Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir? | Emlakta Haber

Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?

truck

Tapu alım satımlarında hem alıcıdan hem de satıcıdan çeşitli belge istenmektedir ve bu belgelerin eksiksiz olması, işlemi hızlandırmaktadır. Peki, tapu satışında gerekli belgeler nelerdir?

Tapu satışında gerekli belgeler arasında satıcıdan bir adet fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, T.C. Kimlik Numarası, tapunun fotokopisi, belediyeden alınan emlak beyan değeri ile kat mülkiyeti tapusu olan yer için Zorunlu Deprem Sigortası poliçesinin fotokopisi istenmektedir. Alıcı içinse istenen belgeler, iki adet fotoğrafla nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ile T.C. Kimlik Numarası’dır.

Tapu müdürlüklerine bu belgelerle başvuru yapılması halinde tüm işlemler hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. İşlem yapılacağı gün sıra beklememek için de tapu alım satım işleminin yapılacağı ilgili tapu müdürlüğünden online randevu alınmalıdır.

Tapu satışında gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Tapu Sicil Müdürlüklerine bizzat ya da vekaletname ile yetkili kılınan kişinin aracılığı ile başvurulmalıdır. Tapu işlemlerinde nüfus cüzdanı ve pasaportun haricinde başka bir belge kullanılamamaktadır. Bu nedenle bunlardan herhangi birinin aslı ibraz edilmelidir.

Alıcı ya da satıcıdan birinin okuma yazma bilmemesi halinde iki şehitle, işitme engelli olması ya da Türkçe bilmemesi durumunda iki şehit ve yeminli bir tercümanla müracaat edilmelidir. Vekaletnamelerin noter aracılığı ile düzenlenmesi ve fotoğraflı olması da şarttır.

Tapu dairesinde imzalanan evrak kesinlikle okunmalıdır. Herhangi bir şekilde tereddüt olması durumunda evrakı ilgili memur ya da tapu müdürüyle ile görüşerek yaşanan tereddütle ilgili detaylı bilgi alınmalıdır. Alıcı ya da satıcıdan birinin şirket olması halinde, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki ticaret sicil memurluğundan yetki belgesi ve imza sirküleri ile başvurulmalıdır. Yetki belgesinin işlem yılı içinde alınmış olması gereklidir. İmza sirkülerinin ise aslı ya da noter tasdikli sureti olmalıdır.

Tapu satışında gerekli belgeler istendiğinde, alıcı ve satıcının T.C. Kimlik Numarası’nı ve vergi numarasını belgeli olarak ibraz etmeleri gereklidir. Tüzel kişilik olması durumunda ise şirket vergi numarası ile yetki verilmiş şirket temsilcisinin T.C. Kimlik Numarası sunulmalıdır.

Tapu satışında gerekli belgeler arasında  gayrimenkulün mesken ya da işyeri olmasının yanı sıra üzerinde konut niteliğine sahip kısımların olması durumunda DASK poliçesi de bulunmaktadır. Başvurunun tamamlanmasının ardından iş imza aşamasına geldiğinde, cep telefonuna SMS ile bildirilmektedir. Mesajın içeriği de “tapu harçlarını ödedikten sonra imzaya geliniz” olmaktadır ve mesajın içeriğinde gelinecek saat de belirtilmektedir. Tapu harcının sorgulandıktan sonra bankaya gitmeden önce miktarının öğrenilmesinde yarar vardır. İlgili bankaya harçların yatırılmasının ardından vurgulanan saatte tapu sicil müdürlüğünde ödeme makbuzları ve T.C. Kimlik Numarası’nın yer aldığı nüfus cüzdanı ile hazır bulunulması gereklidir.

Tapu satışında gerekli belgeler hazırlanmadığında tapu sicil müdürlüklerinde işlemler uzun sürebilmektedir. Bunun için belediye rayiç bedeli belgesi, vergi borcu yoktur yazısı ile istenilen diğer belgeler bir gün öncesinden hazırlanmalıdır. 

"Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?" Yorumlar

"Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2018 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2018

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…