Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar

truck

Sahibi olduğunuz mülkün satışını gerçekleştirmek için başvurduğunuz tapu dairesi tarafından alım ve satım işlemini gerçekleştirebilmek için her iki taraftan da bir takım bilgi ve evrak talep edilmektedir.

Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

Sahibi olduğunuz mülkün satışını gerçekleştirmek için başvurduğunuz tapu dairesi tarafından alım ve satım işlemini gerçekleştirebilmek için her iki taraftan da bir takım bilgi ve evrak talep edilmektedir. Bu bahsi geçen belgelerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi halinde, ilgili mülkiyetin devir işlemine derhal başlanıyor. Fakat bu evrakların eksik olması durumunda, devir işlemine başlanmaz ve eksik kalan evraklarında temin edilmesi talep edilir.

Tapu dairesinin talep etmiş olduğu evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi halinde, satıcı olan şahsın üzerine tescilli olan mülkiyet,  alıcı olan şahsın adına geçirilip tescil işlemi yapılıyor. Tapu dairesi tarafından talep edilen belgeler, alıcı olan şahıstan ve satıcı olan şahıstan ayrı ayrı olarak temin ediliyor. Bunun yanı sıra her iki tarafında gerçek ya da tüzel kişi olmasına göre de talep edilmekte olan belgeler değişkenlik gösterebiliyor. Bu hususları belirttik ancak tapu satışı için gerekli olan evraklar neler işte bunun cevabı da hemen alt kısımda.

Tapu Satışı İçin Gerekli Olan Evraklar?

İlk olarak satıcı olan kişi için gerekli olan evraklar;

  • İlgili mülkiyetin tapusunun aslı ya da fotokopisi
  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı ( T.C. Kimlik Numarası açık bir şekilde yer almalı ) aslı ve 1 tane fotokopisi
  • İlgili mülkiyete ait vergi borcu yoktur yazısı belediye tarafından edinilmesidir (eğer vergi borcu çıkar ise, geriye dönük olarak ödenmiş olduğuna dair makbuzları belediyeye sunmalıdır)
  • Söz konusu olan tapu devir işlemlerini bir emlakçı gerçekleştirecek ise emlakçı adına vekaletname düzenlenmelidir.

Bunların yanı sıra alıcı olan şahıs için gerekli olan evraklar;

  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı ( T.C. Kimlik Numarası açık bir şekilde yer almalı ) aslı ve 1 tane fotokopisi
  • T.C. Kimlik Numarası
  • Söz konusu olan tapu devir işlemlerini bir emlakçı gerçekleştirecek ise emlakçı adına vekaletname düzenlenmelidir.

Üst kısımda belirtmiş olduğumuz bir takım evrakların eksiksiz olarak temin edilmesi ve tapu müdürlüğüne sunulması halinde kısa bir süre içinde tapu satış işleminiz gerçekleşecektir.

"Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar" Yorumlar

"Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar" Benzer Haberler


Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurolpark 240 Ay Vade Kampanyasına Katıldı! Hemen Tapu, Hemen Teslim!

Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, konut sahibi olma arzusu içerisinde olan kişilere destek olabilmek adına %0 faizli kampanyaya start vermiş durumda. Nurol Park projesine özel olarak hazırlanmış kampanya kapsamında 60 ay vadeli satışlarda faiz oranı %0 olarak belirlenmiş durumda.. Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar

2017 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

2017 - 2018 Tapu Harcı Masrafları Ne Kadar?

Konut alırken ve satarken bu işlemlerin sürecinde, satış değerinin kaç TL olarak açıklanması gerektiği, tapu harcına ve asıl matrahın belirlenmesi, hem de değer artış kazancının hesabında çok büyük önem teşkil etmektedir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar. Pek çok kişinin merak etmekte olduğu tapu harcı konusunda bilmediklerinize ışık tuttuk. Tapu işlemleri esnasında ne gibi tapu devir masrafları ödemek zorundasınız ve tapu işlemleri esnasında ne gibi hususlara dikkat etmelisiniz gibi sorunsallara cevap verdik. Tapu harcı ile alakalı bütün ayrıntılar haberimizde…

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro Parsel Sorgulaması

Tapu Kadastro'dan ada veya parsel sorgulama işlemi, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü çerçevesinde hayata geçirilmiş olan bir sistem üstünden yapılmaktadır. Bu söz konusu sistem, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü kapsamındadır. Tapu Kadastro parsel sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda ilk bilmemiz gereken şey, bu bilgilerin bize Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı tarafından sağlanmış olmasıdır.. Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2017

Tapu Değerini Düşük Gösterme Cezası 2017

Konut alımı yaparken veya satım işlemlerini yaparken tapu değerlerini düşük gösterip, harçları daha az ödemekteler. Ama bu olay yasal olarak bir suç teşkil ediyor ve tapu değerini düşük göstermekte olanlar büyük cezalar alıyor.

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama işlemi, taşınmazların alım satımında ne kadar harç ödeneceğini ortaya koyması açısından önemlidir. Gayrimenkullerin devir işlemlerinin tamamı tapu dairelerinde yapılmaktadır ve devirler için de belli oranlarda harcın ödenmesi gereklidir. . Tapu Satışı İçin Gerekli Evraklar

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Tapu Tescili İsteme Hakkı

Taşınmaz türü mülkiyetlerin sahipliğinin meydana gelmesi yani kazanılması, tescil işlemine bağlı olmaktadır. Tescil davaları, hazineye ve ilgili bir kamu tüzel kişiliğine ya da var ise malik olarak görünen kişinin yasal mirasçılarına karşı açılabilmektedir. Ancak söz konusu olan tapu tescil davaları hakkında net olarak bilgi sahibi olan kişi sayısı çok azdır. Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır.

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Tapu İşlemleri Randevu Alma

Gayrimenkul alanında alım ve satım işleminin gerçekleşebilmesi için tapu müdürlüklerinden tapu devir işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tapu devir işlemi için tapu müdürlüklerinde saatlerce hatta günlerce sıra beklemek yerine internet aracılığı ile tapu müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Ayrıntılar haberimizde…