Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tapu Satışında Gerekli Belgeler Nelerdir?
Editör: Hasan Aker Emlak Rehberi 13 Ekim 2016
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Oyu Sen Ver)
Loading...

Tapu satışında gerekli belgeler arasında satıcıdan bir adet fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, T.C. Kimlik Numarası, tapunun fotokopisi, belediyeden alınan emlak beyan değeri ile kat mülkiyeti tapusu olan yer için Zorunlu Deprem Sigortası poliçesinin fotokopisi istenmektedir. Alıcı içinse istenen belgeler, iki adet fotoğrafla nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ile T.C. Kimlik Numarası’dır.

Tapu müdürlüklerine bu belgelerle başvuru yapılması halinde tüm işlemler hızlı bir şekilde sonuçlandırılmaktadır. İşlem yapılacağı gün sıra beklememek için de tapu alım satım işleminin yapılacağı ilgili tapu müdürlüğünden online randevu alınmalıdır.

Tapu satışında gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Tapu Sicil Müdürlüklerine bizzat ya da vekaletname ile yetkili kılınan kişinin aracılığı ile başvurulmalıdır. Tapu işlemlerinde nüfus cüzdanı ve pasaportun haricinde başka bir belge kullanılamamaktadır. Bu nedenle bunlardan herhangi birinin aslı ibraz edilmelidir.

Alıcı ya da satıcıdan birinin okuma yazma bilmemesi halinde iki şehitle, işitme engelli olması ya da Türkçe bilmemesi durumunda iki şehit ve yeminli bir tercümanla müracaat edilmelidir. Vekaletnamelerin noter aracılığı ile düzenlenmesi ve fotoğraflı olması da şarttır.

Tapu dairesinde imzalanan evrak kesinlikle okunmalıdır. Herhangi bir şekilde tereddüt olması durumunda evrakı ilgili memur ya da tapu müdürüyle ile görüşerek yaşanan tereddütle ilgili detaylı bilgi alınmalıdır. Alıcı ya da satıcıdan birinin şirket olması halinde, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki ticaret sicil memurluğundan yetki belgesi ve imza sirküleri ile başvurulmalıdır. Yetki belgesinin işlem yılı içinde alınmış olması gereklidir. İmza sirkülerinin ise aslı ya da noter tasdikli sureti olmalıdır.

Tapu satışında gerekli belgeler istendiğinde, alıcı ve satıcının T.C. Kimlik Numarası’nı ve vergi numarasını belgeli olarak ibraz etmeleri gereklidir. Tüzel kişilik olması durumunda ise şirket vergi numarası ile yetki verilmiş şirket temsilcisinin T.C. Kimlik Numarası sunulmalıdır.

Tapu satışında gerekli belgeler arasında  gayrimenkulün mesken ya da işyeri olmasının yanı sıra üzerinde konut niteliğine sahip kısımların olması durumunda DASK poliçesi de bulunmaktadır. Başvurunun tamamlanmasının ardından iş imza aşamasına geldiğinde, cep telefonuna SMS ile bildirilmektedir. Mesajın içeriği de “tapu harçlarını ödedikten sonra imzaya geliniz” olmaktadır ve mesajın içeriğinde gelinecek saat de belirtilmektedir. Tapu harcının sorgulandıktan sonra bankaya gitmeden önce miktarının öğrenilmesinde yarar vardır. İlgili bankaya harçların yatırılmasının ardından vurgulanan saatte tapu sicil müdürlüğünde ödeme makbuzları ve T.C. Kimlik Numarası’nın yer aldığı nüfus cüzdanı ile hazır bulunulması gereklidir.

Tapu satışında gerekli belgeler hazırlanmadığında tapu sicil müdürlüklerinde işlemler uzun sürebilmektedir. Bunun için belediye rayiç bedeli belgesi, vergi borcu yoktur yazısı ile istenilen diğer belgeler bir gün öncesinden hazırlanmalıdır. Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

  • Akif ayin :

    26 Kasım 2018-18:51

    4 daire 1 bodrum tapu cins değişikliği yapılacak tapuda şuan arsa cins değişikliği ne ne kadar ücret gider

Tema Tasarım | Osgaka.com