taşınmazın hisseli olup olmadığını bu bölümde görebilirsiniz. Taşınmaz hisseli değilse isim kısmında tek kişinin adı  hisse toplamında da 1 yazar. Hisseli tapuda ise bütün hissedarların isimleri yer alır.

Tapunun son bölümü olan alt bölümde tapunun; geldisi, yevmiye, cilt, sahife, sıra numaraları, tarihi ve gittisi yer alır. 

Tapu işlemleri için artık internet ve Alo 181 üzerinden TC Kimlik Numarası ve Tapu Senedi bilgileriniz ile randevu almak gerekmektedir. Alınan bu randevu sayesinde randevu saatinde gidilerek beklemeden işlemlerinizi halledebilirsiniz. Aynı gün içinde randevu almanız mümkün olup işlemlerinizden en az 15 dakika önce randevu almalı ve randevu saatine zamanında gitmelisiniz. Aksi takdirde randevunuz iptal edilecektir.

Tapu işlemlerinde alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı belgeler istenilmektedir. 

Satıcıdan istenilen belgeler; 

- Tapu aslı ve fotokopisi, 

- Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi ( Nüfus cüzdanı yerine pasaport ya da ehliyette kabul edilmektedir) 

- 1 adet vesikalık fotoğraf,

- Taşınmaza ait temiz kağıdı, 

Alıcıdan istenilen belgeler;

- Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi  ( Nüfus cüzdanı yerine pasaport ya da ehliyette kabul edilmektedir)

- Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK ) Poliçesi

- 2 adet vesikalık fotoğraf istenilmektedir.

Tapu Temiz Kağıdı Nedir Ve Nereden Alınır?    

Tapu temiz kağıdı diğer bilinen adı ile Takdiyat, taşınmaz üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını gösteren resmi bir belgedir.

Tapu temiz kağıdı şifahen ve ya belgeli olarak alınabilir. Tapu temiz kağıdını söz konusu taşınmazın bulunduğu Belediye' nin Emlak Vergi Dairesi biriminden temin edilebilmektedir.

Taşınmaza ait bina ve çevre temizlik vergisi borçlarının olması halinde Tapu Temiz Kağıdı alınamamaktadır. Borçların tamamı ödendikten sonra Tapu Temiz Kağıdı alınabilir.  

         
Tapuda Yer Alan Yevmiye No Nedir? 

Tapu ile ilgili tüm işlemler Tapu Sicil Müdürlüğü' nde resmi bir defterde kayıt altına alınmaktadır. Kayıtların tutulduğu bu resmi deftere yevmiye defteri denilmektedir.

Yevmiye defteri tutulurken tüm kayıtlar tarih ve sıra numarası verilerek resmiyete geçirilir. Bu tarih ve sıra numarasına yevmiye tarihi ve yevmiye numarası denilmektedir.

Yevmiye numarası Tapu Sicil Müdürlüğü' nde yapılan onlarca işin karışmamasını düzen içinde ilerlemesini sağlıyor. Yevmiye defteri sayesinde geçmiş işlemlere ait bilgilere ulaşılabilmekte ve gereken işlemler yapılabilmektedir.

Yevmiye defteri düzgün tutulmalı, sıra numarası ardı ardını izlemeli ve eksiklik olmamalıdır. 

Tapuda Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?                

Tapu kayıtlarında isim ya da soyadı yanlışlıkları yanlış anlaşılması neticesinde sık rastlanan bir durumdur. Yanlış yazılan bilgilerin düzeltilebilmesi için bilgileri yanlış yazılan söz konusu kişinin taşınmazın bulunduğu yerde ki Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapması gerekmektedir.

İsim ya da soyadı yanlışlıklarının düzeltilmesi için Nüfus Müdürlüğü' nden söz konusu kişi hakkında tüm bilgi, belge ve nüfus kaydı, yanlışlığı tespit edip şahit olacak kişilerin sağ olup olmadığı, söz konusu kişi dışında aynı adı ve soyadı taşıyan başka birinin olup olmadığı ve yine aynı adı ve soyadı taşıyan dahili davacıların olup olmadığı araştırılırak dava neticelendirilir.  

Taşınmaz mal sahibi evlenen ve ya boşanan bayanların soyadlarının değişimi halinde ise Mahkemeye dava açılması ve Mahkeme harç masraflarının ödenmesi gerekmektedir.

Boşandıktan sonra kocasının soyadını kullanmaya devam eden bayanlar açısından ise tapu da değişiklik yapmaya gerek yoktur. 

"Tapu Temiz Kağıdı Nedir? " Yorumlar

"Tapu Temiz Kağıdı Nedir? " Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Temiz Kağıdı Nedir?

2017 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2017 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Temiz Kağıdı Nedir? . Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Temiz Kağıdı Nedir?

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2017

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2017

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Temiz Kağıdı Nedir?

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…